VIDEO Zabudnutá dedinka pri Martine skrýva množstvo pokladov: Pozri sa, ako vyzerajú zvnútra jej opustené kaštiele

Necpalský kaštieľ na námestí. Wikipedia/Ladislav Rosival

#Obec Necpaly ti pravdepodobne nebude nič hovoriť (a nie, tentokrát nejde o sídlisko v Prievidzi). Malebná dedinka sa nachádza v južnej časti Žilinského kraja, v niekdajšej Turčianskej župe. Bohužiaľ, aj toto miesto má už svoje najlepšie roky za sebou. A že tie teda vyzerali poriadne honosne. Fungovala tu latinská vyššia škola a našiel by si tu aj papiereň, pivovar a viacero mlynov.

Žilo tu množstvo bohatých ľudí, o čom svedčí aj fakt, že tu nájdeš až štyri kaštiele a dva kostoly. Dnes nemajú Necpaly ani tisíc obyvateľov a ich história pomaly zaniká nezáujmom o jej zachovanie a nedostatkom financií. Schátrané historické budovy ale na druhú stranu priťahujú urbexerov, ktorí ich postupne prehľadávajú. Frenkie Urbex sa konkrétne pozrel na Juštovský kaštieľ.

Kaštieľ v Necpaloch. Zdroj: Ladislav Rosival / Wikimedia Commons

Je to dvojpodlažná baroková stavba s manzardovou strechou na pôdoryse písmena L z druhej polovice 18. storočia. Vznikol prestavbou neskororenesančného kaštieľa z druhej polovice 17. storočia. V 50. rokoch 20. storočia bol necitlivo upravovaný pre potreby detského domova, došlo k úpravám dispozícií a zväčšeniu okenných otvorov.

Od roku 2004 je stavba opustená a chátra. Ako to vyzerá vo vnútri, to ti už prezradí video nižšie. Aby toho však nebolo málo, Frenkie sa pozrel aj na ostatné kaštiele v dedine. Pokiaľ ťa zaujíma urbex, pozri si aj ďalšie naše články na túto tému. Na tomto odkaze ich už nájdeš viac než dosť.

Zdroj: wikipedia.com, YouTube
Odporúčame