Doba ľadová je na obzore: Za tento jav môže oceán, katastrofa môže prísť príliš skoro!

Dočká sa naša generácia nejakej apokalypsy? (Zdroj: Freepik/ jannoon028)

#Globálne otepľovanie a topenie ľadovcov je vážnym problémom, ktorému čelí ľudstvo už roky. Roztopené kusy ľadu na severnej pologuli sú vážnym problémom. Narúšajú fungovanie oceánskych prúdov, čo môže priniesť pre ľudstvo fatálne následky skôr než sa očakávalo. Vedci varujú nad možnými katastrofami. Dočká sa naša generácia nejakej apokalypsy?

Znepokojivé údaje

Na kľúčový oceán našej planéty sa valí pohroma. Teda, aspoň podľa istej štúdie z minulého roka, v ktorej výskumníci z Kodane uvádzajú, že do konca 21. storočia príde katastrofa. Najnovšie hypotézy toto tvrdenie len potvrdzujú, prvé zmeny možno očakávať v priebehu roku 2025.

Golfský prúd v ohrození

Ak by sa tento na prvý pohľad obyčajný prúd zastavil, malo by to fatálny dopad na celú planétu. Teplý Golfský prúd, ktorý takpovediac zahrieva vody Atlantického oceánu, je dôležitou súčasťou klímy. Jeho absencia by spôsobila pokles teploty vôd o niekoľko stupňov, vďaka čomu by mohla na svet sadnúť novodobá doba ľadová.

Prichádza varovanie

Tím výskumníkov sa snaží s nepriaznivými výhliadkami pracovať a upozorniť ľudstvo včas. Autor štúdie René van Westen uviedol pre portál The Conversation nasledujúce vyjadrenie: „Podarilo sa nám vyvinúť fyzikálne založený a pozorovateľný signál včasného varovania, ktorý zahŕňa prenos slanosti na južnej hranici Atlantického oceánu.“ 

Hrozbu prinesie studená voda

Teplotná rovnováha oceánskych prúdov drží ako tak stabilitu podnebia takmer celej zemegule. Zmena by spôsobila, že striedanie studeného a teplého prúdu by sprevádzal pokles teploty vzduchu najmä na severnej pologuli. Ľad, ktorý obklopuje Severný pól by sa mohol dostať až k nášmu kontinentu, čo by spôsobilo ochladenie pokojne aj o 15 stupňov.

Proces pomalého roztápania sa už nejaké to desaťročie deje. Zvyšujúce sa percento ľadovcovej sladkej vody v oceánoch spôsobuje zníženú koncentráciu soli v moriach. Tie strácajú na svojej hustote, čím sa narúša tok „miešania“ teplých a studených prúdov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Umenie pomocou AI je novodobým fenoménom: Je uhlíková stopa z neho škodlivá pre životné prostredie?

„Po dosiahnutí hranice slanosti bude bod zlomu pravdepodobne nasledovať o jednu až štyri desaťročia,“ hovoria autori štúdie.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame