Zaujímavý objav z vesmíru: V Slnečnej sústave je záhadná planéta, z nezvyčajných oblakov na nej prší piesok!

Keď je oblak dostatočne hustý, opäť sa vráti na rozpálený povrch ako spŕška drobných kamienkov (Zdroj: Freepik/Kamal Uddin)

#Vesmír je nekonečnou studnicou objavov. Vedcov lákajú hlavne objekty a planéty, ktoré sú málo preskúmané. Snažia sa odhaliť možné známky života podobného tomu nášmu. Posledné prieskumy prostredníctvom špeciálneho ďalekohľadu odhalili podivnú planétku, ktorá zaujala odborníkov z iného dôvodu, než sa očakávalo…

Všade iba piesok

Aké by to asi bolo, keby neexistovala vody, a namiesto nej by bol všade piesok? Na planéte Wasp-107 b, ktorá sa nachádza približne 211 svetelných rokov od Zeme, je to realitou.

Z fyzikálneho hľadiska sa tam spodné časti atmosféry doslova vyparili. Spaľovanie prachu pri teplote viac ako 1000 stupňov Celzia premení drobné úlomky kremičitanu na plyn, ktorý stúpa hore.

Vo výške, a teda v nižšej teplote, víria pary obrovskou rýchlosťou, až niekoľko kilometrov za sekundu. Tam sa opäť kondenzujú do pevného skupenstva, vyformujú sa do oblaku plného malých zrniek piesku. Keď je oblak dostatočne hustý, opäť sa vráti na rozpálený povrch ako spŕška drobných kamienkov.

Zápach síry

Vedci v NASA čerpali spomínané informácie z vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba. Táto šikovná vecička je veľmi citlivá, takže zachytí aj ten najmenší detail.

Hlavným účelom ďalekohľadu je preskúmať vznik galaxií a podrobne sa venovať exoplanétam. Dokáže totiž zachytiť svetlo, ktoré vyžarujú aj vzdialené hviezdy, pretože prechádza cez atmosféru až priamo k exoplanétam. Odborníci tak potom vďaka rozdielom vlnových dĺžok dokážu určiť, ktoré prvky atmosféra obsahuje.

Vďaka tejto metóde sa zistilo, že atmosféra okolo planéty Wasp-107 b obsahuje rôzne prvky, ako napríklad vodnú paru, ale hlavne oxid siričitý, kvôli ktorému to na planéte zapácha sírou. Presne tak, ako keby tam niekto nonstop škrtal zápalkami…

Zvláštna planéta

Aj napriek tomu, že vedci už vopred vedeli, že táto planéta nebude domovom ničoho živého, je pre nich zaujímavým objavom. Najmä vďaka svojej veľkosti, ktorou sa podobá Jupiteru, je úkazom, ktorý odborníci prirovnávajú k cukrovej vate.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Khaby Lame? Nepovedal zatiaľ jediné slovo, aj tak je najlepší TikToker na svete!

„Je skvelým cieľom, pretože je nadýchaná. Je to jedna z najviac nadýchaných planét, ktoré poznáme. Práve pri nich sa nám dáta analyzujú najjednoduchšie,“ vysvetlila planetárna vedkyňa Barstowová pre The Guardian.

Analýza sa naozaj podarila! V prípade tejto záhadnej planétky sa vedcom podarilo isté prvenstvo – prvý raz v histórii dokázali rozlúštiť zloženie oblakov na planéte mimo Slnečnej sústavy.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame