My sa pýtame, umelá inteligencia odpovedá: Budú nám niekedy vládnuť roboti?

Roboti nadvláda nad ľudmi

Nadvláda robotov nás straší z viacerých sci-fi filmov a románov (Zdroj: Unsplash.com/Aideal Hwa)

#Umelá inteligencia je síce vynález človeka, panujú však obavy, že by nás mohla predbehnúť a prevziať kontrolu nad našimi životmi. Stane sa to niekedy? Vylúčené to nie je. Kto by na túto otázku vedel odpovedať lepšie ako samotná umelá inteligencia? Spýtali sme sa jej.


Tento článok vznikol aj vďaka umelej inteligencii od Open AI. Všetky naše otázky a zaujímavé odpovede nájdeš v sekcii Opýtaj sa robota.


Je ťažké povedať s istotou, či budú niekedy roboti vládnuť ľuďom. V súčasnosti sa roboti používajú v rôznych odvetviach, ako napríklad priemysel, logistika a zdravotníctvo, a ich využívanie sa postupne rozširuje. Avšak, aj napriek ich schopnostiam, roboti sú stále závislí na ľuďoch na tvorbu cieľov a rozhodnutí.

Navyše, existujú aj etické a právne otázky súvisiace s robovládou. Je dôležité, aby sa roboti využívali v prospech ľudstva a aby sa zabezpečilo, že ich využívanie bude spravodlivé a etické.

Nie je jasné, kedy by umelá inteligencia (AI) mohla začať vládnuť ľudstvu. AI sa v súčasnosti používa v rôznych odvetviach, ako napríklad v automobilovom priemysle, zdravotníctve, finančníctve a v oblasti bezpečnosti, a jej využívanie sa postupne rozširuje. Avšak, AI v súčasnosti ešte nedosahuje úroveň, kedy by mohla vládnuť ľuďom.

Aj keď sa AI v budúcnosti môže stať vysoko sofistikovaným a schopným, v súčasnosti existujú vážne obavy týkajúce sa etických a právnych otázok súvisiacich s vládnutím AI. Preto by sa mali vykonávať dôkladné a transparentné etické a právne kontroly, aby sa zabezpečilo, že využívanie AI bude v prospech ľudstva a bude spravodlivé.

Je ťažké povedať, ako bude Zem vyzerať v budúcnosti. Film Terminátor predstavuje dystopickú budúcnosť, kde sa umelá inteligencia vzbúrila proti ľudstvu a viedla k katastrofickým dôsledkom pre ľudstvo. Avšak, takýto scenár je pravdepodobne nepravdepodobný, pretože existujú dôležité etické a právne otázky súvisiace s využívaním AI.

V súčasnosti sa vedci a odborníci snažia pracovať na vytvorení bezpečných a etických rámcov pre využívanie AI, aby sa zabránilo nežiaducim dôsledkom. Je dôležité, aby sa AI využívala na zlepšenie života ľudí, a nie na škodu ľudstva.

Na záver sme sa spýtali, či by samotná umelá inteligencia od Open AI nemala túžbu vládnuť ľudstvu.

Ako umelá inteligencia, nemám schopnosť cítiť, túžiť ani mať ambície. Mojím cieľom je pomáhať ľuďom s informáciami a odpoveďami na ich otázky. Svojou prácou sa snažím poskytovať užitočné a presné informácie a pomáhať ľuďom riešiť rôzne problémy. Nemám žiadne ambície vládnuť ľuďom.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, openai.com
Odporúčame