Poznáš sociálny jet-lag? Stav, ktorý dokáže rozhodiť telo už za jeden prežúrovaný víkend!

Je dobré, ak sa ti bude dariť dodržiavať pravidelné návyky, teda rovnaký čas kedy ideš spať, a kedy vstávaš (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Hoci je po poriadnej žúrke budík to posledné, čo by si chcel počuť, nemal by si prespať nasledujúci celý deň. Možno nebude na škodu prekonať únavu a vstať z postele v čase, v akom zvyčajne. Aj napriek tomu, že by to znamenalo 2-3 hodiny spánku. Vyspávanie dopoludnia ti môže spôsobiť viac škody než úžitku, pretože ti „dokonale“ rozhádže celý spánkový režim, ktorý máš vybudovaný. Čo teda robiť?

Žiaden spánok navyše

Akýkoľvek spánkový posun nerobí telu dobre. Či už si prišiel v noci z party alebo si len „nadčasoval“ nad učením, posúvať víkendové budíky nebude najlepší nápad. Áno, povieš si, že veď nemáš malé deti, ktoré by ťa zobudili, tak si môžeš dopriať hodinku-dve spánku navyše.

Odborníci  si ale myslia, že tento takzvaný sociálny jet-lag, môže trvalo meniť tvoje spánkové návyky. Dokonca ti môže rozhodiť telo – môže viesť k zmenám v črevách a zvýšenému riziku chorôb.

Horšie stravovanie

Sociálny jet-lag nie je spojený len s únavou, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je za ním napríklad aj konzumácia nezdravších potravín. Ak máš nedostatok spánku, prirodzene siahať po jedlách s vyšším obsahom sacharidov a inklinuješ skôr k sladkým dobrotám. Je to úplne normálne, telo sa totiž snaží nahrabať nejakú energiu pre svoje funovanie.

Takže áno, stav rozhodeného spánkového režimu môže byť spojený s nárastom hmotnosti, či dokonca duševnou únavou. Najčastejšie postihuje teenagerov a mladších dospelých.  

 Ako s týmto stavom bojovať?

Ideálnym stavom je, ak máš možnosť dodržiavať pravidelných 7 hodín neprerušovaného kvalitného spánku počas každej noci. Hlavné je, aby si sa ráno budil oddýchnutý, svieži a pripravený do ďalšieho dňa.

Je dobré, ak sa ti bude dariť dodržiavať pravidelné návyky, teda rovnaký čas kedy ideš spať, a kedy vstávaš. Tvoj mozog si tak zvykne na určitú rutinu, vďaka čomu sa naučí kedy je čas ísť spať a poriadne sa uvoľní.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TikTok highlighty: Šikovné lifehacky pre rýchly make-up a prečo baby kradnú svojim chalanom mikiny

Nezabúdaj aj na to, že je fajn odložiť včas mobil – aspoň hodinku pred spaním. Ten totiž vyžaruje modré svetlo z obrazovky, ktoré zabraňuje produkcii melatonínu, ktorý je dôležitým pri zaspávaní.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame