Išla do Tanzánie, aby videla, ako sa pestuje káva: To čo zistila, by si mal zobrať k srdcu každý kávičkár

Monika Matúšová

Monika išla do Tanzánie, aby videla, ako sa pestuje káva (Zdroj: Zlaté zrnko)

#Káva, je od počiatku jej pitia, zdrojom energie. Dnes si kávičkár vychutnáva jej nezameniteľnú chuť a vôňu a využíva zdravotné benefity, ktoré ponúka. Baristka Monika Matúšova precestovala pol sveta, aby sa vrátila na začiatok dlhej cesty, ktorú musí uraziť zrnko kávy, aby sa dostalo z plantáže až k vám domov.

Kilimanjaro: Miesto, kde sa rodí kávovník

Káva je nápoj, ktorý pripravujeme z upražených semien kávovníka. Kávovník rastie všade okolo rovníka a preto, ak chceme vidieť ako sa pestuje, musíme sa vydať do ďalekých krajín Afriky, Strednej Ameriky, alebo Indonézie. „Ja som si vybrala Tanzániu, jednak preto, lebo kávovník pochádza z Afriky a potom preto, že ma oblasť Kilimanjara zaujímala ako cestovateľku. Milujem sledovať správanie, zvyky a kultúru ľudí po celom svete, preto ma pri reportáži zaujímali aj ľudia- pestovatelia kávy, ich príbehy spôsob života a to, ako im pestovanie kávy ovplyvnilo život,“ vysvetľuje Monika.

Monikine zážitky z Tanzánie sú o ľuďoch, prírode, moci aj pomoci

V Tanzánii navštívila dve kávové plantáže. Jedna bola rodinná, skrytá v džungli na úpätí Kilimanjara a druhá bola komerčná blízko mesta Arusha. „Na rodinnej plantáži som sa dozvedela napríklad to, že ak sa bežný farmár rozhodne pestovať kávu a nie banány a zeleninu, tak môže za svoju úrodu dostať lepšie zaplatené a môže tak poslať svoje decká do školy. Ak sa mu ale nepodarí predať kávu na trhu, má smolu. S banánmi a zeleninou by v prípade neúspechu na trhu aspoň nakŕmil svoju rodinu.“ Štát ale našťastie pomáha pestovateľom kávy. Zberá ich úrodu a predáva do sveta.  Ak sa pestovateľovi podarí vypestovať a spracovať kvalitné zrnká kávy, môžu na trhu dostať za svoju prácu viac zaplatené.

Pestovatelia na rodinných plantážach tiež priznali, že im robí problémy klimatická zmena. Na komerčnej plantáži pestovateľov klimatická zmena trápi menej. Vysoké suchá riešia zavlažovaním a nadmernú vlhkosť postrekmi proti plesniam. Farmárom môžeme ale veľmi pomôcť aj my – spotrebitelia. Stačí nekupovať príliš lacnú kávu, aby sme jednak my mali istotu, že pijeme kvalitnú kávu a jednak preto, aby sme mali istotu že dostal pestovateľ kávy za svoju prácu zaplatené tak, aby mohol uživiť rodinu a zabezpečiť im vzdelanie. S prístupom vzdelania sa potom zlepšuje život celým komunitám.

Prečo by nás malo zaujímať pestovanie kávovníka kdesi pri rovníku

„V Tanzánii som natočila pár reportáži o pestovaní kávovníka, tým to ale nekončí. Chystám sa ešte na Kostariku a do Indonézie. Plánujem spraviť reportáž  tiež o zbere a fermentácii kávy a aj o tom, ako potom putuje spracovaná káva až k nám. Dozviete sa tak čo všetko ovplyvňuje chuť a množstvo kofeínu vo vašej šálke a aj to, prečo sa názory na chute aj spôsoby prípravy kávy líšia naprieč zemeguľou. Čo je vlastne chutná a kvalitná káva a aké by mala mať vlastnosti,“ sľubuje na záver baristka Monika Matúšová z pražiarne kávy Zlaté Zrnko.

VYSKÚŠAJTE NA SLOVENSKU PRAŽENÚ KÁVU OD ZLATÉHO ZRNKA

Zdroj: PR článok
Odporúčame