Toto sú TOP dissy histórie slovenského rapu: Ostré slová formovali scénu

Pošramotené vzťahy, ukončené či prerušené kariéry či formovanie slovenskej rapovej scény. Aj to spôsobili dissy alebo ak chcete beefy, ktorých svedkami sme mohli byť v uplynulých rokoch v našom hip-hope. Vo veľkom počte prípadov sa jednalo o skutočne kvalitné tracky, ktorých výpovedná hodnota bola nesmierne vysoká. Poďme sa preto spoločne pozrieť na to, o akých dissoch by mal vedieť naozaj každý. 

Poradie nie je chronologické ani podľa toho, ktorý diss bol najlepší či najsledovanejší. Vybrali sme vzorku beefov medzi slovenskými či lepšie povedané československými interpretmi, o ktorých už veľa z vás určite počulo. A vzhľadom na to, čo môžeme sledovať počas posledných týždňov či mesiacov v slovenskom rape, nie je vylúčené, že budeme svedkami veľkého dissovania skôr ako by sme si mohli myslieť.

Gramo Rokkaz verzus Dramatikz/Radikal

Nehovorte nám, že o tomto konflikte ste ešte nepočuli. Približne desať rokov dozadu vznikol problém medzi chalanmi zo skupiny Gramo Rokkaz, predovšetkým medzi Separom a Deckom, ktorí si skočili do vlasov s Radikalom zo zoskupenia Dramatikz. Skladby ako Si zvonil?! alebo Intrigántske dievčatká počúvajú ľudia dodnes. Poďme si ich preto pripomenúť.

Buďme úprimní a objektívni, GR Team Dramatikz a hlavne Radikalovi poriadne naložil. Ešte k tomu sa na stranu Separa a spol. pridal aj Strapo, čo celú vec posunulo ešte ďalej. Pripájame aj skladbu z druhej strany tohto beefu, kde Radikál povedal, čo mal na srdci v tracku Legendárna nula a predovšetkým Separovaný odpad.

Konkrétne táto skladba vyšla pred deviatimi rokmi. Teraz máme rok 2020 a môžeme povedať, že prinajmenšom medzi Separom a Radikálom, z ktorého dnes je už Radikal Chef, sú vzťahy korektné. Obaja vyzreli nesmiernym spôsobom, posunuli sa aj hudobne a minulý rok doknca vydali spoločný track ŠČVPČ, kde dali jasne najavo, že to, čo bolo – bolo a doba je už niekde inde, rovnako ako oni dvaja.

H16 versus Druhá Strana

Jeden z najlegendárnejších beefov majú za sebou aj H16 s Druhou Stranou. Ťažko povedať, kde hľadať práve príčiny tohto konfliktu, keďže každá strana si spor a hlavne jeho začiatky interpretuje inak. Dôležité sú však dôsledky, ktoré prišli prostredníctvom skladieb. Tam začal Miky Mora najčastejšie spomínať Otisa (Kardinála Korca) a ani chalani z H16 neostali Druhej Strane nič dlžní.

Vyššie uvedené skladby boli len ochutnávkou, pred mnohými označovaným najlepším dissom slovenskej histórie. S odstupom času asi ťažko budeme hľadať nejakého pomyselného víťaza tohto sporu, keďže s výnimkou Molocha už medzi chalanmi nepanuje žiadna zlá krv, navyše Druhá Strana ako taká už neexistuje po tom, čo sa Miky Mora rozhodol pre isté okolnosti od Molocha dištancovať.

Kontrafakt versus Moja Reč

Všetko začal rok 2007 a skladba Hudba z ulice od zoskupenia L.U.Z.A kde hosťoval aj člen Kontrafaktu Rytmus a oprel sa do Delika so Supom, že v slovenskom rape často používajú anglické slová. Zoberte si, bolo to približne trinásť rokov dozadu a Moja Reč bola za anglické slová často kritizovaná. Dnes je rok 2020 a je to trend, ktorý používa skoro každý.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Letný klip ako z učebnice. Bude z toho hit?

Moja Reč sa za používanie výrazov z angličtiny rozhodne nemienila ospravedlniť, práve naopak. Expresne rýchlo Supa s Delikom reagovali, keď vydali skladbu 1,2,3,4, v ktorej sa obhájili a možno aj viac ako len obhájili. Nuž, vzhľadom na to, čo spomíname vyššie, z toho, čo kedysi používali len MR je dnes zaužívaný trend.

Ako to dopadlo? Ďalej sa to nejak extra neriešilo, akurát to pošramotilo vzťahy. Pred troma rokmi hosťoval Ego na Momovom albume, kde v skladbe Niečo je už za mnou povedal, že dissovať Moju reč bol mistake, pričom okamžite sa začalo špekulovať, ako to člen skupiny KF myslel. Nakoniec sám Ego priznal, že to bolo naozaj myslené na skupinu MR, a že s odstupom času vidí, že diss na Supu s Delikom bol chybou.

Moloch Vlavo verzus (skoro) všetci 

O tom, čo Moloch porobil dva roky dozadu sme písali v osobitnom článku, ale keď spomíname najväčšie dissy slovenského rapu, jednoducho nemôžeme opomenúť vyslovene shitstorm, čo Moloch Vlavo spustil na zvyšok slovenskej scény. Všetko odpálil skladbou Bum  péler, kde s Torulom a Vladimírom Fendensom dissol takmer každého, kto vám príde na um.

Chytili sa hlavne P.A.T., Otis a MEGA M, ktorý v osobitnom tracku Konfident Molochovi a jeho kolegom odkázali, čo si o nich myslia. A sloha od P.A.T., dnes už Franta, patrí medzi najlepšie v jeho kariére. Moloch si nedal pokoj a útočil ďalej, odpovedal aj Torula. Pozretia a reakcie boli vysoké na oboch stranách.

S pribúdajúcim časom sa Moloch opieral hlavne do H16 a Majka Spirita. Speasy sa nakoniec  odhodlal k osobitnej skladby taktiež, v tracku Prvý a posledný inteligentne a vecne Molocha Vlavo verbálne pochoval. Celú vec ukončil ale ten, čo ju začal, Moloch ešte Majkovi odpovedal, ale ten sa už o ňom zmienil len na svojom albume Nie som tu náhodou, kde v jednom riadku prezradil, že s Molochom netvorí. Inak nič.

Škola rapu 

Keď sa spoja Rytmus, Separ a Momo, pričom majú niekoho v žalúdku, tak na tých, ktorí práve nemusia, neostane takpovediac ani nitka suchá. To sa stalo v roku 2013, keď vyšiel track Škola rapu, ktorý má dnes viac ako 13 miliónov pozretí na YouTube.

A kto si to odniesol? Mien tam padlo viacero, ale zaujali Bacil, Rakby či dokonca aj Kali. Verbálne atentáty lietali z úst Rytmusa, Separ aj Moma. Musíme povedať, že aj keď to mohlo byť v častiach kruté, bolo to skutočne kvalitné.

A prečo táto skladba vlastne vznikla? Ako odpoveď Rakbymu, ktorý odpovedal Rytmusovi. Všetko vzniklo jedným videom, kde Rytmus povedal o Rakbym, že nevie rapovať, čoho sa mladý raper vtedy chytil a nahral posmešnú skladbu Čau Paťo, ktorá slávila veľký úspech. Člen legendárnej skupiny Kontrafakt, vtedy na vrchole síl, si povedal, že s ním nikto zametať nebude a v spolupráci s Momom a Separom pochoval Rakbyho tak, že dnes o ňom príliš nepočuť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kanye West feat Balenciaga -PART II: Toto vás zaujme!

Aby sme ale boli fér na všetky strany, Rakby poňal urážky od Rytmusa veľmi vtipne a zaujímavým spôsobom, pričom v tej dobe bol jedným z mála, kto si dovolil na človeka, ktorý budoval a istým spôsobom stále formuje slovenskú rapovú scénu, otvorene otvoriť ústa.

Fobia Kid verzus P.A.T.

Zatiaľ posledný diss slovenskej rapovej scény. Teda, po tom, čo sme počúvali rôzne HOT16challenge od slovenských a českých raperov, je skôr na mieste napísať, že – zatiaľ posledný oficiálny diss slovenskej rapovej scény. P.A.T. sa minulý rok pustil do Fobiu Kida, obaja sú svojskí a svojím spôsobom originálny, ale zastupujú, povedzme to tak, rozdielne strany hip-hopového spektra.

Obaja si posielali štipľavé odkazy, pričom musíme povedať, že víťazom tohto o niečo menšieho beefu ako boli tie vyššie spomínané, sa stal v očiach priaznivcov jednoznačne Fobia Kid. Jeho track FCKPAT nemal ani len dve minúty, ale bol tak štipľavý a úderný, že P.A.T., aj keď neskôr odpovedal (neraz), tak sa objavil na strane porazených.

P.A.T. dnes už prakticky neexistuje, je z neho Franto, pričom jeho odpoveď Fobiovi s názvom RIPFÁBIA mala taktiež slušné pozretia, niečo okolo dvoch miliónov na YouTube. P.A.T. alebo teda chcete Franto, dokázal aj v tomto prípade, že keď sa jedná o dissy, je v momentoch až bombový. RIPFÁBIA však na jeho slohu zo skladby Konfident namierenej proti Molochovi objektívne nedosiahla.

Rest a Majself verzus Pil C 

Pre niekoho to môže byť dávna rapová história, ale nebolo to tak dávno. Pil C má dnes za sebou tri sólové albumy a je hlavnou hviezdou labelu Comebackgang. Nebolo tomu tak vždy a boli časy, keď mal na sebe dredy, vypisoval sa v trackoch o nešťastnej láske a ľudia ho poznali predovšetkým z tracku s Otisom, ktorý bol neskôr zremixovaný aj s Delikom a ďalšími.

Pil C bol niekoľko rokov dozadu považovaný za typ rapera, akými sú dnes označovaní napríklad chalani z Haha Crew či Porsche Boy. Predstavitelia novej školy, ktorých tradiční raperi nechceli prijať, respektíve nemali tú potrebu alebo proti nim či ich štýlu niečo mali. Tracku od Pila s názvom Faded poznáte zrejme všetci, pričom z Faded sa stal v našich končinách medzi tínedžermi naozajstný trend.

To nenechalo chladných Majselfa s Restom, pričom táto československá spolupráca priniesla diss na Pil C-ho a jemu podobným. Neskôr sa Majself s Restom „dočkali“ odpovede v spomínanej zremixovanej verzii skladby JA VS CELÝ SVET, kde sa do nich zľahka oprel Delik. O tomto mini-beefe sa príliš nehovorili, ale vzhľadom na to, aké odkazy si starší interpreti s mladšími posielajú dnes, je dobré si to aspoň okrajovo pripomenúť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prečo je „Lítat” od Separa a Lvcasa povinnosťou v summer playliste

Moja Reč

Možno si myslíte, že tu niekto chýba – Moja Reč verzus kto? Nuž, veci sa majú tak, že aj keď je táto legendárna slovenská skupina opäť pokope, nie tak dávno to vyzeralo, že Delika so Supom už spoločne na trackoch neuvidíme. Nastali medzi nimi pošramotené vzťahy, vznikli konflikty, ktoré sa prehlbovali až sa medzi sebou prestali baviť. Pre lepšie pochopenie posielame skladby, kde hosťovali buď Supa alebo Delik a posielali si odkazy, ktoré boli hlbšie ako by ste si možno na prvé počutie mohli myslieť.

Nesúdime ani jedného z nich, nikto okrem nich dopodrobna presne nevie, čo sa tam stalo, ale aj z vlastného života možno poznáte situácie, kedy ste sa blízkymi priateľmi či dokonca rodinnými príslušníkmi prestali rozprávať a baviť, pričom vás to niekde vo vašom vnútri mrzelo, len ste nevedeli ako sa vrátiť späť. Nie nadarmo sa ale hovorí, že všetko sa dá, keď sa chce a aj naoko nepredstaviteľné obnovenie MR je realitou.

Dozvedáme sa o ňom na tracku Zase doma, ktorý vyšiel pred pár mesiacmi a MR potvrzdujú, že sú späť z rapového záhrobia a pripravení sa vrátiť do hry, ktorú spolu s ďalšími veľkými menami budovali.

Ďalší vývoj

Ako spomíname v úvode tohto článku a naznačujeme to aj neskôr, aktuálna klíma v slovenskom, či lepšie povedané v československom rape naznačuje, že ak budú niektoré dejové línie pokračovať ďalej, skôr či neskôr príde opäť obdobie, v ktorom vzniknú dissovacie tracky. Situácia začína zľahka hustnúť medzi Haha Crew, Porsche Boyom a chalanmi z DMS, či ďalšími staršími rapermi, pričom keď si to rozvetvíme, zistíme, že Ego sa oprel do Bitmana, ktorého parťákom je Strapo a Strapo má zas veľmi dobré vzťahy s DMS a Nerieš. Na druhej strane, hovorí sa o konflikte-nekonflikte medzi Rytmusom a Separom.

K tomu pridajme, že Pil C už nemá najlepšie vzťahy s DMS a vzniknú nám rôzne zaujímavé kombinácie. Samozrejme, netvrdíme, že chalani si nevedia prísť na meno alebo, že by sa na dennej báze urážali. To rozhodne nie. Ak to ale sledujete pravidelne a vidíte, kto čo a akým štýlom pridáva, dáte nám za pravdu, že atmosféra v slovenskom rape hustne.

A v neposlednom rade, stačí si vypočuť HOT16challenge napríklad od Strapa, prípadne si v hlave povedať, kto sa tejto výzvy zdržal a za akých okolností. Ak by aj k beefom ale došlo, nemôžeme sa čudovať. Aj keď slovenský rap patrí medzi najlepšie v Európe, trh je stále pomerne malý a viete, ako sa hovorí o veľkom počte kohútov na jednom smetisku.

Foto: Kontrafakt, Ego, YouTube video, ilustračné

Odporúčame