Za málo peňazí veľa cestovania: Perfektné a užitočné tipy na dovolenku (2.časť)

V júni sa vyhneš náporu turistov (Zdroj: unsplash.com

#Letná a dovolenková sezóna je v plnom prúde a my sme vám iba nedávno priniesli článok, v ktorom sme vám spísali najzákladnejšie tipy v tradičnom poradí toho, ako prebieha príprava na cestu. Výber destinácie, dátum, rezervácia, ubytovanie či samotné balenie, by ste už mali mať v malíčku. Dnes sa pozrieme na to, ako sa dá ušetriť priamo na dovolenke.

Mena

Pred cestou je mimoriadne dôležité zistiť, akou menou sa platí v danej krajine. Samozrejme, eurá či doláre prijímajú predajcovia s radosťou, avšak nahodia si vlastný kurz, ktorý je pre cestovateľa extrémne nevýhodný. Pokiaľ je to možné, vždy si doma skúste zistiť aktuálny kurz, aby ste si vedeli prepočítať ceny a odhaliť, či vás nechce zahraničný predajca vyžmýkať.

Ak plánujete väčšie nákupy, zameňte si časť peňazí už na Slovensku. Na druhej strane, ak je to možné, vždy plaťte kartou – vtedy sa vám mena prepočítava výhodnejším kurzom. Rovnako rozumne skúste zvážiť, koľko peňazí chcete a zrejme budete potrebovať na dovolenke ešte minúť. Majte to ako výkričník, že je to vaša maximálna hranica.

Pozor! Vyberať z bankomatu cudzej banky sa neoplatí. Zaplatíte poplatok a navyše, bankomat vám môže dať iba menu danej krajiny. Skúste zistiť, aké podmienky má vaša slovenská banka pri výbere za hranicami.

unsplash.com

Nákupy

S predchádzajúcim bodom súvisia logicky aj nákupy. Nenakupovať zbytočnosti je asi zlatá rada. Desiatky suvenírov, ktoré aj tak pohltí prach, darčeky pre všetkých kamarátov a mnoho iného je to, s čím by ste sa mali rozlúčiť.

Online

Byť online mimo Európskej únie sa vám nemusí vyplatiť. Ceny za dátové balíčky sú poriadne drahé a wifi v hoteloch či reštauráciach síce je dostupná, avšak pri predstave, že na nej visia všetci ubytovaní, skôr zošediviete ako nahráte na Instagram svoj nový post. Na čom sa zhoduje väčšina cestovateľov je zaobstarať si internet do mobilu priamo v danej krajine. Funguje to väčšinou tak, že si zakúpite kartu s určitým množstvom dát, ktoré môžete veselo míňať.

unsplash.com

Poistenie

Ušetriť sa dá na mnohých veciach, nie ale na zdraví. Mnohí Slováci sa rozhodnú ušetriť na poistení v domnení, že sa im predsa nič zlé nemôže stať. Ošetrenie v zahraničí je nákladné a dokáže nafúknuť rozpočet do závratných výšin. Nepodceňte túto skutočnosť.

Cestovné poistenie navyše nie je drahé a ak nechcete mať k dispozícii celoročné, skúste využiť možnosti niekoľkých vyhľadávačov najvýhodnejších balíkov. Týždeň dovolenky v EÚ vás tak vyjde menej ako desať eur.

Jedlo

Gatronomický zážitok patrí rovnako k dovolenke, ako dojem z mora, teplé počasie a mnoho iného. Každý musí rozhodne skúsiť najtypickejšie jedlo z danej krajiny, či ochutnať rôzne gastro výmysly. Na druhej strane treba uznať, že nepotrebujete trikrát denne jesť v drahých reštauráciách. Rovnako aj jedlo, ktoré je pri najväčších atrakciách danej lokality, je poriadne predražené. Skúste vždy zájsť o 2 uličky bokom a zistíte, že rozdiel v cenách je zásadný. Navyše, mnoho reštaurácií má zavedenú „happy hour“ keď sa dá najesť u nich za výhodnejšie ceny.

Ak má vaše ubytovanie kuchyňu, skúste si pripraviť niečo aj sami. Dobrou alternatívou je ísť na piknik. Vlastnoručne pripravená večera pri západe slnka na pláži tiež nie je zlým zážitkom.

Mimochodom, počuli ste už o kontajnerovom jedení? Nemusíte sa báť plesne, ani ničoho odporného. Trend, ktorý sa šíri medzi cestovateľmi, je rozvinutý najmä v Škandinávii. Reštaurácie či obchody musia pred záverečnou všetko jedlo, ktoré neminuli, vyhodiť von. Zamestnanci ho tam častokrát dávajú v debničkách, kde si ľudia môžu zadarmo zobrať rôzne pečivo, ovocie a zeleninu, alebo produkty, ktorým končí v ten deň záruka.

unsplash.com

Kto sa hanbí, má prázdne gamby

Staré známe príslovie platí v prípade cestovania dvojnásobne. Nebojte sa zjednávať a dohadovať o cenách. Aj keď slovenská nátura nie je na to zvyknutá, v pohode to zvládnete. Napríklad na tureckých trhoch sa dá v pohode ušetriť až 60% z ceny, na ktorej sa začína predávaný predmet.

Odporúčame