Za málo peňazí veľa cestovania: Perfektné a užitočné tipy na lacné dovolenky

unsplash.com

#Cestovanie ako také tu bolo už od nepamäti. Stáročiami sa však cestovanie zmenilo a stal sa z neho spôsob ako relaxovať, vidieť niečo nové a nazbierať krásne zážitky. Dnes je cestovanie neoddeliteľnou súčasťou života ľudí a častokrát tiež prestížou.

Ak vás lákajú nové miesta, spoznávanie novej kultúry alebo gastronómie, no zúfate, že nemáte na to dostatok finančných prostriedkov, tento článok je potom ako stvorený pre vás. Aj keď si myslíme, že nasledujúce tipy a rady môže využiť každý, kto chce ušetriť. Spísali sme pre vás tie najzákladnejšie tipy v tradičnom poradí toho, ako prebieha proces cestovania.

Výber destinácie 

Všetko záleží už od samotného úvodu a to výberu miesta, kam sa chcete ísť pozrieť. Rozumieme, ak má niekto celoživotný sen navštíviť Hawaii, Panamu či Seychely. Doprava na tieto miesta je tým najdrahším z celého výletu a tak skúste voliť iné miesta a svoju top destináciu si nechať na „inokedy“.

Skúste tak radšej pozrieť na známe vyhľadávače leteniek, možno na vás vyskočí zaujímavý last minute, prípadne akcia na pobyt v mieste, nad ktorým ste spočiatku možno ani neuvažovali, no zrazu ste po ňom zatúžili.

unsplash.com

Dátum

Pokiaľ je to možné, cestujte mimo top sezóny. V hlavnom dovolenkovom čase je všade množstvo turistov, dlhé rady a nafúknuté ceny. Je jasné, že prázdniny a letné obdobie je tu teraz, no možno si v najbližších dňoch vystačíte nejakým výletom v okolí a väčšiu dovolenku skúsite napríklad v druhej polovici septembra.

Rezervácia

Cestovné agentúry a kancelárie prenechajte starším ľuďom, ktorí sú menej počítačovo zdatní. Na jednej strane ide o mimoriadne pohodlný výber a rezerváciu vašej dovolenky alebo výletu, ale na druhej strane musíte rátať s výrazným navýšením. Aj v cestovných kanceláriách pracujú ľudia, ktorí potrebujú z niečoho žiť a tak je logické, že si takto platíte najmä za služby.

Zarezervovať si ubytovanie v už zvolenej destinácii a v dátume, ktorý vám vyhovuje zvládne každý. Z pohodlia domova si viete zistiť i spoje z letiska a v prípade veľkých problémov sa môžete obrátiť minimálne na slovenskú ambasádu v danej krajine.

Ubytovanie

Nie každý má možnosť ubytovať sa v 5* hoteli s krásnym výhľadom a službami all inclusive. To nevadí, veríme, že na takýto typ dovolenky má ešte každý z nás čas. Kým ste mladí skúste lacnejšiu verziu ako napríklad Airbnb, kde miestni prenajímajú svoje bytíky alebo izby turistom, či CouchSurfing.

Práve posledná možnosť pozostáva z toho, že ľudia prenajímajú svoj izby – najmä gauče, od čoho je odvodený i názov – zadarmo. Ak sa rozhodnete pre Couchsurfing, dobre si pozrite recenzie, ku komu idete. V konečnom dôsledku je to výborná príležitosť ako ušetriť nemalé peniaze a navyše šanca spoznať nových ľudí a nadviazať priateľstvá.

Balenie

Cestujete na týždeň a neviete čo si zbaliť? Najmä ženy často bojujú s týmto problémom. Mnoho z nás si zbalí do kufra pol šatníka, aby každý deň mali niečo iné. Až po dovolenke zistíte, že ste takmer polovicu veci nevyužili. Navyše, ak chcete cestovať low cost leteckými spoločnosťami, ste limitovaní aj váhou batožiny. Absolútne najpraktickejším spôsobom je zbaliť sa do ruksaka. Zoberte si len to najnevyhnutnejšie a uvidíte, že ušetríte nielen peniaze za batožinu, ale navyše sa vám pri ceste domov zmestia i nejaké nové veci.

unsplash.com

Doprava

Nepresúvajte sa v novej destinácii taxíkmi. Ide síce o najpohodlnejší spôsob dopravy, ale aj najdrahší. Navyše, taxikári okamžite zistia, že ste turista a budú chcieť na vás čo najviac zarobiť. Podobne, ako je tomu i v Bratislave. Vyhliadnite si metro, verejnú hromadnú dopravu alebo sa skúste spýtať dopredu svojho hotela, či je možné, aby po vás na letisko poslali hotelové auto.

Ak cestujete viacerí, za zmienku stojí i možnosť prenajať si auto z požičovne a zložiť sa naň a na pohonné hmoty. Jednou z možností je i zapožičanie si bicyklov či skútrov. Ide o veľmi lacný a obľúbený spôsob, ktorý vám navyše prinesie úplne nový pohľad na danú krajinu. Nezabúdajte však, že pri autách alebo skútroch sa potrebujte preukázať vodičským oprávnením.

unsplash.com

Preukaz

Ak ste študent, nezabudnite si doma svoj študentský (ISIC) preukaz. Ak máte stále menej ako 26 rokov, stále si môžete vybaviť kartu Euro26, s ktorou budete mať rôzne zľavy, napríklad do múzea, lacnejšie lístky na MHD a mnoho iného. Niektoré gastronomické prevádzky tiež akceptujú tieto preukazy a to sa teda už poriadne oplatí.

Páčil sa vám tento článok? Už čoskoro vám prinesieme jeho pokračovanie! Medzitým si nám do komentárov napíšte vaše tipy na lacné cestovanie.

O svoje nápady či cestovateľské zážitky sa môžete podeliť aj s nami prostredníctvom nášho Instagramu @hashtag.sk. Napíšte nám tam správu alebo zdieľajte s nami fotografie a videá prostredníctvom #cestujemshashtagom. 

Odporúčame