Prečo bude Dameho album 100RY game changer slovenského rapu

Čaká na to celá rapová scéna. Už o niekoľko dní vychádza nový Dameho album, ktorý sa volá 100RY a momentálne môžeme povedať, že to bude príbeh, na ktorý sa každý z nás teší. Dame pripravuje hudobný produkt, ktorý sa odlíši od tých, ktoré k nám dennodenne prichádzajú. Čím bude album 100RY tak zaujímavý? Pozreli sme sa na to, prečo má 100RY nakročený k tomu, aby bol v istom ohľade game changerom slovenskej, a dosť reálne aj českej, hudobnej scény.

Dame má momentálne na konte jeden sólový album. Selfmade vyšiel koncom roka 2017 a bol veľmi kvalitný, mal dostatok skladieb, výborné spolupráce, texty aj hudby. Dame jasne ukázal, že dokáže veľmi jasne zaujať aj sám. Nie nadarmo je označovaný za jedného z najviac kreatívnych slovenských hudobných umelcov.

Album 100RY by mal byť ešte ďalej ako Selfmade, ktorý ľudia počúvajú aj po takmer troch rokoch. Čím bude tento hudobný produkt tak veľmi zaujímavý? To, že si Dame píše texty sám je absolútna tutovka, i keď vo svete hudby existuje veľa interpretov, ktorí majú svojich ghost writerov, a teda ľudí, ktorí robia texty miesto nich, pretože oni na to jednoducho nemajú bunky. To nie je Dameho prípad, rovnako ako väčšiny našej scény. Alebo nie?

Dame však nie je len textár a performer, je to taktiež človek, ktorý cíti hudbu a venuje sa jej tvorbe, tvorí beaty. Neraz sme už počuli jeho produkciu u Separ alebo celkovo u DMS. Vzhľadom na to, aký neduh sa rozšíril nielen u nás, v Česku, ale aj vo svete, a teda inšpirovanie sa, či lepšie povedané, kradnutie beatov, sa Dame rozhodol, že album 100RY bude hudobne kompletne v jeho podaní. Môžeme napísať, že niečo takéto tu ešte nebolo, a teda, aby raper na album neurobil len texty, ale aj hudbu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
LucaBrassi10x v drillovej bombe ako z UK: Je v TOP forme?

A ako sme videli pri skladbe 100RY z rovnomenného albumu, Dame sa snaží hru posunúť ešte o niečo ďalej a v okrajovej miere sa venuje aj videoklipom. Potvrdil to aj pri #hot16challenge, kde taktiež urobil text, hudbu aj video. Adam rap a hip-hop preciťuje ako málokto a v novom albume bude, mierne nadnesene povedané, stelesnená celá jeho duša.

Nečudo, že tvorba albumu trvá o niečo dlhšie, ako by sa mohlo čakať. Keďže si všetko robí sám, vyžaduje to nesmierme množstvo energie a času. Album vyjde šiesteho júna a bude game changerom československej rapovej scény. V čase, kedy sú interpreti často neoriginálni, znejú jeden ako druhý, inšpirujú sa v zahraničných hudbách a textoch, Dame ukazuje všetkým, všetkým, všetkým cestu, ktorou sa to celé dá robiť.

Cestu, na ktorú by sa mali vydať aj mladí raperi a vlastne každý, kto robí v určitom kreatívnom priemysle. Zapadnúť do priemeru, alebo ako sa zvykne teraz hovoriť, do vlny, vie už skoro každý, ale byť originálny a posunúť svojím prispením „hru“ ďalej, to je skutočná výzva. Nie nadarmo sa hovorí, že žijeme v dobe, v ktorej by sme mali hľadať limity dvojitým spôsobom – najprv, či vôbec existujú a ak áno, tak či sa dajú zlomiť a posunúť na novú úroveň.

V neposlednom rade sa na Dameho albume môžeme tešiť na kvalitné spolupráce. Nie je zatiaľ isté, s kým budú, ale vzhľadom na to, s kým má tento raper aké vzťahy, môžeme očakávať viacero zaujímavých mien zo Slovenska a aj z Českej republiky. Nemali by určite chýbať chalani z DMS, a teda Separ a Smart, potom je dosť pravdepodobné, že sa tam objavia Matej S. a Gabryell z Nerieš či Dano Kapitán. Čo sa týka českých interpretov, neprekvapili by featy od Nik Tenda, Yzomandiasa či Resta.

Objavili sa špekulácie aj o tom, že by na novom albume Dameho mohli byť aj Strapo či Bitman, ale z toho, čo sa napíše v diskusiách pod rôznymi príspevkami nemožno robiť relevantné závery. Preto nejdeme ďalej špekulovať a uvidíme, čo Dame v konečnom dôsledku vymyslel. Aj keby bol na celom albume len on sám, čo už teraz vieme, že je nereálne, bola by to kvalita.

Keď sme sa s ním pred niekoľkými dňami spojili, úprimne nám zdelil, že keby nesledoval každodenné informácie zo sveta, tak by, s dávkou nadsázky povedané, ani nevedel, že je koronakríza. Jeho život v poslednom období sa obmedzil na prácu v štúdiu a je rád, keď má chvíľu času na súkromie. O to viac sa môžeme tešiť na to, čo si pre nás všetkých pripravil. Pamätajte si na tento článok, Dame sa chystá zmeniť hru.

Foto: Dame, Youtube video

Odporúčame