VIDEO Projekt, ktorý vznikal viac ako pol storočia: Pozrite si zabudnutý surrealistický film Walta Disneyho a Salvadora Dalího

YouTube

#Asi ťažko by sa hľadal niekto, kto by nikdy nevidel film zo štúdia Disney. Z veľkej časti je to spôsobené aj tým, že toto filmové štúdio okrem svojich vlastných projektov investovalo aj do nákupu iných štúdií a značiek, takže všetky filmy komiksového MCU (Marvel Cinematic Universe), animovaného Pixaru či vesmírneho Star Wars patria práve Disney. Vráťme sa ale spolu do čias, keď na tvorbu dohliadal samotný Walt Disney.

Celé to začalo už v roku 1945, keď sa otec kreslených rozprávok Walt Disney a najznámejší surrealistický maliar vôbec, Salvador Dalí, dohodli na viac než zaujímavej spolupráci, z ktorej mala vzniknúť krátkometrážna snímka Destino (zo španielčiny – Osud).

Najväčším problémom bolo, že momentálne prebiehala 2. svetová vojna a štúdio tak malo veľké problémy s financiami. Dalí mal spolu so štúdiovým umelcom Johnom Henchom dovolené pracovať len na kreslených storyboardoch. Tie nakoniec boli odprezentované a vedenie sa zhodlo, že film nemôže mať úspech a zavrhlo ho.

Tam ho v roku 1999 našiel Roy E. Disney popri práci na snímke Fantasia 2000 a rozhodol sa ho okamžite priviesť k životu. Touto úlohou poveril parížske výrobné oddelenie Disney Studios France na čele s producentom Bakerom Bloodworthom a animátorom Dominiquem Monférym.

Tím tvorený z viac ako 25 animátorov sa pokúšal rozlúštiť celkový význam storyboardu Destina. To sa však podarilo až za pomoci denníkov už zosnulej Dalího manželky a vtedy 91-ročného Hencha. Výsledok si môžete pozrieť o pár riadkov nižšie.

Ide o príbeh pojednávajúci o nešťastnej láske Kronosa a smrteľníčky Dahlie. Celý dej sa odohráva vo svete Dalího malieb, nie je v ňom žiadny dialóg a soundtrack zahŕňa aj pôvodnú hudbu od mexického skladateľa Armanda Domingueza.

Odporúčame