Káva, ktorá sa predáva na milióny šálok: Na Slovensku si odteraz môžeš vychutnať novinku

Káva.

Káva patrí medzi top nápoje aj na Slovensku. Zdroj: Getty Images

#Káva je celosvetovo najpopulárnejší a najžiadanejší nápoj. Veľkej obľube sa teší aj medzi Slovákmi. Prezradíme ti o nej špeciálne zaujímavosti, ktoré ťa poriadne prekvapia.

Na prvom mieste sú suverénne Fíni

Najväčším svetovým producentom kávy je už približne 150 rokov Brazília. Ak si si doteraz myslel, že najviac jej vypijú Taliani, bol si na omyle. Jej najväčším konzumentom v priemere na počet obyvateľov je Fínsko – vychádza to až na štyri šálky denne na každého občana a ročne až na deväť kilogramov. Je úplne bežné, že Fín počas dňa vypije osem až deväť káv. Aj na ďalších priečkach sa umiestnili severské krajiny ako Nórsko, Dánsko a Island.

Tri kilá ročne sú pre Slovákov štandardom

Slováci vypili v roku 2021 v priemere 2,8 kilogramu kávy na osobu. Je to takmer o 8 % viac ako rok predtým. „Dlhodobo sa spotreba kávy na Slovensku pohybuje na úrovni tri kilogramy na obyvateľa. Ide o priemernú spotrebu za posledných desať rokov. Najvyššiu spotrebu kávy sme dosiahli v roku 2014 – konkrétne 3,6 kilogramu na obyvateľa. Najmenej – 1,4 kilogramu – vypili Slováci v roku 1990,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu SR Róbert Vlačuha.

Poznáš najväčšiu sieť kaviarní na Slovensku?

Vieš vôbec, aká je na Slovensku najväčšia sieť kaviarní? Toto prvenstvo patrí sieti občerstvenia Fresh Corner na čerpacích staniciach Slovnaft. Po celej krajine nájdeš 80 kaviarní Fresh Corner s barista kávou a na ďalších miestach sú profesionálne samoobslužné kávovary. Celkovo si teda môžeš vychutnať tento nápoj až na 235 miestach.

Slovensko pritom dosahuje jeden z najvyšších predajov s priemerom nad 100 káv denne na jedno predajné miesto. Ročne sa len v rámci siete Fresh Corner predá vyše osem miliónov šálok kávy. Dosť vysoké čísla, čo povieš?

Každú sekundu dve kávy

Značka Fresh Corner má v strednej a východnej Európe takmer 1 200 pobočiek a práve káva je najpredávanejším produktom. Každú sekundu sa predajú v priemere rovno dve.

Teraz sa navyše môžeš tešiť na novú zmes kávy Fresh Corner. Na jej výbere sa podieľalo viac ako 2 000 zákazníkov zo šiestich krajín. Výsledkom je vyvážené spojenie intenzívnej arómy kávy arabica a bohatej chuti robusty.

Fresh Corner.
Vyskúšaj novú kávovú zmes Fresh Corner aj ty. Zdroj: Fresh Corner

Chuť je najlepšia šesť mesiacov po upražení

Na celom svete sa v rokoch 2021 a 2022 spotrebovalo viac ako 166,6 milióna vriec kávy, pričom jedno vrece má zhruba 60 kilogramov. Poctiví pražiari sledujú príbeh kávových zŕn už od farmy, kde sa vypestujú. A to je aj prípad kávy Fresh Corner.

Aby si dostal čo najkvalitnejšiu kávu, prechádza niekoľkými kontrolami kvality ešte pred príchodom do pražiarne v Maďarsku. Odtiaľ už pomerne rýchlo putuje až k tebe. Chuť kávy je totiž najlepšia šesť mesiacov po upražení.

Akú kávu dostaneš?

Nová zmes kávy je vyrobená z kvalitných kávových zŕn z Južnej Ameriky, Afriky a Ázie. Celkovo sa testovalo až osem zmesí, finálny výber pozostával z troch. Zmes kávy Fresh Corner sa praží na stredný stupeň praženia. Šálka kávy je tak vyvážená, harmonická, lahodná a v jej chuťovom profile nájdeš kakao, karamel, mliečnu čokoládu, pražené oriešky.

Barista kávu ti pripraví vyškolená obsluha zo 100 % prémiovej kávy arabica z Brazílie, z plantáží z oblasti Minas Gerais. Prémiová káva sa praží na rozhraní svetlého a stredného stupňa praženia, čím si zachová prirodzenú sladkú ovocnú chuť. Nájdeš v nej unikátne chuťové odtiene mliečnej čokolády, pražených mandlí, marcipánu a krémovú dochuť. Ochutnať ju môžeš už dnes v kaviarňach Fresh Corner.

Viac o káve Fresh Corner

Fresh Corner.
Zastavte sa na chvíľu a osviežte sa podmanivou vôňou kávy Fresh Corner. Zdroj: Fresh Corner

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Slovnaft.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame