Nádherné mesto ukrýva desivú históriu: V Krakove zažiješ židovskú zastávku smrti aj kaplnku vyrobenú iba zo soli

#Druhé najväčšie mesto Poľska s bohatou históriou a očarujúcou prírodou. Takýto je Krakov, ktorý si svoje miesto našiel na rieke Visla. Mohutné hrady, pokoj v korunách stromov v parku, romantická prechádzka mestom či návšteva Židovskej oblasti. Prinášame ti zoznam miest, ktoré pri návšteve  nesmieš vynechať.

Rynek Glówny

Po našom Hlavné námestie, je zaručene povinná zastávka každého turistu. Patrí k jednému z najväčších námestí v Európe. Lemuje ho stredoveká architektúra, množstvo obchodov a vône z reštaurácii z kadejakých kútov sveta. Unikátom, s ktorým sa na námestí stretneš, je Mariánsky kostol sfarbený do červena.

Hrad Wawel

Známy aj z mnohých legiend, ktoré vyvolávajú strach. Vraj tu kedysi žil drak. Momentálne je tu bezpečne a draka by si hľadal len márne. Ale tých plyšových si môžeš zakúpiť na každom kroku. Dýcha nesmiernou históriou, už od roka 1320 tu mali svoje miesto poľskí králi. Domov niekdajších kráľov a kráľovien sa zmenil na múzeum. Hrad ťa prevedie gotikou, renesanciou či románskym slohom.

Kazimierz – mesto v meste

Táto židovská štvrť predstavuje doslova mesto v meste, avšak nie len také hocijaké. Krátke ulice pôsobia akoby sa tu navždy stratil život a čas zastavil. Rozpadajúce sa budovy ukrývajú atmosféru samoty. Za všetko môžu Nacisti, ktorí kedysi odtiaľto odviezli viac než 200-tisíc nevinných ľudí. Živých sa vrátilo ani nie tisíc. Smutný príbeh mesta ťa chytí za srdce. Dnes tu sídlia mnohé synagógy, za návštevu stojí aj cintorín, ktorý je jeden z najstarších a pôsobí priam mysticky.

Schindlerova fabrika

Videl si film Schindlerov zoznam od Spieleberga? Práve v Krakove nájdeš miesto, kde vznikal. Fabrika s expozíciami starých tankov či pracovňa Oskara Schindlera sa stali celosvetovo známym múzeom. Za jeho popularitou stojí predovšetkým skutočný pán Schindler, Nemec a člen nacistickej strany, ktorý počas Druhej svetovej vojny dával prácu Židom a chránil ich pred táborom smrti.

Zastávka smrti

Druhá svetová vojna ostala v Krakove tuho zakorenená. Nachádza sa tu štvrť, kde je židovské geto oddelené od mesta. Nazýva sa Podgórze a nájdeš tu aj námestie zaplnené stoličkami. Tie nesú silný odkaz – sú symbolom miesta, kde Židia čakali na svoju smrť, zastávky, z ktorej putoval vlak do koncentračných táborov.

Soľná baňa Wieliczka a kopec Kościuszko

Ak túžiš spoznať dobrodružnú cestu, si v Krakove na správnej adrese. Soľná baňa Wieliczka ťa prevedie slanými jazerami a životom samotných baníkov. Kuriozitou je kaplnka Sv. Kingy vyrobená len a len zo soli. Neuveriteľné! Ďaľším skvelým tipom na dobrodružný výlet je Kopec Kościuszko, ktorý obklopuje mesto a ponúka nezabudnuteľný výhľad. Pri jasnom dni máš príležitosť uvidieť dokonca aj tatranské štíty.

Tržnica Sukiennice

Chceš s odniesť ten najkrajší darček? Stav na Sukiennice – historickú tržnicu uprostred námestia. Ide o jedno z najstarších nákupných centier na svete. Nájdeš tu kadejaké milé suveníry či maličkosti s ľudovými motívmi, určite ta dostane aj krásna renesančná architektúra. Jednoznačne sa tu budeš cítiť ako v čarovnej rozprávke.

Park Ojców

Ak si sa vybral na výlet autom, nevynechaj návštevu národného parku Ojców. Je vzdialený len 20 minút od centra mesta a vidieť krásy, ktoré ponúka je skutočne zážitkom. Biele kamenné štíty, lesné údolie, zrúcaniny hradu vzbudzujúce hrôzu či tradičné vidiecke taverny.

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau

O pár kilometrov ďalej sa dostaneš ku koncentračnému tábora Auschwitz-Birkenau. Miesto hrôzy, plné dojímavých momentov, kde sa ti budú tlačiť slzy do očí a mráz behať po chrbte. Vyhladzovací tábor ti ukáže desivé časy holokaustu, ktoré sa skutočne stali a nemali by sme na ne zabúdať ani dnes. Nie je tomu tak dávno, čo v ňom zomrelo viac ako 1 milión nevinných obetí. Táto návšteva by mala byť povinnou pre každého z nás.

 

Photo by Jean Carlo Emer on Unsplash

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame