Sledujeme Yzomandiasa v jeho životnej forme? (komentár)

Yzomandias už dlhšie patrí medzi špičku československej rapovej scény, ale pravdou je, že to, čo sa darí tomuto českému rapperovi produkovať v prebiehajúcom kalendárnom roku a najmä v posledných dňoch, je skutočne záležitosťou najvyššej kvality. Podrobne sme sa pozreli na to, či sledujeme popredného predstaviteľa labelu Milion Plus v jeho životnej vrcholnej forme. Je to totiž dosť pravdepodobné.

Yzomandias vydal track Designer Flow prakticky pred týždňom a v čase vznikania tohto textu ho videlo viac ako 1,2 milóna ľudí. Na čokoľvek Jakub siahne, pretaví vo vysoko sledovaný a úspešný hudobný produkt. Presne to je prvok, o ktorom pojednávame. Yzo sa v posledných rokoch prepracoval medzi tých najlepších a dostal sa do spoločnosti tých absolútne najväčších československých mien. Mnohí si mysleli, že napríklad Sheenov album Barvy už tento rok nič neprekoná, no to asi nepočítali s Yzom. Otvorene môžeme po dvoch najnovších singloch hovoriť o tom, že projekt ide vydávať jeden z piatich napoprednejších československých interpretov. Ak okrem kvality do toho zarátame aj aktivitu a kreativitu, dostaneme sa v úvodzovkách na medailové pozície.

Samozrejme, netreba zabúdať, že vždy to bude do určitej úrovne záležitosť subjektivity, ale faktom, že je na čo tento interpret siahne, má úspech. Už 27.novembra vydáva nový album, ktorý bude niesť názov Prozyum a očakáva sa, že sa bude jednať o jeden z TOP rapových produktov roka, čo naznačili aj posledné počiny. K projektu Prozyum sa určite vyjadríme v našej pravidelnej rubrike Na prvé počutie, kde rozoberáme nové hudobné projekty slovenských a českých rapperov. Yzomandias sa nemá problém pustiť do akejkoľvek témy. V jeho textoch nájdete jeho životný štýl, minulosť, lásku, priateľstvo, ale  napríklad aj politiku či pojednávanie o osobných problémoch. Je autentický, je lyricky nadaný, je pokrokový a všetkému, čo dáva von, dáva srdce a emóciu, čo je vo veľkej miere cítiť. Dokáže rapovať o nadčasových témach, ale aj o aktuálnom dianí. Nemá problém spracovať čokoľvek a to je cenné, najmä v dnešnej dobe, v ktorej sa vo veľkom kalkuluje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rap a spev. Sergei Barracuda a Adam Mišík vytvorili skladbu k českému filmu BANGER

A keď si pustíte jeho aktuálnu tvorbu, tak v nej nájdete aj odkazy, ktoré smerujú nad hudobný svet. Ako príklad si môžeme zobrať aktuálny track Jeď Tvrdě Nebo Jeď Domu, v ktorom sa v závere dočkáme zaujímavého zamyslenia, o čo vlastne v tomto živote ide a či sa väčšinu času neženieme za niečím, čo v konečnom dôsledku ani nemá zmysel. Sú to skutočne silné slová, ktoré odporúčame pustiť si aj viackrát a zamyslieť sa nad nimi. Viacero ľudí v komentároch napísalo, že im to v určitom zmysle pomohlo nasmerovať ich myslenie nových smerom. A to je cenné, Yzo vie ovplyvniť masy. Mnohí ľudia dokážu v dnešnej dobe bohužiaľ súdiť na základe tak povrchných vecí ako sú tetovania či oblečenie, pričom úplne prehliadajú to dobré, čo interpreti pre svoje skupiny fanúšikov ponúkajú.  Jednoducho, Yzomandias nemá problém rozobrať vo svojich trackoch čokoľvek, mení flowy, vie zarapovať rýchlo a vypustiť poriadny náklad, dokáže aj spomaliť a jemne a pokojne vysvetliť, čo má v danej chvíli na srdci. Ak si všimnete, nie je veľa rapperov, ktorí dokážu ukázať svoj najlepší prejav vo viacerých hudobných polohách.

Práve univerzalita, ktorou sa prezentuje, ho posúva pred veľké percento konkurentov. Okrem toho, Yzomandias je vedúcim členom českého labelu Milion Plus, pri ktorého zrode stál a je obklopený naozaj talentovanými chalanmi, s ktorými si rozumie a vzájomne sa s nimi posúva dopredu. Hlavne jeho spolupráca s Nik Tendom patrí v našich končinách medzi najpodarenejšie a najkvalitnejšie. V neposlednom rade, z tvorby Yzomandiasa, ktorý si v minulosti hovoril Logic, J.Eden alebo Logon, ale na to si už spomenú asi len tí najviac skalní, cítiť originalitu. A nielen textovo, hudobne či čo sa týka flowov, ale aj čo sa týka videoklipov. Žijeme v dobe, kedy je vizuál k hudbe veľmi dôležitým prvkom a dokáže dobré oddeliť od najlepšieho. Ľudia si zvykli sledovať detaily a interpreti si to uvedomujú.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Letný klip ako z učebnice. Bude z toho hit?

Originalitu krásne vidieť v EP Melanž, ktoré má približne štvrť roka a na video platforme YouTube ju videlo takmer osem miliónov ľudí. Ono, možno je to to najúspešnejšie, čo Yzo kedy vydal a to treba dodať, že je autorom mnohých trackov, ktoré sa na československej scéne zaradili medzi veľmi úspešné. Projektu pomohla prítomnosť Nik Tenda, ale celé EP Melanž je premyslené od prvej do poslednej sekundy. No a keď spomenieme track Rolls, kde sa objavuje aj Nik, tak máme skladbu, ktorá by sa mala dostať do úzkeho výberu tých najlepších skladieb, ktoré v tomto kalendárnom roku vyšli. Či už hudobne, textom, spoluprácou spomínaných interpretov alebo pri pohľade na videoklip.

Môže sa zdať, že Yzomandias má momentálne patent na úspech. Jakube, děláš to jak? Ale faktom ostáva, že Yzo je už niekoľko rokov nesmierne produktívny, má za sebou sólové albumy aj albumy v rámci Milion Plus, vyskúšal množstvo štýlov, napísal veľa textov a objavil sa na veľkom množstve spoluprác so zaujímavými hosťami. Áno, zrejme chápete, kam tým mierime. V jeho prípade úplne príkladne vidieť, že prax, prax a ešte raz prax vás môže dostať v konkrétnom odvetví tam, kam sa dostať chcete. Talent je totiž jeden faktor a môže vám v určitom čase pomôcť, ale práve tvrdá drina, aktivita, skúšanie nových prvkov a produkcia je niečo, čo je nevyhnutné, aby ste sa posúvali vpred. Navyše nutno podotknúť, že aj napriek veľkej kadencii projektov a singlov, je každým rokom cítiť hudobný progres a posun.

Preto  súčasný Yzomandias je Yzomandiasom vo vrcholnej forme. Sami sme zvedaví, či to potvrdí aj jeho nový album, ktorý vychádza už 27.novembra, no my si momentálne nemáme dôvod myslieť niečo iné. Ako sme povedali, každý projekt bol hudobným posunom a my citíme, že je to tak aj v tomto prípade a posledné dve vydané single s videoklipmi sú toho jasným dôkazom, pričom sa na tieto veci namotali aj ľudia, ktorí doteraz Jakubovi veľmi nefandili, a to je ďalší silný dôkaz toho, o čom hovoríme.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Konex ťa na koniec leta osvieži a pobaví songom „TAM KAM TY"

Foto: Yzomandias, profil na Instagrame

Odporúčame