Udalosti minulého týždňa: Mladí slovenskí hokejisti si vybojovali postup medzi elitu!

slovenskí hokejisti do 18 rokov

Mladí slovenskí hokejisti do 18 rokov postupujú medzi elitu (Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj)

#Uplynulý týždeň bol skutočne plný zaujímavých udalosti. Nielenže sa vedcom podarili obrovské pokroky pri bádaní vo vesmíre, ale zistili sme aj to, ako môžeš objavovať Európu úplne zadarmo a mladým slovenským hokejistom sa podarilo postúpiť medzi elitu!

#1 Teleskop Jamesa Webba sa blíži k prevádzke

Vesmírny teleskop Jamesa Webba dosiahol svoju prevádzkovú teplotu. Pohybuje sa na úrovni -266 °C, teda len 7 °C nad absolútnou nulou, informuje UniverseToday. A to znamená, že sa približuje k svojej prevádzkovej teplote. Táto teplota je pre observatórium dôležitá, pretože zabraňuje rušivému žiareniu konštrukcie, ktoré môže robiť problémy pri pozorovaní vzdialených exoplanét, hviezd či galaxií.

Aj Hubbleov teleskop sa môže pochváliť veľkým úspechom. Pred niekoľkými dňami sa mu podarilo zaznamenať vôbec najväčšiu známu kométu. S jadrom s priemerom takmer 130 kilometrov ľahko zatieni 96 kilometrový obvod predchádzajúceho držiteľa rekordu, kométy C/2002 VQ94.

#2 Zvláštny oblak spôsobil rozruch

Vysvetlenie celého podivného úkazu bolo nakoniec jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať. Úrady totiž vydali vyhlásenie, že „fotografie a videá ukázali kondenzačné stopy z komerčného lietadla v kombinácii s vychádzajúcim slnkom, čo spolu spôsobilo jedinečný atmosférický pohľad,″ uviedlo imeteo s odvolaním sa na štátnu políciu. Lietadlo, ktoré za sebou zanechalo takúto stopu kontaktovali a piloti ich ubezpečili, že let prebieha normálne bez akýchkoľvek komplikácií.

#3 Kategórie spánku podľa vedcov

Odborníkom sa podarilo ľudí rozdeliť najprv do 5-tich väčších kategórií. Do prvej kategórie zaradili ľudí, ktorí trpia nespavosťou. Počas noci sa často prebúdzajú a aj preto dlho spia. V poslednej piatej kategórii sa zas nachádzali ľudia, ktorí naopak majú dobrý spánok a počas dňa nie sú unavení. Kategórie medzi nimi rozdelili ešte do menších podskupín. Ide o ľudí s nepravidelným spánkom alebo takí, ktorí pracujú striedavo. Taktiež sem zaradili aj ľudí s prerušovaným spánkom a ďalších.

Veľké zistenie vedcov: Poznáme až 16 kategórii spánku! Do ktorej z nich patríš ty?

#4 Slováci o rok opäť medzi elitou

Naposledy slovenskí mladíci hrali medzi elitou v roku 2019, na šampionáte vo Švédsku, kedy sa umiestnili na poslednej 10 priečke a zostúpili do nižšej kategórie. O návrat mali a chceli bojovať v sezónach 2019/2020 aj 2020/2021, no pandémia koronavírusu spôsobila odklad ich snáh. Tento rok sa však slovenským hokejistom do 18 rokov podarilo zdolať Dánsko s výsledkom 3:1, čím si zaručili budúcoročný postup medzi elitu.

#5  New York má najtenší mrakodrap

Nová dominanta Manhattanu bola oficiálne dokončená. Mrakodrap Steinway Tower na adrese 111 West 57th Street sa stal najtenším mrakodrapom na svete. So svojím pomerom 24:1 (teda výška je 24-krát dlhšia ako pôdorys) porazil akúkoľvek konkurenciu. Konštrukcia pri tom začala už v roku 2013 a dokončená bola pred rokov. Teraz je aj skolaudovaná.

New York otvára najtenší mrakodrap sveta pre verejnosť: Má 91 poschodí a tenký je len necelých 18 metrov!

#6 Spoznaj Európu úplne zadarmo

Iniciatíva DiscoverEU spojila sily s programom Erasmus+ a ponúka príležitosť mladým ľuďom vycestovať do zahraničia. Deje sa tak vďaka Európskemu roku mládeže, ktorým je práve rok 2022. Stačí splniť zopár podmienok a dostaneš pas, ktorý ťa pustí kamkoľvek.

Od roku 2018 už podobný pas dostalo viac ako 130-tisíc mladých ľudí. Druhé kolo tohtoročného výberu prebehne 21. apríla o 12:00 a ak chceš byť jedným zo záujemcov, musíš spĺňať nasledovné požiadavky:

  • byť narodený medzi 1. júlom 2003 (vrátane) a 30. júnom 2004 (vrátane)
  • správne vyplniť formulár (teda číslo občianskeho preukazu, pasu a podobne)
  • byť občanom jednej z krajín Európskej únie, prípadne občanom Islandu, Lichtenštajnska, Severného Macedónska, Nórska, Srbska alebo Turecka

Chceš aj ty cestovať po Európe zadarmo? Stačí mať 18 rokov a chuť vyraziť!

#7 Britney Spears je opäť tehotná

Britney Spears v poslednom čase neprestáva prekvapovať. Len prednedávnom zverejnila svoje nahé fotky, a to hneď niekoľkokrát za sebou. Tentokrát sa však pochválila niečím skutočne výnimočným – očakávaním nového potomka. Radostnú správu oznámila pod príspevkom, v ktorom boli  ružové kvety a šálka kávy.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com
Odporúčame