Existoval život na Marse? Obrovský kráter na povrchu mal vzniknúť po ničivom náraze!

Pred miliardami rokov mali isté okolnosti vyhubiť život na Marse nadobro (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Predstavuješ si aj ty Mars ako jednu veľkú červenú pustatinu plnú skál a kráterov? Konšpirácií o mimozemskom živote na tejto planéte je mnoho a stále pribúdajú ďalšie a ďalšie. Podľa jednej z posledných by mali existovať dôkazy o tom, že Mars ukrýval pred miliardami rokov obyvateľov, ktorí zahynuli po ničivom náraze.

Život na Marse

Aj keď by si to možno mnohí želali, na Marse doposiaľ nie je možné žiť. Nečakané, však? Výskumníci však tvrdia, že táto planéta mohla byť kedysi v minulosti obývaná. Polemizuje sa o tom, že pred približne 4 miliardami rokov existovali istí obyvatelia, ktorí však, žiaľ, tragicky zahynuli.

Mimozemský oceán

Stopy, ktoré boli objavené na povrchu severnej pologule majú viesť k akémusi celoplanetárnemu oceánu. Vďaka vode, ktorá je základom pre všetko živé, tu majú byť prítomné známky vegetácie a primitívnych organizmov.

Pred miliardami rokov mali isté okolnosti vyhubiť život na Marse nadobro. Presná príčina nie je známa. Vedci berú do úvahy absenciu magnetosféry, ktorá by planétu (a všetko živé na nej) mohla chrániť pred slnečným vetrom a radiáciou, ktorú so sebou vietor prináša.

Mysteriózny náraz

Magnetosféra vraj pochádza z jadra planét. Tak ako aj vznik Zeme, ale aj Marsu, sprevádzala spŕška meteoritov, ktorá rozohriala povrch oboch planét. Bombardovanie ustálo, povrchy sa vychladili a stuhli. Jadrá planét sú však uväznené v tuhej časti kôry a tak mohli zostať horúce.

Vnútro jadra je však pevné, iba vonkajšia časť má byť kvapalná. Medzi nimi dochádza k výmene teplôt. To viedlo k vzniku magnetického pola, ktoré dokázalo prejsť až na povrch, aby mohlo brániť planétu pred vplyvom Slnka.

Ako to teda je?

Spomínaná magnetosféra má byť práve hlavnou príčinou, pre ktorú z Marsu zmizol život. Jednoducho povedané, zmietol ho slnečný vietor…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zamyslel si sa niekedy nad tým, aký starý je Mesiac? Vedci prišli s odpoveďou, ktorá ťa šokuje!

Teórií na túto tému je naozaj veľa a ich názory sa odlišujú. Podľa niektorých hypotéz za to môže veľkosť planéty – je totiž až 4x menší než Zem. Údajne tak nemá dosť silnú rotáciu na to, aby dokázal udržať teplotu v jadre.

Ďalšia teória je však presvedčená o tom, že do planéty narazil asteroid, ktorá zanechal obrovský kráter s priemerom až 150 kilometrov.  Obrovský náraz a rozhorúčený povrch mohli jadro ovplyvniť natoľko, že prestalo správne fungovať a nadobro vychladlo.

Sleduj náš TikTok

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame