Tajomstvo testosterónu: Čo s mužským hormónom spraví poriadny tréning?

Testosterón dokáaže ovplyvniť aj tvoj tréning v posilňovni.

Na tvoj testosterón má vplyv aj tréning v posilke (Zdroj: Freepik)

#Testosterón je pre množstvo ľudí  tým najznámejším hormónom. A to nie len pre tých, ktorí dennodenne využívajú benefity silového tréningu. Množstvo ľudí si myslí, že ho nájdeš len v mužskom tele, no to nie je pravda. V menšom množstve nájdeš testosterón aj u žien. Priaznivci posilňovania si ho spájajú aj s jeho dokázanými anabolickými účinkami – zvyšuje totiž syntézu bielkovín vo svaloch a kostiach.

Čo o ňom vieme

Najväčší nárast testosterónu zaznamenávame počas puberty. Mení sa vtedy vzhľad chlapcov, hrubne im hlas, má vplyv na ochlpenie a údajne aj na akné. Najvyššie hladiny tohto hormónu sú v mužskom tele okolo dvadsiateho až dvadsiateho piateho roku života. U žien je potrebné udržiavať zdravú hladinu testosterónu, pretože jeho veľmi vysoká hladina môže mať nepriaznivé účinky. Nepravidelná menštruácia, stenčovanie vlasov alebo akné sú len niekoľkými z nich. U mužov je v celku náročné dosiahnuť niečo ako „privysokú hladinu testosterónu“.

Medzi benefity, ktoré môže čerpať muž, ktorý ma svoju úroveň hormónu dobre nastavenú, patrí napríklad zvýšené libido, viac energie, nižšie percento tuku aj viac svalov. Určite si už počul aj o tom, že s pribúdajúcim vekom je to s testosterónom stále ťažšie, čo pre priaznivcov svalovej hmoty jednoznačne nie je dobrou správou. Nedostatok testosterónu je často spájaný aj s nadváhou.

Vyskúšaj Testo24 – najlepší prírodný doplnok na zvýšenie vlastného testosterónu!

Napomáha tvorbe svalov

Ako už možno tušíš, testosterón hrá kľúčovú rolu v naberaní svalovej hmoty a jej udržiavaní. Okrem toho, že vďaka jeho optimálnej hladine dosiahneš vyššiu pevnosť kostí, čo znamená menšiu pravdepodobnosť zlomenín, pomôžeš aj anabolickému stavu. To znamená, že napomôžeš tvorbe svalstva. Keď je v tele testosterónu naopak príliš málo a stresového hormónu (kortizolu) je priveľa, telo použije ako zdroj energie svaly, ktorých proteíny rozbíja a vniká katabolizmus – svalový úbytok.

Keď budeš mať optimálnu hladinu testosterónu, je pravdepodobné, že na tréningu budeš mať viac energie. Tento hormón má tiež vplyv na funkcie mozgu, napríklad učenie a pamäť, takže ti môže výrazne pomôcť, ak sa venuješ kolektívnym športom, kde je potrebné zapamätať si nové herné metódy.

Cvičenie dokáže ovplyvniť aj hladinu tvojho testosterónu (Zdroj: Freepik)

Jeho hladina sa dá zvýšiť

Tréning s váhami je jedným z prirodzených spôsobov, ako zvýšiť svoj vlastný testosterón, a preto by si sa mu nemal vyhýbať. Podľa niektorých odborníkov záleží aj od časti dňa, kedy cvičíš, pretože hladina testosterónu počas dvadsiatich štyroch hodín kolíše. Výskum dokázal, že cvičenie večer môže mať väčší vplyv na testosterón, než tréning, ktorý si naordinuješ skoro ráno. Podľa vedca Schroedera, ktorý sa výskumom tejto problematiky zaoberal, môže benefity priniesť práve silový tréning.

Opakuje tiež dobre známy fakt o tom, že využitie väčšieho množstva svalov pri cvikoch má na level hormónu po tréningu väčší efekt ako napríklad bicepsové zdvihy. Zameraj sa tiež na skracovanie prestávok a vyššie váhy. Ak si začiatočník a potrebuješ zlepšiť svoje celkové zdravie, nezabudni sa zamerať aj na kardio či strečing a všetko zapoj do svojho tréningového plánu v rozumnej miere.

Môže však nastať aj situácia, keď jednoducho cvičenie a správna strava nestačia a tvoje krvné testy stále naznačujú, že testosterónu nemáš dostatok. Vtedy môžeš siahnuť napríklad po overenej metóde a tvorbu hormónu sa snažiť podporiť rôznymi doplnkami stravy. Množstvo z nich je dnes dokonca vytváraných na bylinnej báze. Z dostupnej a bohatej palety suplementov si stačí len vybrať. 

Nezabudni na oddych

Potvrdeným faktom síce je, že komplexné cviky a váhy zvýšia tvoj level testosterónu po tréningu. To však neznamená, že by si v posilke mal aj spávať. Nepriateľom mužského hormónu je pretrénovanie. Jeho príznakmi je napríklad bolesť svalov či neschopnosť regenerácie po tréningu a nekvalitný spánok. Jednoducho, príliš veľa tréningu a málo času na regeneráciu ti zaručí presný opak toho, čo si chcel pôvodne dosiahnuť. V tvojom tele bude málo testosterónu a vyššie hladiny kortizolu. Ako sme si povedali vyššie, stresový hormón nie je tým, čo telu robí najlepšie.

plagat testo24

Sponzorovaný článok vytvorený v spolupráci s Uber Nutrition.

Zdroj: hashtag.sk, Blog.insidetracker.com, webmd.com, exercise.com, cpandr.co.uk
Odporúčame