Animácia astronóma, ktorá naháňa zimomriavky: Pozri sa, aká je v skutočnosti naša planéta malá

Zem z vesmíru

Pozri aká je naša planéta v skutočnosti malá (Zdroj: Unsplash.com/ NASA)

#Niekedy je potrebná animácia na YouTube, aby sme skutočne pochopili – alebo aspoň začali chápať – úžasnú rozmanitosť svetov tvoriacich našu slnečnú sústavu. Planetárny astronóm James O’Donoghue z Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) na Twitteri zverejnil krátku animáciu, ktorá začína trpasličou planétou Ceres a smeruje cez objekty slnečnej sústavy podľa veľkosti (vrátane Zeme), a potom sa zatvorí oddialením, aby zachytilo Slnko.

Koľko Zemí sa zmestí do Slnka?

Aj keď poznáte relatívnu veľkosť všetkého v Slnečnej sústave, ide o čísla, ktoré si asi nikto z nás nevie úplne predstaviť. Veľkosti, náklony a rotácie sú v tomto klipe v mierke, aj keď umiestnenie sa samozrejme zmenilo – všetky planéty a hviezdy, ktoré môžeš vidieť v animácií, boli pritlačené bližšie k sebe, aby sa zmestili do záberu – ide však o zachytenie ich veľkosti, nie pohybu.

Ak chceš poznať niektoré čísla z animácie, naša planéta je široká 12 742 kilometrov. Jupiter má naopak priemer 139 820 kilometrov – to je viac ako 10-krát väčší priemer. Priemer Slnka je približne 1,39 milióna kilometrov, čo je približne 10-krát väčší z hľadiska vzdialenosti ako Jupiter a viac ako 100-krát väčší ako Zem. Inak povedané, do Slnka sa zmestí asi milión Zemí.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame