Porozchodový smútok je bolestivá a traumatizujúca vec: Pripusti si, že je v poriadku nebyť hneď ok!

Mnohí z nás si po rozchode myslia, že už nikdy nebudú schopní milovať alebo prijímať lásku niekoho iného (Zdroj: Freepik/pe_jo)

#Rozchod je bez diskusie nepríjemná udalosť. Skôr či neskôr sa s ním stretne každý, výnimiek je naozaj málo. Ak ťa náhodou aj postretne, nehraj sa na obeť, a pokús sa to ustáť. Prinášame ti tipy, ktoré ti pomôžu sa vyrovnať s touto stratou. A pamätaj – život sa nekončí, život sa práve začal!

Dovoľ si byť smutný

Rozhodne sa nemáš prečo hnevať na seba. Nikdy nie je na vine len jeden, vždy sú za každým rozchodom dvaja. To, že smútiš za osobou, ktorá bola pre teba celým svetom, je úplne prirodzené. Zranila ťa, a smútok či plač sú prostriedok na vyjadrenie pocitov. Nevnímaj ich ako zlyhanie či slabosť.

Zlomené srdce bolí, občas aj fyzicky. Nie je nič horšie, ako to zažiť. A predsa na svete neexistuje nikto, kto by v situácii po strate necítil bolesť. Nebojuj proti nej, dovoľ si ju prežiť! Poddať sa emóciám je to najlepšie, čo môžeš urobiť, z hľadiska rýchleho uzdravenia sa.

Utrieď si myšlienky

Práve myšlienky si zaslúžia tvoju najväčšiu pozornosť. V týchto časoch sú to práve negatívne myšlienky, spomienky či iné nepríjemnosti, ktoré ťa môžu dostať do kúta, kde prepadneš sebaľútosti a beznádeji. Je dobré ich prebrať sám so sebou, prípadne s niekým blízkym.

Ak ani toto nepomôže, nie je hanbou vyhľadať odbornú pomoc. Vyrovnať sa s rozchodom môže byť náročné, a nie každý to dokáže ustáť sám. V prípade návštevy psychológa ľahšie spracuješ svoje najhlbšie skryté strachy.

Nepremýšľaj

Každý, kto si tým prechádza sa obáva, aké to bude bez milovanej osoby, ako unesie fakt, že si jeho expartner našiel niekoho iného, či má strach z toho, aké bude sa náhodne niekde stretnúť. Ver nám, že to všetko príde samo. A tým, že si zaťažíš hlavu takýmito myšlienkami, sa budeš dlhšie vyrovnávať s bolesťou, ktorú cítiš…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako si udržať vzťah: Žena svojimi top desiatimi pravidlami rozdelila internet

Určite sa neutápaj v myšlienke na to, že si zlyhal a vzdal sa. A nie, ani tvoje bojovanie nebolo nedostatočné, robil si čo si mohol, no niekedy to jednoducho nestačí…

Netrýzni sa stalkingom

Stalkovanie bývalého partnera je jedna z vecí, ktorá ťa drží na mieste. Áno, chceš vedieť stále každú podrobnosť o jeho živote, nenápadne zistiť, či si niekoho nenašiel, či jednoducho ho mať stále na pamäti. Naša rada je jasná – nerob to!

Nič ti to do života nedá, nijak ti to nepomôže, skôr naopak… Sociálne siete sú veľké lákadlo, preto ak je to potrebné, dopraj si digitálny detox. Nemaj nutkanie zisťovať čo si stratil, či nebodaj hľadať riešenie ako to získať späť.

Vaše zotavenie bude jednoduchšie a rýchlejšie, ak sa s bývalým partnerom prestaneš stretať. Jednoducho pre seba prestanete existovať. Odolaj nutkaniu na návrat – ak by to bolo ideálne, neskončilo by to. Najlepším riešením je odstrániť si ho zo všetkých sociálnych sietí, a prestať ho sledovať.

Nehraj sa na obeť

Aj keď je to asi to posledné, čo chceš v tomto stave počuť, nehraj sa na obeť. Zlomené srdce bolí, a svoje negatívne pocity potrebuješ dať najavo, no pamätaj, že nie si obeť. Možno máš pocit, že si v tom nevinne, že k rozchodu nebol žiaden podnet… To môže byť pravda, ale aj nemusí byť!

Preto sa prestaň ľutovať. Stáť v roli obete znamená ukázať svoju slabosť a vzdať sa svojej moci. Nazbieraj v sebe všetku odvahu (a ver nám – vieme, že to nie je jednoduché) a ži ďalej. Robíš to pre seba, nie pre neho…

Život nekončí, ale začína…

Ver tomu, že si raz nájdeš aj ty lásku. Mnohí z nás si po rozchode myslia, že už nikdy nebudú schopní milovať alebo prijímať lásku niekoho iného. Nikdy to nebude také isté, život a lekcie ťa naučia, ako milovať vždy inak. Máš strach, že nebudeš cítiť k nikomu to, čo si cítil k predošlému partnerovi? No nie, nebudeš… Bude to oveľa krajšie a iné!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Buď viac než len kamarát: Prečo sa stáva, že lásku cíti iba jeden a druhý to vníma inak?

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame