Najlepšie filmy roku 2019: V našom rebríčku nájdeš komiksovky, drámy i skvelé projekty od Netflixu

Zdroj: Warner Bros. Entertainment

#Vo svete kinematografie poznačila rok 2019 hlavne kúpa 21th Century Fox štúdiom Disney, vďaka čomu si „Veľký Myšiak“ rozšíril svoj gigantický monopol filmového priemyslu. Okrem toho sme sa však dočkali množstva skvelých filmov, ktoré nám dokázali vyraziť dych. Videli sme vyvrcholenie štyroch fáz Marvel Cinematic Universe, ale aj komorné drámy, ktoré nás dokázali dojať.

My sme si pre teba pripravili výber toho najlepšieho, čo sme tento rok videli. Ide o subjektívny rebríček desiatich filmov, pričom ich výber bol podmienený slovenskou kino distribúciou. To v praxi znamená, že v zozname nájdeš napríklad snímku Green Book, ktorá je z roku 2018, no v našej krajine sme ju mohli vidieť až od 7. marca 2019.

10. Green Book (Recenzia)

Film, ktorý spĺňa všetky požiadavky typickej Oscarovky. Osudový životný príbeh o rasizme, priateľstve a hľadaní samého seba dokázal pobaviť a dojať zároveň. Skvelé herecké výkony Mahershalu Aliho (za úlohu získal Oscara) a Vigga Mortensena, pričom hlavne druhý spomínaný ukázal to najlepšie, čo sa v ňom skrýva. Veľká škoda, že sa musel v nomináciách stretnúť s Rami Malekom, ktorému jednoducho nešlo nedať zlatú sošku za Bohemian Rhapsody.

9. Star Wars Epizóda IX: Vzostup Skywalkera (Recenzia)

Absolútne finále ságy o rode Skywalkerovcov je zároveň najnovším filmom, ktorý nájdeš v tomto zozname. Aj keď je Epizóda IX pre mnohých sklamaním, stále ide o dobrý blockbuster, ktorý si rozhodne zaslúži miesto v tomto zozname. Minimálne teda za skvele zahranú Rey herečkou Daisy Ridley a famóznu hudbu Johna Williamsa, ktorá si rozhodne zaslúži nomináciu na Oscara.

8. The Irishman

Vytúžený film Martina Scorseseho nakoniec našiel svoje miesto (a množstvo financií na jeho vznik) u streamovacieho giganta menom Netflix. Snímka postavená na vynikajúcich konverzáciách sa už tak často nevidí. Takže nespokojnosť mladších divákov s takmer štvorhodinovým filmom, v ktorom „sa nič nedeje“ bola pochopiteľná, no neopodstatnená. Milovník Scorseseho filmov a kinematografie ako takej si mohol užiť (pravdepodobne naposledy) starú hereckú gardu v jednom z najlepších mafiánskych filmov posledných rokov.

7. Toy Story 4 (Recenzia)

Úprimne, aj ja som patril k tým ľuďom, ktorí si mysleli, že po skvelej trojke už netreba v príbehu hračiek vôbec pokračovať. Pixar však opäť raz ukázal, prečo sme si všetci zamilovali jeho projekty a doručil príbeh, o ktorom sme ani netušili, že ho potrebujeme vidieť. Výsledkom bol emotívny príbeh pre deti aj dospelých, nehovoriac o samotnom finále, pri ktorom som aj ja plakal ako malý chlapec.

6. Marriage Story

Opäť raz Netflix v plnej zbroji. Koncom roka sme sa dočkali skvelej dramédie o životnej situácii, ktorú pozná až príliš veľa ľudí. Rozvod dokáže poznačiť každého a inak tomu nie je ani v prípade hlavných hrdinov tejto snímky. Režisér Noah Baumbach spolu s hercami Adamom Driverom a Scarlett Johansson priniesli príbeh mladej rozvádzajúcej sa rodiny, na ktorého konci budeš poriadne váhať, na koho stranu sa postaviť. Aj keď to možno na začiatku vyzeralo jednoznačne. Ďalší veľký ašpirant na oscarový film roku.

5. Le Mans ’66 (Recenzia)

Drsná a nefalšovaná automobilová dráma, ktorú sa režisér James Mangold rozhodol natočiť s čo najmenším počtom vizuálnych efektov. A je to cítiť. Doslova. Skutočné autá, zašpinené ruky a dychberúca akcia si získali divákov po celom svete. Najväčšiu pozornosť vo filme si pre seba strhol Christian Bale čoby Ken Miles, ktorý má veľkú šancu získať Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

4. Vtedy v Hollywoode (Recenzia)

Quentin Tarantino, čo viac dodať. Keď tento magor z videopožičovne natočí nový film, je jasné, že kinosály budú praskať vo švíkoch. Inak tomu nebolo ani teraz (a to som bol na premiére zhodou okolností v Rimavskej Sobote). Skvelý príbeh zobrazujúci život hereckých hviezd počas zlatej hollywoodskej éry dokázal poriadne prekvapiť svojím úžasným finále. Nehovoriac samozrejme o fantastických hereckých výkonoch, skvelých dialógoch a pamätných scénach, ktorými si nás vie Tarantino vždy získať.

3. Parazit

Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálny dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrilleru, drámy ale aj satiry a prináša vtipný a nepredvídateľný divácky zážitok. Viac ti však o tomto kórejskom klenote nemôžeme povedať, inak by sme ti pokazili sledovanie filmu. Rozhodne však ide o jeden z najlepších filmov roku.

2. Avengers: Endgame (Recenzia)

O Avengers: Endgame sa toho dá popísať skutočne mnoho. Výnimočný film, ktorý uzatvára celú generáciu filmov z dielne Marvel Cinematic Universe, milujú fanúšikovia po celom svete. O tom svedčí aj fakt, že s tržbami vo výške 2,797 miliardy ide o najzárobkovejší film celej kinematografie. O samotnej unikátnosti hovorí aj veľkoleposť výpravy tohto filmu, ktorej sa podarilo dať dokopy toľko hercov, že pred niekoľkými rokmi by sa to zdalo ako úplne nemožné. Výsledkom je unikátne vyvrcholenie MCU, ktoré nám v kinách vyrazilo dych. „I love you 3000.“

1. Joker (Recenzia)

Komiksovka filmom roka? Podľa nás ním tento film vo všetkých ohľadoch je. Joker je hereckým koncertom Joaquina Phoenixa, ktorý ponúka najkomplexnejší pohľad na vznik jedného z najikonickejších filmových/komiksových záporákov. Do histórie sa zapíše aj svojou nekonvenčnosťou a brutalitou, ktorá už v mainstreamovej tvorbe taká prítomná nie je, tobôž nie v komiksovom žánri. Posledný akt (od scény v byte) je epickou a psychopatickou jazdou, ktorá otvorí ústa každému v sále. „Niektorí ľudia jednoducho len potrebujú vidieť svet horieť.“

Odporúčame