Nový teleskop Jamesa Webba je vo vesmíre: Ide o revolučnú novinku, ktorá navždy zmení vedu?

Teleskop Jamesa Webba

Teleskop Jamesa Webba je revolučnou technológiou (Zdroj: Flickr/NASA)

#Veda napreduje doslova raketovým tempom. Prakticky každý mesiac máme možnosť byť svedkami novej technológie, ktorá nás posúva bližšie k poznaniu vesmíru. Pred niekoľkými dňami odštartoval vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA na rakete Ariane 5 z európskeho kozmodrómu vo Francúzskej Guyane v Južnej Amerike.

Observatórium Webb v rámci spoločného úsilia s ESA (Európskou vesmírnou agentúrou) a Kanadskou vesmírnou agentúrou je revolučnou vlajkovou loďou NASA, ktorej cieľom je hľadať svetlo z prvých galaxií v ranom vesmíre. Taktiež chcú skúmať našu vlastnú slnečnú sústavu, ako aj planéty obiehajúce okolo iných galaxií. hviezdy, nazývané exoplanéty.

Najmodernejšie technológie

„Vesmírny teleskop Jamesa Webba predstavuje ambíciu, ktorú NASA a naši partneri udržiavajú, aby nás poháňali vpred do budúcnosti,“ povedal administrátor NASA Bill Nelson, ako sa uvádza v tlačovej správe NASA. „Chcem zablahoželať tímu k tomuto neuveriteľnému úspechu – spustenie Webba znamená významný moment nielen pre NASA, ale pre tisíce ľudí na celom svete, ktorí venovali svoj čas a talent tejto misii v priebehu rokov,“ povedal Thomas Zurbuchen z riaditeľstva vedeckej misie. 

Webb nesie štyri najmodernejšie technologické výdobytky s vysoko citlivými infračervenými detektormi s maximálnym rozlíšením. Najväčšie a najkomplexnejšie vesmírne vedecké observatórium na svete sa bude šesť mesiacov uvádzať do prevádzky vo vesmíre. Následne z neho bude možné exportovať prvé snímky. Skúmať bude infračervené svetlo z nebeských objektov s oveľa väčšou jasnosťou ako kedykoľvek predtým.

„Spustenie Webbovho vesmírneho teleskopu je kľúčovým momentom – toto je len začiatok Webbovej misie,“ povedal Gregory L. Robinson, programový riaditeľ Webba v ústredí NASA. „Teraz budeme sledovať Webbových veľmi očakávaných a kritických 29 dní na hrane. Keď sa kozmická loď rozvinie vo vesmíre, Webb podstúpi najťažšiu a najkomplexnejšiu sekvenciu rozmiestnenia, aká sa kedy vo vesmíre pokúsila.“

Zdroj: hashtag.sk, nasa.gov
Odporúčame