Amsterdam je viac než len coffee shopy: Čaká ťa romantická jazda na bicykli, kopec umenia aj hriešna červená ulička

#Tulipány, kanály, známe prístavy. Očarujúca spojitosť historickej a modernej architektúry. Ulice dýchajúce vánok zázračných bylín. Za stenami unikátnych tehlových domov to vrie vášňou. Metropola Holandska si ťa získa aj svojou bohatou kultúrou a vnesie ťa do eufórie, ktorú zažiješ len málokde.

Najskôr bol rybárskou dedinkou

Minulosť Amsterdamu je nesmierne zaujímavá. Pôvodne vznikol v 12. storočí, avšak ako rybárska dedina. Po čase sa z nej vyvinulo mesto, ktoré poznáme dnes. Jeho pomenovanie je odvodené od slova Amstel, za ktorým sa skrýva rieka a dam, predstavujúce priehradu. V súčasnosti patrí k najnavštevovanejším miestam v Európe. Životný štýl obyvateľov a atrakcie, ktoré ponúka, lákajú ročné milióny turistov.

Drahokamom je hlavná stanica. Srdcom mesta dennodenne prejde najmenej 250-tisíc ľudí. Stačí prejsť len pár krokov a vtiahne ťa ohromujúcu históriu. Rozprestiera sa v okolí námestia Dam, ktoré je ústredňou pre kráľovský palác. Organizujú sa v ňom rozmanité podujatia a zvyšok času je prístupný pre verejnosť. Námestie sa pýši aj mestskou radnicou či pamätníkom obetí druhej svetovej vojne.

Viac kanálov ako v Benátkach

Mesto je významné aj množstvom kanálov. Nájdeš ich tu presne 165, čo je viac ako v Benátkach, vďaka tomu získal Amsterdam pomenovanie Benátky severu. Rozprestierajú sa na dĺžke viac než 100 kilometrov. Centrom mesta pretekajú tri hlavné kanály, ktoré tvoria sieť pre 1 500 mostov. Nazývajú sa Herengracht, Prinsengracht a Keizersgracht, ich prvopočiatky sa viažu k 17. storočiu, sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Spolu tvoria polkruhy, ktoré sú pravidelne usporiadané okolo mesta. Po ich dĺžke sa tiahne viac než 1 550 pamätihodných miest a budov. Pokiaľ sa rozhodneš brázdiť ich na lodi či člne, o dokonalý zážitok máš postarané. 

Najpopulárnejší mostom Amsterdamu je Merege Brug vo svojom bielom odeve. V preklade znamená úzky alebo štíhly. Špecifický je z toho dôvodu, že sa niekoľkokrát denne dvíha. Umožňuje tým preplávanie väčších lodí po rieke Amstel. Na most sa autom nedostaneš. Je však skvelý na prechádzku alebo jazdu na bicykli, ktorá má svoje čaro aj v neskorých večerných hodinách. Keď slnko zapadne, most zažiari. Ako je to možné? 1 200 žiaroviek mu dodáva šarm aj počas tmavej noci.

Na bicykli za pivom aj kvetmi

Srdcovou záležitosťou Holanďanov sú bicykle. Nájdeš ich hádam všade, je ich priam viac ako áut. Sú považované za plnohodnotný dopravný prostriedok, ktorý plne rešpektujú aj vodiči. Počas výletu si ho jednoznačne požičaj, na deň stojí len 10 eur, čo sa oplatí. Navyše, spoznávanie mesta z tejto perspektívy naberie úplne iný rozmer.

Ďalším poznávacím znakom Holandska sú tulipány. Na tie narazíš hádam na každom kroku. Ak patríš k milovníkom kvetín a túžiš nasávať ich arómy, tvoj smer je jasný – kvetinový trh. Nachádza sa na známom kanáli Singel. Svoje miesto tam má už od roku 1862. Obľúbe sa teší nie len u miestnych, ale aj u cudzincov.

Máš rád pivo? Potom určite navštív tajomné priestory pivovaru Heineken. Nahliadneš na samotný výrobný proces zblízka, zažiješ niečo jedinečné a na záver si ťa počká jedno z najobľúbenejších pív sveta. To sa jednoducho nedá odmietnuť.

Na svoje si prídu aj milovníci umenia

Pre fanúšikov umenia je Amsterdam ako stvorený. K najznámejším múzeám patrí Rijskmuseum a Van Gogh Museum. Majú k sebe pomerne blízko, delí ich len slávny nápis I AMSTERDAM. Van Goghovo múzeum vlastní viac než 200 dokončených malieb, kvantum rozkreslených malieb a skíc. Tešiť sa môžeš aj na umelcove osobné predmety alebo listy. Prechádzka po Rijskmuseum ti odhalí povestné dielo Nočná hliadka od Rembrandta.

Za návštevu stojí aj dom Anny Frankovej. Príbeh mladého židovského dievčaťa a jej rodiny pozná hádam každý. Pred odchodom do tábora smrti sa roky ukrývali pred nacistami práve v tomto dome. Anna si viedla denník, do ktorého si starostlivo zapisovala každý jeden deň. Po desivej vojne vyšiel ako kniha, známa a predávaná po celom svete, a z domu sa stalo múzeum. Expozície ťa prevedú životom Anny, výstava spôsobí doslova zimomriavky. Poukazuje aj na diskrimináciu a prenasledovanie žien.

Pozor, červená!

O svetoznámej ulici Red Light Disctrict si už určite počul. Prináša kuriozity, ktoré v iných európskych mestách len tak ľahko nenájdeš. Výklady so ženami vo verejných domoch, rôznych vekových kategórii, rozmerov a rôznorodých národností. Nelegálne veci sa tam menia na legálne a vôňa marihuany je tvojím verným sprievodcom. Jej neobmedzený predaj ponúkajú známe coffe shopy.

Štvrť je už štyri storočia známa legálnou prostitúciou, práve vtedy sa začali objavovať prvé výklady so sporo odetými ženami. Ulica Warmoesstraat sa môže pýšiť aj najstarším obchodom s prezervatívmi na svete. V neposlednom rade môžeš navštíviť aj Múzeum sexu. Zaoberá sa a objasňuje otázky sexuality, ľudského tela a približuje samotné postoje ľudí k tejto téme.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame