V Kremnici stavajú 12-metrov vysoký skok: Priprav sa na akciu, na ktorú do smrti nezabudneš

Zdroj: Big Air v meste

Uprostred kremnického námestia, niekde medzi morovým stĺpom a kostolom stojí obrovská kopa snehu. Aj tá už dostáva pod ťarchou bagra presné kontúry dopadu skoku. Povyše, medzi dvomi bránami stojí 12-metrová veža, z ktorej sa budú snowboardisti a freestyle lyžiari rozbiehať. Už na budúci týždeň 7. a 8. februára sa v Kremnici odskáče 12. ročník unikátneho podujatia Big Air v meste.

Podvečer v piatok a sobotu priestor zaplní dav kričiacich ľudí a tí najlepší snowboardisti a freeskieri z Európy. Svoju účasť už potvrdili športovci z Ruska, Gruzínska, Estónska, Talianska, Nemecka, Fínska, Rakúska, Poľska, Česka a Slováci. „Najmladším účastníkom bude zrejme Estónec Henry Sildaru, len 13-ročná hviezda svetového freeskiingu,“ hovorí organizátor Ondrej Horváth.

Neúprosné počasie a obrovská stavba

Práce na Štefánikovom námestí v Kremnici sú v plnom prúde. Dobrovoľníci z občianskeho združenia FRST Crew pracujú ako včielky, pretože stavba skoku je tento rok najnáročnejšia.

„Príprava sa líši najmä v tom, že 12. ročník BAVM je zaradený do Európskeho pohára FIS, teda musí spĺňať oveľa striktnejšie parametre. Trať musí byť väčšia a bezpečnejšia. Dostali sme sa na absolútne limity námestia a už nič väčšie, ako staviame teraz sa tu postaviť nedá,“ vysvetľuje Ondrej Horváth.

Nájazdová veža má 12 metrov, samotný skok 3 až 4 metre, dopad 4 až 5 metrov a dĺžka strmého dopadu bude viac ako 15 metrov, aby mohli jazdci predviesť čo najviac a zároveň bola súťaž pre všetkých bezpečná. Mnohí sa pýtajú, aké snehové podmienky ich v Kremnici čakajú. Hoci snehu všade ubúda, v Kremnici je to naopak. V historickom centre nájdete poriadnu kopu snehu a námestie plné sánkujúcich sa detí.

Zdroj: Big Air v meste

Zadarmo

„Námestie sme s prestávkami od Vianoc zasnežovali s pomocou jedného vlastného a jedného zapožičaného snežného dela. Aby sme za týždeň o sneh neprišli, skok zakryjeme, aby sa udržal,“ dopĺňa Ondrej.

Vstup na námestie je pre všetkých zadarmo. Okrem športového divadla vystúpia na mieste kapely Walter Schnitzelsson, Akustika, Polemic a Medial Banana. Pre najmenších bude pripravená detská zóna, novinkou je BAVM market s krásnymi a kvalitnými slovenskými značkami.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame