Žiarlivosť a stalking: Nesú so sebou vážny syndróm, prílišné kontrolovanie tvojho ex ti môže takto uškodiť

Prvým krokom je priznať si, že sa ti to stalo (Zdroj: Freepik/wavebreakmedia_micro)

#Žiarlivosť vie byť krutá. Okrem toho, že je často príčinou hádok vo vzťahu, dokáže ho totiž aj celkom rýchlo rozbiť. Či už žiarliš na svojho súčasného alebo bývalého partnera, mal by si tento stav závistlivosti prehodnotiť. Existuje na to aj odborné vysvetlenie, prečo by si mal tak učiniť čo najskôr!

Žiarlivosť ako symbol modernej doby?

Počul si už o takzvanom Rebekinom syndróme? Nie, nejde o žiadne vážne ochorenie. Je to len iné označenie pre stav žiarlivosti, ktorú prechovávaš voči svojmu ex partnerovi. Portál Vice uvádza, že tento termín dokonca pochádza ešte zo 40. rokov minulého storočia, takže nie, žiarlivosť nie je len výstrelok modernej doby.

@get_paid_daily #Rebeccasyndrome #Rebeccamovie ♬ original sound – Getpaiddaily

Nestalkuj bývalých

Pre spomínaný portál sa vyjadril aj psychológ Toby Ingham, ktorý je expertom na túto oblasť vzťahov. Podľa jeho slov je celkom časté, ak spomínaným Rebekiným syndrómom trpí človek, ktorého opustil partner. Postihnúť ťa môže najmä v prípade, ak sa rozhodneš svojho bývalého stalkovať na sociálnych sieťach. Nechaj minulosť tam, kde má byť – inak budeš zbytočne trpieť.

 „Niektorých to ale naozaj trápi. Akonáhle sa dozvedia čokoľvek o predchádzajúcej romantickej alebo sexuálnej minulosti svojho partnera, privádza ich to do stavov. Od éry Facebooku si ľudia mohli začať prezerať fotografie ľudí, aby zistili, s kým boli, skontrolovať ich Instagram, zistiť, kto ich sleduje, či súčasný priateľ nelajkuje fotografie ich bývalých,“ uviedol Ingham.

Neber to na ľahkú váhu

Prvým krokom je priznať si, že sa ti to stalo. Ak už si plne uvedomuješ, že sa Rebekin syndróm týka aj teba, si na dobrej ceste za riešením. Určite to neber na ľahkú váhu a nepokúšaj sa „príznaky“ ignorovať. Neriešený problém by ťa mohol priviesť do šialenstva. A pamätaj, že čím dlhšie sa budeš trápiť, tým zložitejšie sa ti bude hľadať riešenie.

 „V tom, že máme nejakú nálepku, aby sme k niečomu začali pristupovať, môže byť istá užitočnosť, ale nemyslím si, že by sme si to mali zamieňať s opatrnosťou, ktorá je spojená s odhaľovaním našich konkrétnych dôvodov, prečo nám to tak vadí,“ radí psychológ.

@manyfacesofchicago Im no therapist but… #rebeccasyndrome #retroactivejealousy #dramatiktok #reverse #reverseuno ♬ sonido original - 𝓐𝓷𝓽𝓸𝓷𝓲𝓪 𝓰𝓻𝓪𝓬𝓮
<script>

Nie je ľahké prijať to

Kým u jedného môže žiarlivosť pozorovať aj jeho okolie, iný sa tým môže trápiť potichu. Nech si ktorýkoľvek typ, vedz, že v tom nie si sám. Neporovnávaj sa, nerozčuľuj a ani neupadaj do skepsy.

„Nie je to nikoho vina, jednoducho sa to stalo. Človek napríklad môže mať v rodine dosť veľkú medzeru, kým sa objavili ďalší súrodenci. Následne sa u neho môže vyskytnúť pocit, že bol nahradený, že nebol dosť dobrý,“ uzatvára Ingham.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame