Priprav si dokonalý víkendový brunch: Vďaka týmto tipom bude tvoja rodina či kamoši nadšení!

plný stôl dobrôt počas brunchu

Brunch začína byť medzi Slovákmi stále populárnejší (Zdroj: Unsplash/Rachel Park)

#Prevažná väčšina ľudí už vie, čo je to brunch, a teda dokonalé spojenie raňajok a obeda. Veď aj názov vznikol spojením anglických slov breakfast a lunch. Brunch je ideálny pre ľudí, ktorí si radi dlhšie pospia. Chutné jedlo a príjemná spoločnosť známych. Čo viac si prijať? Ako zorganizovať niečo takéto aj u seba doma?


3 fit recepty na zdravšie raňajky: Vajíčko, avokádo aj ovsené vločky sú zárukou skvelej chuti


Kedy ho usporiadať?

Pochádza z Anglicka, kde sa podával vždy v nedeľu. Ľudia ráno chodievali na omše, kvôli ktorým vynechali raňajky a keď sa vrátili, tak na ne bolo neskoro, no na obed zase priskoro: Preto sa to rozhodli zásadne zmeniť. Bežný čas podávania brunchu v reštauráciách je od 10:30 do približne 14:00. Takže ak pozveš známych na 11-tu, bude to úplne ideálne.

plný stôl dobrôt počas brunchu
11:00 je ideálny čas pre konanie tvojho brunchu (Zdroj: Unsplash/Jessy Smith)

Urob ho tematický

Nemusíš sa báť trošku experimentovať. Ak ťa už bežné veci unudili, tak skús niečo nové a uvidíš, že to bude mať skvelú odozvu. Ak nechceš nič veľké, tak pre začiatok iba všetko farebne zlaď. Dá sa však vymyslieť naozaj čokoľvek, napríklad brunch v štýle filmu alebo ročného obdobia.

Čo si pripraviť?

Ponuka jedál býva veľmi rôznorodá, preto príprava zaberie veľmi veľa času. Treba mať priestor, kde sa ti to všetko zmestí a taktiež nezabudni na dostatok kuchynského riadu. Keď príde veľa ľudí a máš pripraveného veľa jedla, tak to občas môže byť problém.


Najlepšie burgre v Bratislave? Tu sa naješ do prasknutia a ešte si aj pochutíš!


Dopredu si premysli, čo chceš podávať a už večer si urob predprípravu, aby si sa ráno nezbláznil. Vôbec nebude hanba niekoho požiadať o pomoc. Napríklad sa dohodnite, že každý prinesie niečo, keďže to môže byť pre jedného niekedy problém.

plný stôl dobrôt počas brunchu
Zorganizovať brunch vôbec nie je náročné (Zdroj: Unsplash/Susn Matthiessen)

Čo na pitie?

Káva, káva, káva! Predsa práve tá robí deň a počítalo by sa vôbec doobedie bez nej? Najlepšie je mať všetky druhy kávy. Turka, cappuccino, latté a aj 3 v 1. Každý má rád niečo iné. Taktiež prichystaj džúsy (najlepšie pomarančový) a nejakú vodu s citrónom, ktorou nič nepokazíš.

Pre nekávopičov treba mať v zálohe aj nejaký čaj. Alkohol sa na brunch moc nehodí, ale ak ho tam predsa len chceš, tak zvoľ niečo ľahšie, napríklad ako prosseco, víno alebo šampanské. Vyvaruj sa tvrdému. To si nechaj na večer.

Čo sa bude podávať?

Z každého rožku trošku. Napríklad úplná raňajková klasika, ako jogurty, müsli, veľký výber ovocia, mlieko a cereálie, oriešky a semienka. Ďalej je vhodné pečivo od výmyslu sveta, napríklad croissanty, bagety, rožky, chleby, hrianky, … Bude skvelé, ak niečo upečieš aj sám. Bublanina alebo bábovka je skvelá voľba.


KVÍZ pre ozajstných milovníkov piva: Zmeraj svoje sily s kamošmi a dokáž, že si lepší!


Na svoje si prídu aj milovníci slaného: párky, rôzne pripravené vajíčka, zapekané cestoviny, syry či salámy. Neboj sa upustiť uzdu fantázie a vymyslieť niečo úplne nové. Jedlo krájaj a pripravuj skôr na maličké porcie, keďže každý si chce zobnúť z každého niečo.

Inšpirácia receptami na záver:

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame