Slovensko pre (ne)náročných turistov: Jaskyne, pamiatky a nezabudnuteľné zážitky, aj to ponúka Gemer

Wikimedia Commons/Jojo

#Na Slovensku máme 21 takzvaných regiónov cestovného ruchu. A Gemer patrí k nim. Zahŕňa okresy Rimavská Sobota, Revúca a veľkú časť okresu Rožňava. Tento región hraničí s národnými parkmi Slovenský raj a Muránska planina a na jeho juhu sa rozprestiera Slovenský kras. No národné parky nie sú jedinými miestami, ktoré sa oplatí vidieť.

Muránsky hrad 

Zrúcanina tohto hradu stojí na vrchu Cigánka, na južnom okraji Muránskej planiny a severne od obce Muráň. Kráľovský hrad postavili už v 13. storočí na ochranu cesty. Za sebou má pomerne pestré dejiny a tak patrí k tým najzaujímavejším hradom regiónu. Zrúcaninou je od 18. storočia, keď dvakrát vyhorel a neskôr už nebol obývaný. V roku 2005 prešiel rekonštrukciou, pri ktorej boli pristavené aj dve vyhliadkové plošiny.

Hrad Krásna Hôrka

Gotický hrad bol obývaný do roku 1812 Dionýzom Andrássym, ktorý ho premenil na rodové múzeum a v roku 1916 ho sprístupnil verejnosti.  No v marci 2012 zachvátil Krásnu Hôrku desivý požiar. Hrad zo 14. storočia tak zostal zničený a aj keď sa podarilo zachrániť väčšinu exponátov, bolo jasné, že rekonštrukcia bude dlhá a namáhavá. To potvrdzuje aj dnešný stav hradu stojaceho neďaleko Rožňavy. Prítomnosť žeriavu na kopci naznačuje, že opravy nie sú zďaleka hotové. Jeho znovuotvorenie bolo už pred rokmi naplánované na rok 2020, no podľa posledných správ konkrétny dátum stále nie je jasný.

Jaskyňa Domica 

Nachádza sa v tesnej blízkosti štátnej hranice s Maďarskom. Tvorí jednotný celok s maďarskou jaskyňou Baradla. Okrem typických štítov, bubnov a kaskádovitých jazierok je pre návštevníkov jaskyne atraktívna plavba na podzemnej riečke Styx. Tá je súčasťou prehliadky jaskyne. Zvláštnosťou tejto jaskyne je vysoký výskyt netopierov.

https://www.instagram.com/p/BYvLWUuAJek/?tagged=jaskynadomica

Krásnohorská jaskyňa

Túto turisticky sprístupnenú jaskyňu môžete navštíviť v sprievode skúsených vodcov v kompletnom jaskyniarskom výstroji. Je unikátnym výtvorom prírody zapísaným v zozname svetového prírodného dedičstva. Prehliadková trasa vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, čo je gigantický stĺp vysoký 34 m. Trasa je dlhá 450 metrov, sprístupnená pomocou drevených lavičiek, ktorými sa prekonáva podzemný tok tečúci celou hlavnou časťou jaskyne. Terén je pomerne členitý a vyžaduje si pevnú obuv.

https://www.instagram.com/p/BcDEJk-Aagf/?tagged=krasnohorskajaskyna

Hrad Hajnáčka

Je to voľne prístupná zrúcanina pôvodného gotického hradu, ktorý bol postavený v 13. storočí. Nachádza sa na čadičovom brale priamo nad obcou Hajnáčka. Obec môžete nájsť uprostred Cerovej vrchoviny, v údolí riečky Gortva, 12 km juhovýchodne od Fiľakova. Pôvodne hrad slúžil ako útočisko, v 15. storočí ho dobudovali, avšak keď v roku 1703 hrad vyhorel, už ho neobnovili. Z hradu sa zachovali zvyšky múrov ťažko prístupnej najvyššej časti hradu s pravidelným palácom a baštou. Z diaľky ani nezbadáte, že tu niekedy stál hrad.

Odporúčame