KRIMI PRÍPADY Brutálnejší než Ted Bundy? Vraždiaci Casanova túžil po sláve

krimi vraždiaci casanova

Sériový vrah známy ako Vraždiaci Casanova zabil množstvo ľudí (Zdroj: GettyImages)

#Charizmatický, no chladnokrvný vrah milujúci pozornosť, ktorý svojim šarmom ľahko získaval dôveru obetí. Tento krátky opis nesedí len na notoricky známeho Teda Bundyho, ktorý ti asi práve napadol. Podobne bol opisovaný aj Paul John Knowles, médiami prezývaný Vraždiaci Casanova.

Zabíjať začal v rovnakom roku ako Bundy, no a podľa mnohých bol dokonca ešte brutálnejší. Počas niekoľkých mesiacov pripravil o život 18 ľudí, zastavila ho až vlastná smrť.

Detstvo plné násilia a chudoby

Paul John Knowles sa narodil 25. apríla 1946 na Floride a ako už asi tušíš, nepochádzal z práve ukážkovej rodiny. „Boli sme takí chudobní, že sme siedmi museli žiť v troch miestnostiach,“ opísal v dokumente stanice 11Alive jeho brat Clifton, podľa ktorého v ich domácnosti nebola ani núdza o fyzické násilie.

„V dnešnej dobe by nás rodičom odobrali. Odobrali by nás a asi poslali do náhradných rodín,“ zhodnotil. Paul John nakoniec náhradných rodín vystriedal niekoľko. Nie však preto, že by zasiahli úrady. Už ako osemročný začal kradnúť, kvôli čomu ho preč poslal vlastný otec. Ani pestúni ho však nedokázali zvládnuť a problémy zo zákonom ho dostali až do Chlapčenskej školy Arthura G. Doziera, inštitúcie s desivou povesťou.

Dozierova škola, vtedy ešte Floridská chlapčenská škola, vznikla v roku 1900 a už od začiatku sa spájala z násilím, mučením a dokonca aj vraždami študentov. Pre ich podozrivé úmrtia a pochybné praktiky vychovávateľov bola pravidelne podrobovaná inšpekciám a kontrolám, no definitívne ju zatvorili až v roku 2011. Len rok nato sa na školskom pozemku našlo pochovaných 55 tiel.

Túžil po vlastnej smrti

Ako sa dalo čakať, škola Arthura Doziera Paulovi Johnovi nijako nepomohla. Už v roku 1964 uniesol dopravného policajta, za čo bol samozrejme zatknutý. Pre rôzne krádeže strávil za mrežami väčšiu časť z najbližších desiatich rokov.

Tomu, v akých podmienkach Knowles vyrastal, napovedali aj rozhovory, ktoré po zatknutí viedol s policajným psychológom. Na otázku, čo najhoršie sa mu v živote stalo, odpovedal jasne. Tým najhorším bolo to, že sa vôbec narodil. A na ďalšiu otázku, čo by chcel vo svojom živote zmeniť, ak by mohol, zase uviedol, že najradšej by nežil vôbec.

Zásnuby vďaka astrologickému časopisu

Knowles, v tom čase držaný vo floridskej väznici Rainford, v roku 1972 nadviazal kontakt so ženou menom Angela Covic. Údajne sa spoznali prostredníctvom magazínu American Astrology a Angelu jeho písmo tak očarilo, že si začali písať pravidelne. Ich korešpondencia čoskoro nadobudla romantický charakter a Angela začala Knowlesa navštevovať.

Hoci bola ešte vydatá, pri jednej z návštev sa zasnúbili. Angela následne svojmu snúbencovi zohnala právnika, ktorý ho zakrátko dostal na slobodu. V máji 1974 za ňou Knowles odletel do San Francisca, no ich vzťah dlho nevydržal. Jednou z príčin, pre ktoré Angela zásnuby zrušila, bolo varovanie veštice pred nebezpečným mužom, ktorý jej vstúpil do života.

Po rozchode sa Knowles vrátil na Floridu do Jacksonvillu. Neskôr tvrdil, že ešte predtým zabil v San Franciscu troch ľudí, čo sa však nikdy nepotvrdilo. Na slobode ale dlho neostal. V Jacksonville bol zatknutý po tom, čo pri barovej potýčke zaútočil na barmana nožom. Knowles však ďalšie roky za mrežami stráviť nemienil. Podarilo sa mu vylomiť zámku na cele, a tak bol 27. júla 1974 opäť voľný. A hoci to neplánoval, ešte v ten večer pripravil o život svoju prvú známu obeť.

Prvé obete

Po úteku z väzenia sa totiž vlámal k bývalej učiteľke Alice Curtis. Šesťdesiatpäťročnú ženu zviazal a zapchal jej ústa, okradol ju a napokon ušiel v jej aute. Nasledujúci deň bola Alice mŕtva. Ako sa ukázalo, udusila sa vlastnou zubnou protézou, ktorá je vypadla, keď jej Knowles zapchával ústa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mladý pár vyráža každý rok za oceánom: Život v dodávke je čistá sloboda, akurát si musíš každý deň vykopať wc

Paul John Knowles bol teda na úteku v aute mŕtvej ženy a bolo mu jasné, že sa ho musí čím skôr zbaviť. Predtým, ako sa mu to podarilo, mal ale stretnúť sestry Andersonové, dcéry rodinných známych vo veku sedem a jedenásť rokov. Presvedčený o tom, že ho dievčatá spoznali, ich uniesol a zaškrtil. Ich telá potom hodil do močiara. Polícia ale ich pozostatky nenašla a existujú aj názory, že Knowles sa k ich vraždám priznal len kvôli pozornosti. Tomu, že ich zavraždil, neverí ani jeho brat Clifton.

Stále v pohybe

Najbližšie štyri mesiace strávil Knowles na cestách. Naprieč 25 štátmi precestoval vyše 32 000 kilometrov, pričom s vraždením ani zďaleka neskončil.

V Atlantic Beach na Floride pančuchami zaškrtil štyridsaťdeväťročnú Marjorie Howie. Krátko na to zastavil mladej stopárke, ktorú znásilnil a takisto ju zaškrtil pančuchami. Identita stopárky bola neznáma až do roku 2011, keď sa ju podarilo identifikovať ako trinásťročnú Imu Jean Sanders. 23. augusta Knowles zabíjal v meste Musella v Georgii, kde pred očami jej trojročného syna telefónnym káblom zaškrtil Kathie Pierce. Chlapcovi však neublížil.

Ďalšou Knowlesovou zastávkou bola Lima v Ohiu. Tam sa v bare zoznámil s mladým podnikateľom Williamom Batesom. Barman ich videl spoločne odchádzať a Batesovo nahé telo sa o pár dní neskôr našlo v lese. Bol zaškrtený, Knowles mu tiež ukradol auto, peniaze a kreditky.

V Nevade potom zastrelil postarší pár, Emmetta a Lois Johnsonovcov, a o tri dni už bol v Texase. V meste Seguin sa pristavil pri Charlynn Hicks, ktorej sa pokazila motorka, takže sa snažila získať pomoc niektorého z okoloidúcich vodičov. Prvý, ktorý zastavil, bol Knowles a Charlynn našli o štyri dni mŕtvu,  znásilnenú a zaškrtenú pančuchami.

Spoločná večera s obeťami

Svoju ďalšiu obeť Knowles nezabil hneď. S kozmetičkou Ann Dawson sa zoznámil 23. septembra a niekoľko dní s ním cestovala a hradila všetky výdavky. To, či to robila dobrovoľne, známe nie je, no po necelom týždni ju údajne zabil a jej telo hodil do rieky Mississippi.

Knowles opäť vraždil 16. októbra v Marlborough v štáte Connecticut. V dome, ktorý si predtým vyhliadol, našiel 16-ročnú Dawn. Dievčinu prinútil ísť s ním do spálne, kde ju aj znásilnil. Keď prišla domov jej matka Karen Wine, Knowles so zbraňou v ruke ženy prinútil, aby sa spolu s ním navečerali. Hoci tvrdil, že sa im nič nestane, pred odchodom ich obe zviazal a zaškrtil. Z ich domu si odniesol magnetofón a prázdne pásky.

Pár dní na to Woodforde vo Virginii zastrelil 53-ročnú Doris Hovey. Hneď potom sa opäť  vybral na Floridu. Tam smrti len tesne unikla dvojica stopárov, ktorým Knowles, stále v aute Williama Batesa, zastal vo West Key. Dopravný policajt, ktorý ich neskôr upozornil na drobný priestupok, síce nezistil, že zastavil ukradnuté auto, no Knowlesa to aj tak zneistilo. Stopárov teda vyložil tam, kde chceli, a vybral sa za svojim právnikom Sheldonom Yavitzom.

Priznania na páskach

Knowles Yavitzovi, ktorý bol jeho právnikom vďaka Angele Covic, priniesol pásky ukradnuté z domu Karen Wine. Teraz na nich však boli nahraté jeho priznania. Yavitzovi dokonca otvorene povedal, že je sériovým vrahom a požiadal ho, aby pásky schoval a zverejnil až po jeho smrti.

Yavitz bol v tomto ohľade (až príliš) lojálny a pásky polícii nevydal ani vtedy, keď sa kvôli nim sám dostal do väzenia. Presvedčilo ho až to, keď polícia zadržala aj jeho manželku. Väčšina informácii o Knowlesovych činoch pochádza práve z týchto pások, ktoré neskôr zničila povodeň.

K ďalším vraždám došlo v meste Milledgeville v Georgii. Knowles bol u Carswella Carra, ktorého spoznal krátko predtým a ktorý ho pozval k sebe domov. To sa mu však stalo osudným. Knowles 45-ročného muža bodal nožnicami, až kým ich nezlomil. Následne zaškrtil jeho 15-ročnú dcéru Amandu a s jej telom sa neúspešne pokúsil o pohlavný styk. Potom, ako to už mal vo zvyku, vykradol ich dom a ušiel. Miestna polícia označila miesto činu za jedno vôbec z najbrutálnejších.

Románik s novinárkou

Paul John Knowles mal teraz namierené do Atlanty. Neskôr bol podozrivý z toho, že cestou zabil stopárov Edwarda Hilliarda a Debbie Griffin, no nenašlo sa nič, čo by ho s ich prípadom jednoznačne spájalo.

V Atlante sa ubytoval v hoteli a  8. novembra jeho pozornosť v hotelovom bare upútala britská novinárka Sandy Fawkes. Tej sa Knowles od začiatku zdal mimoriadne atraktívny, no keď ju požiadal o tanec, odmietla s tým, že musí pracovať. Sandy sa však do baru ešte v ten večer vrátila a tentoraz Knowlesovu žiadosť o tanec priala. Povedal jej, že má namierené do Miami, a keď zistil, že Sandy plánuje ísť do West Palm Beach, ponúkol sa, že ju odvezie. Tá jeho ponuku prijala, mala však jednu podmienku.

„Ale nepôjdem s tebou do postele! Áno, viem, že si sa zatiaľ o nič nepokúsil, no prečítať tvoje myšlienky nie je vôbec ťažké. Navyše, vôbec ťa nepoznám! Pokojne by si mohol byť ďalší bostonský škrtič,“  povedala mu. Na poznámke o škrtičovi sa obaja zasmiali, no Sandy nemala ani tušenie, ako blízko bola k pravde.

Napriek Sandynej podmienke skončili s Knowlesom v jej hotelovej izbe a ich románik trval nasledujúcich šesť dní. Knowles, ktorý sa predstavil ako Lester Daryl Golden, viackrát hovoril o tom, že je len otázkou času, kedy zomrie. Spomínal tiež tajomné kazety, ktoré mal jeho právnik, a Sandy tiež povedal, že raz o ňom môže napísať. Tej jeho reči síce pripadali zvláštne, no ťažkú hlavu si z nich nerobila.

Vo West Palm Beach mu oznámila, že sa čoskoro vracia do Londýna, čím ich pomer prakticky ukončila. Ešte stále však verila, že na týždeň strávený s príťažlivým neznámym bude spomínať v dobrom.

Mal rukojemníčku

Nasledujúci deň ju však prekvapila naliehavá správa z polície. Po príchode na stanicu sa jej vyšetrovateľ pýtal na ženu menom Susan MacKenzie. Sandy potvrdila, že ju pozná, hoci len zbežne. Dozvedela sa, že jej známy sa ju v to ráno pokúsil znásilniť. Hoci Knowles ušiel, polícia už teraz aspoň vedela, akým autom jazdí.

To sa ale rýchlo zmenilo. Knowles sa pod falošnou zámienkou dostal do domu Beverly Mabee a aj keď bola na vozíčku, zviazal ju a zapchal jej ústa. Pri rabovaní domu začul zvuky a zistil, že v dome sa okrem Beverly nachádzal aj jej synovec. Knowles ho teda privliekol do izby k jeho tete a takisto ho zviazal.

Domov sa tesne po tom vrátila aj tretia obyvateľka, sestra Beverly, Barbara. Prítomnosť ozbrojeného muža ju, pochopiteľne, vydesila, no v snahe zachrániť seba a svojich blízkych s ním spolupracovala. Ponúkla mu, aby si vzal peniaze aj jej auto, len nech nikomu neublíži. To mu však nestačilo a Knowles zobral Barbaru ako rukojemníčku.

Na úteku v policajnom aute

Knowles Barbaru odviezol do Fort Pierce. Prinútil ju tváriť sa, že sú pár. Spolu sa tiež ubytovali v moteli. Cestou sa dozvedel, že Barbara sa živí ako copywriterka a, podobne ako v prípade Sandy Fawkes, aj v nej videl šancu dostať sa ku sláve. V moteli ju niekoľkokrát znásilnil a Barbara je dodnes presvedčená o tom, že pred smrťou ju zachránilo len jej povolanie.

Polícia zatiaľ našla auto, ktoré Knowles donedávna používal. Zistili, že patrilo zavraždenému Williamovi Batesovi a podľa vecí v ňom sa im konečne podarilo prísť aj na Knowlesovu totožnosť i možnú spojitosť s viacerými zločinmi. Od Beverly Mabee sa navyše dozvedeli, v akom aute uniesol jej sestru. To, kedy Knowlesa chytia, bolo v tejto chvíli len otázkou času, no on sa len tak ľahko vzdať nechystal. Barbaru nechal zviazanú v motelovej izbe a opäť sa dal na útek.

Zatknutie bolo len otázkou času

Netrvalo však dlho, kým ho zastavil policajt Charles Campbell, ktorý spoznal jeho ukradnuté auto. Knowles neváhal, namieril na policajta zbraň a prinútil ho nasadnúť na zadné sedadlo policajného auta. On sám si sadol za volant, no vedel, že policajné auto je na útek príliš nápadné. Využil ho však na to, aby zastavil ďalšieho vodiča.

Tým bol istý James Mayer a Knowles mal už zakrátko k dispozícii jeho auto. Na úteku strávil takmer dva dni, až kým nenabúral do stromu. Stále sa nevzdával a policajtom utekal pešo až dovtedy, kým sa mu do cesty nepostavil náhodný poľovník. Ten ho zadržal až do príchodu polície.

Sedemnásteho novembra 1974 bol Paul John Knowles konečne zatknutý. Keď ho privážali na policajnú stanicu, užíval si pozornosť prítomných novinárov. Policajtom sa priznal najskôr k osemnástim, neskôr dokonca tridsiatim piatim vraždám. Vyšetrovateľov teraz ale najviac zaujímal osud Charlesa Campbella a Jamesa Mayera, o ktorých im však Knowles odmietal čokoľvek prezradiť.

Posledný pokus o útek

Polícia stále dúfala, že by muži predsa len mohli byť nažive, takže po nich intenzívne pátrala. Neúspešne. Po troch dňoch ich objavili policajti, a ako vyšlo najavo, Knowles ich oboch pripútal ku stromu a výstrelmi do hlavy na mieste zabil. Policajtom bol ale ochotný prezradiť aspoň to, kde odhodil Campbellovu služobnú zbraň.

Osemnásteho decembra ho teda dvaja vyšetrovatelia viezli na miesto, kde sa podľa neho zbraň nachádzala. Knowlesovi, ktorý sedel spútaný na zadných sedadlách, sa ale pomocou obyčajnej spinky na papier podarilo putá odomknúť. Jednému z policajtov sa pokúsil zobrať zbraň a kým s ním o ňu bojoval. Za ten čas svoju zbraň ale vytiahol druhý policajt, ktorý tromi výstrelmi Knowlesa zabil.

Po Knowlesovej smrti bolo takmer nemožné dozvedieť sa o jeho skutkoch viac. Jeho zločiny boli do veľkej miery nepredvídateľné. Jeho obeťami boli nielen ženy, ale aj muži rôznych vekových kategórií. V mnohých prípadoch išlo o sexuálne motivované vraždy, inokedy zabíjal kvôli zisku a niekedy len preto, pretože skrátka mohol.

Väčšinu svojich obetí uškrtil, niektoré však zastrelil a Carswella Carra ubodal. Je teda len malá pravdepodobnosť, že by sa ho podarilo spojiť s možnými predošlými vraždami, ku ktorým sa sám nepriznal na kazetách.

Hoci Paul John Knowles túžil po sláve, toto prianie sa mu nevyplnilo. Obe ženy, ktoré nechal žiť, aby o ňom písali, tak však aj naozaj urobili. Sandy Fawkes svoju skúsenosť s ním opísala v knihe Killing Time, ktorá neskôr nanovo vyšla pod názvom Natural Born Killer. V roku 2021 vyšla aj kniha Barbary Mabee.

Sleduj nás na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame