Dávaš si pred sexom pohárik na povzbudenie? Omamné látky milovanie nezlepšia, môžu dokonca ohroziť život!

alkohol a sex

Povzbudenie v podobe omamných látok nemusí pri sexe dopadnúť dobre (Zdroj: GettyImages)

#Drogy, či už ľahké alebo ťažké, legálne alebo nelegálne, sú pre zdravie človeka nebezpečné. Priaznivé účinky zďaleka nemajú ani na tvoj sexuálny život. Čo všetko môže spôsobiť pravidelné fajčenie, užívania alkoholu či dokonca tvrdých drog? Zosumarizovali sme pre teba tie najdôležitejšie štúdie.

V článku sa dočítaš:

Vplyv cigariet na sexuálny život

Je všeobecne známe, že fajčenie z dlhodobého hľadiska zabíja. Poškodzuje najmä pľúca. Cigarety zabíjajú ročne viac ľudí ako HIV, tvrdé drogy, alkohol a autonehody dohromady. A to aj preto, že sú legálne takmer všade na svete po dovŕšení plnoletosti.

Pravidelné fajčenie však má vplyv aj na tvoj sexuálny život, a nie vždy len z dlhodobého hľadiska. Vedľajšie účinky sa môžu dostaviť už veľmi rýchlo.

Muži majú horšiu erekciu aj libido

Štúdia z roku 2018 dokazuje, že čím viac cigariet muži vyfajčia, tým viac sa zvyšuje riziko erektilnej dysfunkcie. V praxi táto choroba znamená, že muži majú problém udržať erekciu dostatočne pevnú a dostatočne dlho na kvalitný pohlavný styk. Dôvodom je poškodzovanie krvných ciev, ktoré znižujú prietok krvi do mužského pohlavného orgánu.

Štúdia z roku 2022 na vzorke takmer 7-tisíc mužov zistila, že aktívni fajčiari majú výraznejší problém s erekciou ako nefajčiari. Vzorka zahŕňala obe skupiny mužov v rovnakom veku aj zdravotnom stave. Fajčiarom namerali častejšiu disfunkciu erekcie ako nefajčiarom v pomere 32 % k 26 %.

Poškodenie pľúc má okrem zdravotných problémov aj vedľajší efekt – zníženú výdrž počas sexu. Fajčiari majú zvýšené riziko vzniku chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Tá má za následok zvýšenú dýchavičnosť. V neposlednom rade fajčenie znižuje počet spermií, a to výrazne. Tým sa zvyšuje neplodnosť mužov, ale takisto sa zvyšuje šanca, že žena prípadné dieťa potratí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vtipy iba pre dospelých! Tak na tomto sa zasmeješ, obrázky sú mega trefné

Menej vzrušenia aj skoršia menopauza

Problémy spojené s fajčením a sexuálnym životom sa však týkajú aj žien. Fajčenie poškodzuje krvné cievy, čo sme vysvetlili už pri mužských problémoch. U žien taktiež spomaľuje prúdenie krvi v tele. Keď sa tento obmedzený prietok začne týkať aj ženských pohlavných orgánov, môže v žene znížiť pocit vzrušenia či dokonca chuť na sex. Náročnejšie je aj dosiahnutie orgazmu.

Napriek tomu prieskum ešte z roku 2015 dokazuje, že fajčiarky mali v rozsahu štyroch týždňov väčšiu chuť na sex ako nefajčiarky. Ako je to možné? Tento trend mohol spôsobiť nikotín. Fajčenie u žien znižuje chuť na sex z dlhodobého hľadiska, nie z krátkodobého, ako to môže byť v prípade mužov.

Problémom spojeným s pravidelným fajčením je zaručene menopauza. Ide o posledný menštruačný cyklus v živote ženy. Je dokázané, že pravidelné fajčiarky majú menopauzu o dva roky skôr ako nefajčiarky. Zvyčajne prichádza vo veku 45 až 55 rokov. Tieto ženy majú vo vyššom veku výrazne väčšie problémy otehotnieť a ak sa im to aj podarí, tehotenstvo je náročnejšie a riziko potravu pomerne vysoké.

Zdravý sexuálny život
Zdravý sexuálny život sa s fajčením ani alkoholom nespája (Zdroj: GettyImages)

Vplyv alkoholu na sexuálny život

Mylne si budeš nahovárať, že alkohol je len afrodiziakum a po jeho vypití budeš mať väčšiu chuť na sex. Sprvu sa to tak môže javiť, ale pri vysokej alebo pravidelnej (ešte viac u oboch spoločne) konzumácii takýchto nápojov dochádza v ľudskom tele k zmene priorít a sex už nehrá primárnu úlohu.

Ak už sa aj rozhodneš piť, prečítaj si smernice Veľkej Británie, ktorá vydala odporúčania o rizikách. Píšu napríklad o maximálnych dávkach, odstupoch medzi nimi či jedálničkom, ktorý by si mal dodržiavať.

Oddialená ejakulácia, no viac experimentovania

Začneme znova s problémami mužov. Podobne ako v prípade fajčenia, aj pravidelná konzumácia alkohoul má za následok problém s dosiahnutím aj udržaním erekcie. Je pritom jedno, či ide o pitie piva, vína, cideru alebo tvrdého bieleho a farebného alkoholu. Za všetkým je zas a znova dysfunkcia erekcie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ľubomíra už 5 rokov žije v Hurghade: Ženy mi posielajú screenshoty konverzácií s egyptskými mužmi

Nejde o krátkodobú, ale skôr o dlhodobú záležitosť. Alkohol v pravidelnom množstve dokáže znížiť prietok krvi do mužského pohlavného orgánu, deprimuje celkový nervový systém a odďaľuje ejakuláciu. Mnohé štúdie predpokladajú, že počas pohlavného styku sa dĺžka potrebná k ejakulácii môže vyšplhať na viac ako 30 minút. Pre niektorých to môže znamenať, že počas pohlavného styku vôbec nebudú schopní dosiahnuť vyvrcholenie.

Alkohol môže sexuálnu túžbu síce zvýšiť, ale len vo veľmi malom a regulovanom množstve. Po jednom či dvoch drinkoch sa môže muž cítiť uvoľnenejší. Vďaka alkoholu je zároveň ochotný „objavovať nové veci“. Toto však platí najmä pre mužov, nie pre ženy.

Ženy majú oddialenejší orgazmus (ak vôbec)

U žien nie je isté, či dokáže čo i len jeden pohárik zvýšiť túžbu na sex. V niektorých prieskumoch sa priklonila väčšina ku kladnej, v iných k negatívnej odpovedi. Napriek tomu je dokázané, že alkohol má u žien výrazne negatívny vplyv, ak ide o sexuálny život. A to znížením reakcie pohlavných orgánov.

Výsledkom je ešte náročnejšie dosiahnutie orgazmu. Jeden drink nemusí mať za následok tento stav. Avšak časté stavy opitosti, prípadne pravidelná konzumácia v menších množstvách môže spôsobovať takzvanú orgazmovú dysfunkciu. Vtedy má žena oddialené vyvrcholenie, ak k nemu teda vôbec dôjde.

Ide však najmä o fyzickú stránku sexuálneho styku. Konzumácia alkoholu pred sexom znižuje spomínaný prietok krvi, čo znamená, že je narušená aj vaginálna vlhkosť. Takýto stav má za následok „trenie“ pri sexe, ktoré ženám rozhodne nie je príjemné.

Alkohol a cigarety nemajú na sex priaznivý vplyv
Alkohol a cigarety nemajú na sex priaznivý vplyv (Zdroj: GettyImages)

Vplyv drog na sexuálny život

Samotnou kapitolou sú drogy. Na mysli máme tie, ktoré sú aktuálne na Slovensku nelegálne, keďže medzi drogy sa radia aj vyššie spomínané alkohol či cigarety. Výskum z roku 2018 odhalil, že riziko predstavujú najmä kanabis, kokaín a iné opiáty. Problémy so sexom evidovali u každej vekovej skupiny aj pohlavia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zima a chlad môžu poškodiť tvoje auto: Ako ochrániš svojho tátoša?

Droby menia očakávania

Najväčšiu úlohu zohráva dávkovanie a frekvencia. Aj keď je na Slovensku branie nelegálnych drog zakázané, z praxe je známe, že zakázané ovocie najviac chutí. Medzi najčastejšie problémy sexu spojené s drogami sú už spomínané zhoršené libido, menšie vzrušenie, oddialený orgazmus (aj ejakulácia) či sexuálna disfunkcia.

Štúdia z roku 2021 zistila, že drogy zásadne menia aj očakávania človeka. Užívanie drog je problémové z pohľadu súhlasu so sexom. Človek pod vplyvom drog nie podľa našich zákonov schopný dávať súhlas so sexom, čo môže byť problém. Niekedy aj nevinný sex môže jedna zo strán pokladať za obťažovanie čo dokonca znásilnenie.

Príliš veľká agresivita alebo uzavretosť

Častou drogou, ktorú najmä mladí užívajú pred sexom, je popper. Údajne má uľahčiť análny sex, no spôsobí skôr škodu. Podľa štúdie totiž hrozí nielen fyzické zranenie počas sexu, ale aj nízku hladinu kyslíka v krvi. Niektoré zmesi môžu obsahovať nebezpečný rohypnol. Po jeho užití človek stráca schopnosť pochopiť, kde je a čo sa deje.

Mimoriadne nebezpečný je počas sexu najmä kokaín. Ten dokáže privodiť problémy so srdcom a v kombinácii s rýchlymi pohybmi a vyčerpanosťou môže nastať takzvaná srdcová smrť. Neovládateľné agresívne správanie je v tomto prípade len „čerešničkou na torte“.

No a čo marihuana? Tá má opačný účinok ako kokaín a miesto agresivity skôr telo „otupuje“. V menšom množstve dokáže pri sexuálnom styku pomôcť, no zvyčajne sa ľudia po jej užití cítia stiahnutejší do seba a záujem o sex sa môže vytratiť. V kombinácii marihuany a tabaku hrozia podobné problémy, aké sme uvádzali na začiatku článku.

Výsledok všetkých týchto zistení je, že cigarety, alkohol aj tvrdé drogy ti rozhodne nepomôžu osviežiť sexuálny život. Môže sa tak stať čiastočne a v takmer nepostrehnuteľnej podobe, no tieto prípady sú skôr individuálne a ojedinelé. Pamätaj, že alkohol aj cigarety poškodzujú telo z dlhodobého hľadiska a čo sa ti dnes môže zdať ako dobrý nápad, v budúcnosti možno oľutuješ.

Užívaš tieto látky?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, cdc.gov, bjui-jornals.com, frontiersin.org, womenshealth.gov, healthline.com, ncbi.gov, medicalnewstoday.com
Odporúčame