Máš rád kórejské umenie, Squid Game, či K-pop? V Londýne prebehne výstava kórejskej kultúry

vlajka južnej kórei

Juhokórejská kultúra v posledných rokoch dobíja svet (Zdroj: Unsplash/Daniel Bernard)

#Chcel by si vidieť vernú rekonštrukciu kúpeľne z oscarového filmu Parazit, či kostýmy a rekvizity z populárneho netflixovského seriálu Squid Game. To všetko ponúka prvá veľká výstava kórejskej kultúry v Spojenom Kráľovstve.

Výstava s názvom Hallyu! The Korean Wave, oslavujúca pestrú a dynamickú kultúru Južnej Kórei, a to od jej počiatkov až po súčasnosť,  sa otvára 24. septembra v londýnskom Victoria & Albert múzeu.


RECENZIA Ďalší krvavý hit z Južnej Kórei? Šialená miniséria Hellbound sa okamžite zaradila medzi topku!


Prvá výstava kórejskej kultúry v Spojenom kráľovstve

Hallyu, v preklade Kórejská vlna, má svoje miesto vo svetovej kultúre už od konca 90tych rokov, či už prostredníctvom filmu, hudby, ale i módy, či kozmetiky.  Návštevníkov výstavy čaká približne 200 exponátov spolu s digitálnymi ukážkami umenia a populárnej kultúry, ktoré budú rozdelené do 4 sekcií.

„Fenomén Hallyu je umocňovaný technologicky zdatnými a sociálne uvedomelými fanúšikmi po celom svete. Tí zvyšujú jeho popularitu a dosah vo svete a nás veľmi teší, že jeho energiu a dynamiku môžeme na jeseň preniesť do múzea V&A v rámci výstavy, ktorá bude vôbec prvou tohto druhu,“ povedala pre The Guardian kurátorka výstavy, Rosalie Kim.

mesto Soul v neonovych farbách
Na výstave sa dočkáš aj K-popu a móde naprieč storočiami (Zdroj: Unspash/Ciaran O’Brien)

Od Parazita ku Squid Game

Výstava začína sekciou „from rubble to smartphones“, čo v preklade znamená „od trosiek k smartfónom“. Ukazuje, ako sa z krajiny, ktorú v 50. rokoch zničila vojna, stalo významné centrum kultúry. V rámci nej budú návštevníci môcť vidieť rôzne fotografie, či archívne materiály, medzi inými napríklad aj pôvodný plagát k letným olympijským hrám v Soule z roku 1988, alebo reklamný plagát k prvému komerčnému MP3 prehrávaču.

Časť  „setting the scene“, alebo teda „budovanie scény“, sa venuje úspechom kórejskej kinematografie cez viaceré inštalácie, rekvizity, kostýmy, alebo plagáty. Súčasťou tejto časti sú aj známe kostýmy zo seriálu Squid Game, rekonštrukcia kúpeľne z oscarového Parazita, rekvizity zo seriálu Kráľovstvo zombie, či filmu Komorná.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, theguardian.com, vam.ac.uk
Odporúčame