Chceš aj ty cestovať po Európe zadarmo? Stačí mať 18 rokov a chuť vyraziť!

Cestuj po Európe

Cestuj po Európe (Zdroj: Unsplash.com/Hank Paul)

#Iniciatíva DiscoverEU spojila sily s programom Erasmus+ a ponúka príležitosť mladým ľuďom vycestovať do zahraničia. Deje sa tak vďaka Európskemu roku mládeže, ktorým je práve rok 2022. Stačí splniť zopár podmienok a dostaneš pas, ktorý ťa pustí kamkoľvek.


Ako je možné, že egyptské pyramídy mali dokonalé rovné steny? Vedci sa znova posunuli v odhalení tohto tajomstva


Spĺňaj požiadavky a cestuj

Od roku 2018 už podobný pas dostalo viac ako 130-tisíc mladých ľudí. Druhé kolo tohtoročného výberu prebehne 21. apríla o 12:00 a ak chceš byť jedným zo záujemcov, musíš spĺňať nasledovné požiadavky:

  • byť narodený medzi 1. júlom 2003 (vrátane) a 30. júnom 2004 (vrátane)
  • správne vyplniť formulár (teda číslo občianskeho preukazu, pasu a podobne)
  • byť občanom jednej z krajín Európskej únie, prípadne občanom Islandu, Lichtenštajnska, Severného Macedónska, Nórska, Srbska alebo Turecka

Ak sa rozhodneš podať si žiadosť, čaká ťa ešte krátky kvíz. V prípade, že ťa vyžrebujú, dostaneš možnosť cestovať po Európe od 1. júla 2022 do 30. júna 2023. Po roku dostanú možnosť iní 18-roční Európania. Preto ak máš náhodou stále 17, neboj sa – dostaneš možnosť na budúci rok.

Poslednú požiadavku spĺňaš
Poslednú požiadavku spĺňaš (Zdroj: Unsplash.com/Waldemar Brandt)

Vezmi kamarátov a spoznaj Európu

Je len na tebe, či sa rozhodneš cestovať na vlastnú päsť alebo zavoláš aj kamarátov. Môžete sa prihlásiť aj v skupine dvoch, troch, štyroch alebo až piatich žiadateľov. V tomto prípade vypĺňate len jeden spoločný kvíz. Dokonca máš možnosť aj skombinovať svoj cestovný plán s inými vybranými, ktorých nájdeš na facebookovej skupine.

Cestuje sa prevažne vlakom, pretože doprava je najmenej nákladná, celkom rýchla a ekologická. Samozrejme, na ostrovy ťa vezme trajekt. Aj vďaka tomu spoznáš okolitú prírodu a krásy jednotlivých krajín. Ak sa o tejto ponuke chceš dozvedieť viac, pozri si najčastejšie kladené otázky a sám sa rozhodni, či príležitosť využiješ. Keby sme mali my osemnásť rokov, dlho by sme neváhali.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, travelfree.info
Odporúčame