Stavebko: super produkt so štátnym bonusom alebo zbytočný prežitok?

stavebné sporenie pre mladých

Nasporiť si na vlastné bývanie bude čoraz ťažie (Zdroj: Unsplash/Toa Heftiba)

#Pri rastúcej inflácii a astronomických cenách na realitnom trhu by si mal už dnes uvažovať nad tým, ako si pohodlne zabezpečiť svoje bývanie. Pomôže ti s kúpou vysnívaného domčeka či bytu stavebné sporenie, ktoré štát dodnes dotuje, alebo ide o nevýhodnú investíciu?

Budeš potrebovať väčšie vlastné úspory

„Kúpa bývania s pomocou hypotéky či stavebného úveru zostane aj v ďalších 10 rokoch jednoznačne dominantný spôsob, ako si zabezpečiť bývanie. Nič na tom nezmení ani snaha politikov o naštartovanie masovej výstavby nájomných bytov,“ hovorí expert na financie Ing. Marián Búlik.

„Ľudia, ktorí budú potrebovať bývať v najbližších rokoch, by sa na štátom podporované bývanie nemali spoliehať. Mali by si sporením vytvárať finančnú rezervu na dofinancovanie hypotéky,“ pokračuje Marián. „Dnes je viac ako inokedy predtým dôležité, aby si vytvorili dostatočnú finančnú rezervu, keďže kvôli rastúcim cenám bývania budú v mnohých prípadoch potrebovať z vlastných úspor financovať viac ako 20 % ceny bytu.“

So sporením na bývanie ti môže pomôcť aj tzv. stavebné sporenie. Ide o špecializovaný produkt, v rámci ktorého si sporíš s cieľom zabezpečenia vlastného bývania. V súčasnosti ho ponúka iba Prvá stavebná sporiteľňa.

mladá žena vo vlastnom byte
Na získanie úveru budeš potrebovať aspoň 20 percent vlastných zdrojov (Zdroj: Unsplash/Bench Accounting)

Nevýhodné zmeny

Slovenská vláda upratovala štátom dotované sporenie naposledy v roku 2019. Po novom sa štátna prémia síce zvýšila na 70 eur ročne, no aby si ju získal, budeš musieť ročne nasporiť až 2800 eur. Aby si to zvládol, mesačne treba na účet posielať minimálne 233 eur, čo nie je práve najmenšia čiastka. Štátna prémia ti tak ročne zarobí iba 2,5 % z ročného vkladu, prakticky tak tvoje peniaze ani neochráni pred súčasnou infláciou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
SÚŤAŽ Hľadáme najlepšiu letnú fotku: Pošli nám tú svoju z výletu či dovolenky - výhra prvej ceny ťa pekne motivuje!

Zatiaľ čo do roku 2018 si si mohol zo sporiaceho účtu nasporené peniažky aj s prémiou vybrať prakticky bez akýchkoľvek problémov a papierovačiek, po novom musíš sporiteľni preukázať, že nasporené prostriedky skutočne putovali iba na riešenie tvojho bývania — teda hypotekárny úver či stavebné práce. Ak to nezvládneš, štátnu prémiu budeš musieť vrátiť!

Zákon predstavil aj ďalšiu nevýhodnú zmenu. Ak sa rozhodneš šetriť prostredníctvom stavebného sporenia na bývanie napríklad svojmu novonarodenému dieťaťu, štátnu prémiu získa automaticky. Pokiaľ by si záujem o štátny bonus mal ty a zároveň tvoj priemerný mesačný príjem presahuje 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve, na štátnu prémiu nebudeš mať nárok.

Produkt PSS tak po všetkých týchto zásahoch nie je taký atraktívny ako kedysi, no za zváženie za istých okolností určite stojí. Sporitelňa garantuje všetkým zákazníkom pri pravidelnom sporení výhodný stavebný úver s úrokovou sadzbou len 1,8 % p.a. V súčasnosti ponúkajú slovenské banky hypotéky s úrokom minimálne 2,5 % a predpokladá sa, že sa úroková sadzba bude v blízkej budúcnosti už len zvyšovať.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame