VIDEO V správny čas na správnom mieste: Netflix prináša dokument o šírení chrípkovej pandémie

Photo by Olga Kononenko on Unsplash

#Je jedno, či sleduješ spravodajstvo a dianie vo svete, informácie o šíriacom sa koronavíruse z Číny pod označením nCoV si už určite zachytil. Choroba sa šíri naprieč kontinentami, no zatiaľ určite nie je dôvod na veľkú paniku. Minimálne u nás na Slovensku určite nie.

Na druhú stranu, vedci už roky hovoria, že pandémia nejakej choroby určite raz príde a určite v nejakej miere preriedi počet populácie Zeme. Práve tomu sa venuje nový dokumentárny seriál z dielne Netflixu, ktorý rak reaguje na súčasné dianie vo svete.  A čo je to vlastne pandémia? Je to rozsiahla epidémia, ktorá sa rozširuje na geograficky rozsiahlom území, dokonca medzi kontinentmi a celosvetovo.

Nekonečná hlúposť pacientov: Doktori sa zdôverili so zážitkami, nad ktorými zostáva rozum stáť

Aj pri pandémii sa môžu vyskytnúť ojedinelé oblasti, ktoré nie sú postihnuté, naopak pôvodne nepostihnuté oblasti sa vďaka leteckej doprave nakazia. Je to dnes najväčšie nebezpečenstvo šírenia pandémii. Dokázalo sa to aj v roku 2003 v súvislosti so SARS. Kým pre Áziu to bol bežný problém, bolo zaznamenaných veľa prípadov v Kanade.

Za pandémiu môžeme z minulosti považovať aj čiernu smrť, mor, španielsku chrípku či HIV. Momentále sa šíriaci koronavírus nCoV medzi ne zatiaľ rozhodne nepatrí a veríme, že ani nebude. Čo hovoríš na trailer na dokument? Dáš mu šancu?

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org, nypost.com
Odporúčame