Umenie pomocou AI je novodobým fenoménom: Je uhlíková stopa z neho škodlivá pre životné prostredie?

Vytvoriť obrázky pomocou AI malo mať podobnú uhlíkovú stopu ako nabíjanie telefónu (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

#Moderný svet je plný technológií. Dnešná doba ponúka naozaj pestré využitie chatbotov a robotiky. Vytvoriť fotku pomocou umelej inteligencie by sa dalo prirovnať k bežnému nabíjaniu smartphonu. Teda, aspoň spotrebou uhlíkovej stopy. Spôsobí AI do budúcnosti ekologické problémy?

Spotreba ako pri nabíjaní mobilu

Výskumníci z oblasti AI spolupracovali s Univerzitou Carnegie Mellon, aby zistili princíp fungovania vytvárania obrázkov pomocou umelej inteligencie. Podľa štúdie by vytvoriť obrázky pomocou AI malo mať podobnú uhlíkovú stopu ako nabíjanie telefónu.

Podľa výskumu je známe, že vytváranie textu chatbotom spotrebuje menej energie, než tvorba obrázkov. Takže pokojne chatuj s AI, tvor seminárky alebo sa pýtaj na otázky, ktoré ťa zaujímajú. Vedci odhadujú, že text generovaný umelou inteligenciou zaberie toľko energie, ako je potrebných na nabitie smartphonu len na 16 percent.

Zadanie pre AI

Výskumníci analyzovali 13 úloh, ktoré sa zaoberali produktmi AI. Merali v nich množstvo oxidu uhličitého. V záujme udržania transparentnosti štúdie urobili experiment na 88 rôznych modeloch s použitím súboru 30 totožných údajov.

Každá úloha sa podrobila „uhlíkového kódu“, ktorý meral spotrebu energie a emisií uhlíka pri jednotlivých procesoch.

Zaujímavý výsledok

Výsledok výskumu poukázal na to, že najviac energie spotrebovali náročnejšie úlohy, ktoré si vyžadovali od umelej inteligencie tvorbu nového obsahu. Išlo o nové texty, rešerše, titulky do videí či tvorbu samotných fotografií. Z hľadiska energie bol tento spôsob využitia tejto technológie klasifikovaný ako najmenej energeticky výhodná operácia.

Apel od vedcov

Pracovníci apelujú na používateľov, aby „uplatňovali transparentnosť v súvislosti s povahou a aby pri svojich požiadavkách mysleli aj na vplyv AI na životné prostredie“.

Hoci vo finálne spotrebovaná energia nemusí byť obrovská, objem použitých emisií sa môže postupne rokmi nahromadiť. Preto by si mal zvážiť, kedy je naozaj nutné používať túto vymoženosť. Podľa štúdie je zrejmé, že napríklad taký ChatGPT využije denne viac ako 10 miliónov aktívnych užívateľov. To si už zaslúži pozornosť, nie?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Umelá inteligencia má pomáhať v ďalšej oblasti: Bude táto jej nová funkcia vyhovovať všetkým?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame