Starý dobrý (R)um, alebo ako nás EÚ o Tuzemák pripravila.

#Kto by nepoznal tento hnedastý nápoj so špecifickou arómou. Možno ho práve vďaka nej radi popíjate. Ak nie, pravdepodobne ste ho skúšali na tajňáša, keď ste s babkou piekli koláče a ona neočakávane musela odbehnúť. Aký je však rozdiel medzi „našim“ tuzemákom a rumom, ktorý popíja zvyšok sveta?

Rum alebo um?

Odjakživa sme tu mali Tuzemský rum, no od roku 2004 sa začali na poličkách obchodov objavovať fľaše s Umom. R – Tuzemským, alebo R-40. Obsah fľaše ostal ten istý, no názov sa na základe nariadení z EÚ musel zmeniť. Rum by mohol byť rumom, ak by sa vyrábal z cukrovej trstiny. Keďže jej dovoz je pre výrobcov u nás drahý, vyrábajú svoje produkty z cukrovej trstiny, obilia, alebo zemiakov doplnené rumovými esenciami. Výsledkom je nápoj s chuťou, ktorá je známa nám, Čechom a možno ešte Rakúšanom (ako Stroh). Obsah alkoholu tohto nápoja je niekde okolo 40%, minimálna hodnota daná legislatívou je 37,5%.

História, výroba

Ak by sme pátrali po pôvode tuzemáku, museli by sme cestovať strojom času do strednej Európy 19. storočia. Vtedy sa rumová esencia ujala ako dobrá pomôcka na náhradu originálneho kubánskeho rumu, ktorý bol pre našincov veľmi drahý. Už za dôb Rakúsko – Uhorska sa tento nápoj stal obľúbeným nástrojom na vylepšovanie nálady. Pokračovalo to tak aj v 20. storočí, hlavne medzi chudobnejšími obyvateľmi. Primeraná cena a príjemná aróma, ktorá tešila aj nejednu amatérsku pekárku, zabezpečili hnedastému moku celkom dobrú predajnosť. Spomínaná zmena označenia pred pár rokmi mu až tak veľmi neublížila. Stále má svojich verných konzumentov, bez ohľadu na nápis na fľaši.

#alko #alkohol #tuzemak #tuzemskyum

Fotka uverejnená používateľom koleno (@tomaskokoleno),

Aj napriek zmene názvov nájdeme na Slovensku viacero výrobcov:

Leon, Tuzemský Um, 40%
St. Nicolaus, Tuzemský Um (38%) a Tuzemský Um s 40% obsahom alkoholu
GAS Familia, Tuzemský Run 40%
Vanapo, Prima Tum 40%
Modrý strom, Euroom 40%
Gurlex, Familia Run 40%

Obľúbený je aj v Českej republike a preto je zaradený do produktovej rady u viacerých výrobcov:

Stock Plzeň – Božkov, Božkov Tuzemský (37,5 % alkoholu)
St. Nicolaus, Tuzemák (rada Klasik, s obsahom 40 %)
Likérka Nezdenice, Tuzemák jemný (38 %)
Fruko – Schulz Tuzemák jindřichohradecký (u vybraných druhov sa obsah alkoholu znížil na 37,5 %)
Granette A Starorežná, Hanácká Tuzemský (37,5 procenta), Hanácká Tradiční (40 %)

#alko #alkohol #tuzemskyum #tuzemak

Fotka uverejnená používateľom koleno (@tomaskokoleno),

Výroba

Možno sa to nezdá, ale je celkom jednoduché tento nápoj vyrobiť. Stačí do zriedeného liehu pridať rumovú esenciu, karamelové farbivo (kulér), vanilkovú arómu  a Um je na svete. Lieh sa získava napríklad zo zemiakového škrobu. Nie je to nič špeciálne, no aj tak má tento nápoj svoje čaro. Porovnávať s jeho svetovo viac známym bratom z Kuby ho ani nebudeme.

Spôsoby konzumácie

A ako sa Tuzemák, Um, či Run na Slovensku konzumuje? Najčastejšie sa pije klasicky z poldecového pohára. Ak máte radi sladené nápoje, dobré je ho skombinovať s kolou. Ak ho zmiešame v pohári s horúcou vodou, cukrom a plátkom citrónu, vznikne perfektná pomôcka na zahriatie – grog. Počas studených zimných dní alebo niekde na horách tiež poslúži ak ho pridáte do hrnčeka s čajom. Že ste to ešte neskúšali? Tak smelo do toho.

Bez ohľadu na názov, vo fľaši bude stále ten istý aromatický obsah. Keď ju otvorím, vždy sa mi pred očami zjaví obraz pečenia so starou mamou. Či už je to jeho aróma, alebo len závan nostalgie, čo niektorých z nás k nemu ťahá, bude tento nápoj v našich končinách stále obľúbený.

 

Odporúčame