Keď Miky Mora doručil v roku 2012 poctivý rap: Spomíname na návrat legendy

Miky Mora a Peter Pann

Miky Mora a Peter Pann (Zdroj: https://www.instagram.com/mikymoraoriginal)

#Asi sa nemusíme baviť o tom, že Miky Mora patrí medzi legendy slovenského rapu. Nemá státisíce followerov na IG a jeho tvár možno ani veľa fanúšikov nepozná, no má niečo, čo niektorým raperom dnes veľmi chýba – talent na rap. Aj preto som sa rozhodol napísať článok o jeho projekte, ktorým v roku 2012 ukázal, že nepatrí do starého železa. 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa miky mora (@mikymoraoriginal)

Aby som vás uviedol do kontextu, tak Miky Mora robí rap približne od roku 1997 a je autorom alebo sa podieľal na približne 15 projektoch počas jeho doterajšej kariéry. Aj keď niektoré staršie mená už mladším ročníkom takmer nič nehovoria, nikde nie je napísané, že sa to nemôže zmeniť. Rodák z Bratislavy (Petržalka) pôsobil v skupine Druhá Strana s Molochom Vľavo, to asi určite viete.

Vytvorili spolu klasiky v podobne spoločných albumov, ale neskôr mali všelijaké problémy, ktoré narúšali ich kamarátstvo aj pracovný vzťah, a tak sa niekoľkokrát rozpadli a dali dokopy. Naposledy to bolo v roku 2014 pri albume Synusojda, no aj po tomto počine prišiel koniec, zrejme už definitívny.

Objavil sa na všetkých zásadných projektoch ako hosť (roky 2006 – 2008), nahral legendárne disstracky a je najznámejšou tvárou pouličného rapu na Slovensku. Bohužiaľ, nič netrvá večne a aj Miky zažil v kariére úpadok, z ktorého sa postupne šplhal von. Po albume 20.08 z roku 2008 sa odmlčal a na 4 roky o ňom nebolo počuť. Aspoň čo sa týka hudobnej sféry.

Potom prišiel rok 2012 a z ničoho nič sa vynoril na kanáli Ruka Hore, track ,,Je ti jedno“. Až neskôr som zistil, že s týmto trackom vyšlo aj celé EP, ktoré dostalo názov Rep Vol.1.

Celé ho produkoval Peter Pann, ktorý pod týmto menom vystupoval až od roku 2011, dovtedy bol známy ako DJ Mako. EP obsahuje 7 skladieb a vyšlo len digitálne, bez takmer žiadneho proma či videoklipov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RADIKAL CHEF: Zažil som najväčšie beefy, najväčšie dissy (VIDEO)

Najväčším promom bolo to, že sa Miky Mora vrátil opäť na scénu s lyrikou a obsahom, ktorý fanúšikovia milujú. Titulná skladba albumu má na YouTube 1,7 milióna views, čo je dosť slušné číslo, keďže takéto čísla nemala ani Druhá Strana. Samozrejme, nemôžeme porovnávať dobu, kedy leteli CDčká v porovnaním so streamami, ale určite to bol krásny úspech. Nechcem byť nezdvorilý, ale podľa mňa určité percento ľudí v tej dobe nemalo ani tušenia, že nejaký Miky Mora vôbec existuje, a brali ho ako nového interpreta. Nevadí, úspech sa zrodil a mal aj hlbšiu myšlienku.

Je ti jedno, že dýchaš smog a ne vzduch,
je ti jedno, že si hluchý a tvoj sluch zničí ruch,
je ti jedno, že sa rodia iba alergické deti,
je ti jedno toto všetko, momentálne dobre je ti

Prečo teda vybuchol tento track? Miky v ,,Je ti jedno“ kritizuje spoločnosť za to, že sa sústreďuje na konzumný spôsob života, namiesto toho, aby sa riešili skutočné problémy, ktoré môžu ľudstvo postihnúť. Zároveň spochybňuje lídrov, ktorí robia všetko pre vlastný prospech a nemyslia pritom na dôsledky, ignorujú problémy a myslia len na peniaze. Miky trefne opisuje aj  alibizmus obyčajných ľudí, ktorým je jedno, čo sa deje okolo nich.

Časť viny je aj na ich strane, pretože nerobia tlak na ľudí, ktorí s tým niečo môžu urobiť a žijú presne tak, ako keby sa nič nedialo. Dokonca trochu predpovedal aj budúcnosť, keďže spomenul aj smrtonosné pandémie. Aj keď na konci tracku zaznie postrihané video, ktoré zachádza do konšpirácie s chemtrails, neberieme to tak, že Miky chcel konšpirovať, skôr takýmto štýlom poukázal na to, že sa nedá všetkému veriť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bobby Shmurda dissuje udavačov v tíme Young Thuga: Sú to potkani?
Miky Mora Rep.Vol 1
Miky Mora a Peter Pann, Rep vol. 1 (Zdroj: https://open.spotify.com/album/2DUkmhVZRLWzKeVLBy48wy?si=E0RgYcnwTxqyDjfNZRhz7A)

Cover je minimalistický, zobrazuje meno albumu s autormi, ktorí zvolili tmavošedú farbu v kombinácii s bielym polo-rozmazaným písmom. Jednoduchosť, ktorej nič viac nechýba. Presne ako Miky rapuje na tomto tracku, dôležité sú pri tejto hudbe len hudby, texty, štýl a rým. EPčko Rep Vol.1 toto všetko má.

Ak začneme hodnotiť hudby, tak Peter Pann bol dokonalá voľba. Rozumie starej škole, vyrastal v nej, no sám robí veľký multižáner, keďže produkoval hudby od latina a reggae až po electro. Miky Mora by sa dal považovať za niekoho, čo tvorí rap len do boombapu, no to je veľký omyl. Kto dobre pozná jeho tvorbu tak vie, že taktiež nemá problém zarapovať do hocičoho, od trapu po drum and base. Hneď od prvého tracku je počuť dokonalá symbióza medzi obidvomi aktérmi, keďže mám pocit, že petržalský gandalf vedel presne, čo bude Mikymu sedieť. Každá skladba je odlišná, čo zaručuje rôznorodosť a pestrosť, a to využil na 100 %.

Neviem ako vy, ale mňa extrémne baví, keď Miky poukazuje na spoločenské problémy. Vie to podať presne tak, aby to bolo pravdivo, vecne a v jeho typickom slangu. Nie nadarmo sa hovorí, že je Miky Mora je kráľom prídavných mien a slovies, ktoré na teba páli s vysokou kadenciou. Všimnite si, že používa minimum prirovnávacích prísloviek „ako“ alebo „jak“, pretože si nepotrebuje uľahčovať skladanie viet v textoch pomocou neustálych prirovnávaní. Aj preto znie jeho rap originálne a inak. Niektorí raperi by sa totiž bez týchto pomôcok nevedeli vyjadriť.

Celé EP sa nesie v kritickej rovine, snaží sa zachytiť falošné správanie a pomýlené hodnoty, ktoré nájdeme v každej časti spoločnosti. Samozrejme, v skladbách si vypočujete aj množstvo narážok na vymedzenie sa voči určitým skupinám ľudí, kedy to je niekedy až na hrane. Napriek tomu, z celkového kontextu je cítiť, že Miky má liberálnejšie názory na svet a vyslovene nikoho neponižuje za to, akú má telesnú schránku, ale za presvedčenia a činy, ktoré robí.

Stredná cesta není tu, musíte robiť opicu,
rádia, telky, Nový Čas, celebrita každá p*ča-fas,
Nevravím to po prvý raz, som rád, že nepatrím
medzi vás…

Musím vyzdvihnúť zaujímavé a miestami aj chytľavé refrény, ktoré si ideš s Mikym po celú stopáž trackov, najmä pri skladbách ,,Chlapec z Petržalky“ a ,,Hlavy“. Koncept EPčka je teda po týchto riadkoch úplne jasný – ukázať a pripomenúť, o čom rap vlastne je, teda bol. Podľa mňa ide o jedno z najlepších EPčiek, aké kedy vyšli na Slovensku. Je však škoda, že ho nepočulo toľko ľudí, ako by si zaslúžilo. Myslím si, že aj na dnešnú dobu má fresh zvuk a má čo ponúknuť, pretože témy, ktoré riešil Miky v roku 2012, sa riešia aj dnes. Povedal by som, že ešte aj vo väčšej miere ako vtedy, takže nadčasovosť tam nájdete tiež.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Yzomandias v zahraničí, Pil C vo forme: 4 featy veľkých mien, ktoré ti (možno) v roku 2022 unikli

Aké je teda zhrnutie? Odporúčam si vypočuť celé EP, track za trackom (ale môžete začať aj bangrom Chlapec z Petržalky) a urobiť si názor. Náš názor už poznáte. Zaujímavosťou je, že hneď o rok, vyšlo aj druhé pokračovanie tejto série, no tentokrát to bol už plnohodnotný album Rep Vol. 2. Mal už oveľa väčšie promo, hostí ako Čistychov, Slipo, Moloch Vľavo a Momo, čiže totálny reprezent Petržalky. Zároveň sme sa už dočkali aj klipov či fyzického nosiča. Ak ste nepočuli, tak to ihneď napravte. Rep Vol. 1 a Rep Vol. 2 sú asi najvýstižnejšie názvy pre tento koncept. Poctivý rap, zabalený do kvalitných beatov.

P.S.: Miky Mora vydal 7. októbra nový projekt s názvom G.A.S.R, takže to čekni.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame