Najvyššie položená latrína, kamenný vodopád a iné unikáty: Na Slovensku máme miesta, ktoré nám môže závidieť celý svet

Svoju potrebu môžeš vykonať aj v niekoľkých tisícoch metrov nad morom (Zdroj: Instagram barboorka)

#Naša malá krajina má svetu čo ponúknuť. Okrem toho, že máme dychberúcu prírodu, nádhernú architektúru a bohatú históriu, nájde sa u nás aj také množstvo svetových unikátov, že ich ani nevieme napchať do jedného článku. Prečítaj si o tých najzaujímavejších a daj nám v komentároch tipy na ďalšie z tvojho kraja.

Geografický stred Európy

Geografický stred Európy sa počíta ako ťažisko dosky, ktorá má rovnaký tvar ako príslušná oblasť. V praxi to znamená, že by sme si mohli vyrezať tvar Slovenska a položiť ho na ostrý predmet. No a už by len ostalo nájsť bod, kedy by bol tento útvar v dokonalej rovnováhe.

Geogreafický stred Európy v obci Kremnické Bane (zdroj: Wikipedia/Doko)

Hoci to znie jednoducho, veľmi veľa štátov si privlastňuje nárok na geografický stred Európy, pretože v minulosti bolo jeho určenie trochu odlišné. Išlo buď o najbližší bod k najvzdialenejšiemu bodu povrchu Európy, alebo o bod, ktorý bol najbližšie k všetkým moriam. Od roku 1815 v Kostole svätého Jána pri Kremnici.

Kamenný vodopád

Šomoška je prírodná rezervácia nachádzajúca sa v Cerovej vrchovine. Leží priamo na Slovenskej hranici s Maďarskom. Na jej vrchole nájdeš hrad Šomoška, ktorý je prístupný z oboch strán. V roku 1954 bol zapísaný ako národný prírodný výtvor. Táto pocta mu bola pridelená, aby ochránila raritný prírodný úkaz v podobe Kamenného vodopádu a Kamenného mora, ktoré sa v jeho blízkosti nachádzajú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Køjka (@k_valachy),

Kamenný vodopád je vysoký približne deväť metrov a vznikol v dôsledku vulkanickej činnosti. Jeho vek sa odhaduje na 4 milióny rokov, kedy unikajúca láva stuhla. Hneď vedľa tohto masívneho skvostu sa nachádza aj kamenné more, ktoré je tvorené rovnakými čadičovými úlomkami ako vodopád.

Kremnická mincovňa

Vznikla v roku 1328 a založil ju kráľ Karol I., ktorý tak povýšil Kremnicu z obce na mesto. Štátny podnik si od svojho vzniku neoddýchol a jeho takmer 700 rokov výroby ho zaradilo medzi najstaršie neustále vyrábajúce podniky na svete.

Mincovňa v Kremnici.
Mincovňa v Kremnici. Zdroj: Wikipedia/MincovnaKCA

Mincovňa v Kremnici začala raziť slávne dukáty a toliare. V roku 1983 sa jej podarilo expandovať aj na svetový trh, konkrétne do Bangladéša, Indie a juhoamerických krajín. Možno je jej názov klamlivý, ale v mincovni sa nerazia iba mince. Zásobuje našu krajinu tiež medailami, vyznamenaniami, plaketami a dokonca aj ochrannými známkami na tabak a alkohol.

Najvyššie položená latrína

Kto by si nechcel užiť nádherný výhľad na prírodu pri jednej z tých intímnejších momentov života? Takýto zážitok turistom umožňuje latrína, ktorá sa nachádza pri Chate pod Rysmi. Vďaka jej umiestneniu v jedinečnej výške 2 250 metrov nad morom je najvyššie položenou latrínou na našom území.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa M A T Ú Š B L A S C H K E (@matusblaschke),

Jedinečného unikátu kraľuje presklená predná časť. Aj keď Chata pod Rysmi funguje len v letnej sezóne, využitie pestrofarebnej veselej latríny je možné počas celého roka. Treba však počítať s tým, že pre jej popularitu sa pred ňou často vytvárajú rady. Svoju chvíľku pohody si tu teda tak ľahko neužiješ

Drevené kostolíky

Ide o skupinu tvorenú 27 drevenými kostolíkmi, ktoré nájdeš na východe Slovenska. Majú svoje osobitné miesto na zozname našich národných bohatstiev. Keďže sa nachádzajú na území Karpatského oblúka, ich sakrálna architektúra je skutočne ojedinelá a spája prvky latinského a byzantského štýlu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Korčuška (@peterkorcuska),

Väčšina kostolíkov pochádza z 18. storočia, avšak nájdu sa tu aj staršie unikáty, napríklad kostol v Hervatove, ktorý sa datuje približne do roku 1500. Slovensko tak môže byť právom na svoje územie hrdé, pretože v roku 2008 sa Východoslovenské kostolíky dostali na Zoznam svetových dedičstiev UNESCO.

Zdroj: wikipedia.org, vypadni.sk
Odporúčame