Toto sú TOP zahraničné albumy tohto roka: Kto absolútne dominoval?

Travis Scott

TOP zahraničné albumy tohto roka (Zdroj: Shop.Rukahore.sk)

#Napriek počiatočným obavám sa z roku 2023 stal vo výsledku vlastne celkom silný rok aj v rámci zahraničných rapových albumov. Výrazné hip-hopové momenty za tento rok zahŕňali nevyhnutný comeback Gunnu, Dojy Cat alebo aj Offseta, ktorý priniesol svoj prvý sólový projekt od rozpadu Migos. Fanúšikovia sa dočkali naozaj množstva dlho očakávaných albumov, a tak nám teda dovoľ predstaviť ti našich desať najviac obľúbených rapových albumov tohto roka. Poďme na to!

10. Sexyy Red – Hood Hottest Princess

Energia 2000-tych rokov s neskutočne chytlivými, ale výraznými textam, to je čoraz známejšia raperka Sexyy Red. Jej prístup je relatívne priamy: využíva fresh beaty na odovzdávanie nefiltrovaných a aj pomerne odvážnych textov. Jej 11-skladbový tracklist albumu Hood Hottest Princess ponúka okrem iného tracky ako „I’m The S**t,“ „Mad At Me“ alebo „Nachos,“ ktoré pomerne hravo hovoria o všetkom… Od jej osobných túžob, až po jej pohľad na vzťahy.

09. Lil Durk – Almost Healed

V albume Almost Healed Lil Durk zhrnul svoju cestu zvládania traumy, ale aj strát. Skladby ako „Before Fajr,“ „Pelle Coat“ a „At This Point We Stuck“ zdôrazňujú schopnosť tohto mladého chicagského rapera vyprávať výrazné príbehy a melódickú vynaliezavosť. Už samotný názov albumu naznačuje proces zotavovania a reflexie, čo je zrejmé najmä v skladbách, kde sa vysporadúva so svojou minulosťou a prítomnosťou.

08. Lil Uzi Vert – Pink Tape

Projekt Pink Tape je živým príkladom všestrannosti Lil Uzi Verta, ktorá sa rozprestiera cez hodinu a pol rôznych hudobných štýlov. Prechádza od klubového štýlu z New Jersey až po pop, pričom vyniká naozaj solíndnym rapom a melódickosťou. Predtým uverejnený singel „Just Wanna Rock“ účinne položil základy pre vzrušujúce dielo a nesklamali ani featuringy. Za zmienku stojí aj to, že Lil Uzi Vert z pôvodných až 1 500 nápadov zhrnul tracklist svojich skladieb na konečných 26 trackov. Haluz, že?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na toto čakal celý videoherný svet: Prichádza nová generácia, toto bude nové GTA VI

07. Doja Cat – Scarlet

V trackliste 17-skladbového albumu s názvom Scarlet raperka Doja Cat spája svoju charakteristickú hravosť s vyzretým umeleckým prejavom, predvádzajúc všestrannosť, ktorá oslovuje jej rozmanitú fanúšikovskú základňu. Album sa prelína pomedzi chytľavý popový nádych v skladbe „Agora Hills“ a surovou rapovou intenzitou skladieb ako „Paint The Town Red“, „WYM Freestyle“ a „Attention“. Nielenže raperka týmto projektom uspokojila už jej existujúcich priaznivcov, ale pritiahla si ním aj nových poslucháčov – aj napriek kontroverznému songu „Demons“.

06. Coi Leray – COI

Mladá americká raperka a speváčka Coi Leray sa tento rok predstavila s naozaj kvalitnou štúdiovkou s jednoduchým názvom – COI. Tento album nadviazal na úspech takých hitov ako „Players“ alebo „BOP“, pričom za nás ide rozhodne o jeden z najlepších ženských rapových projektov tohto roka!

05. Offset – SET IT OFF

Album SET IT OFF bol snahou Offseta otvoriť novú kapitolu vo svojej umeleckej ceste a podarilo sa mu to. Tento 21-skladbový tracklist vzišlo z jeho uplynulého roka poznačeného osobnými aj profesionálnymi (celkom výraznými) zvratmi a ponúka tak pomerne intímny pohľad doosobnosti bývalého člena skupiny Migos. Skladby ako „DON’T YOU LIE,“ „UPSIDE DOWN“ a „SAY MY GRACE“ s Travisom sa venujú témam vďačnosti, rodiny, prekonávania strát a odolnosti, pričom všetko to reflektuje hĺbku myšlienok zabalenú do moderného zvuku. Za nás veľmi dobre.

04. Gunna – a Gift & a Curse

Gunnov album a Gift & a Curse predstavuje významný milník v jeho kariére, najmä po jeho náročnom roku, v ktorom boli súčasťou aj právne spory. Nezlomený ani  svojím nedávnym väznením, vytvoril tento atlantský raper album, ktorý nielen znázorni jeho problémy,, ale zároveň prinášal niektoré z jeho najlepších diel.

03. Drake – For All The Dogs (Scary Hours Edition)

Drakeov tohtoročný album s názvom For All The Dogs dorazil s jemu charakteristickou vlnou naozaj nemalej pozornosti. Či už sa radíš medzi jeho fans alebo nie, rozhodne je objektívnym faktom, že tento album jednoznačne demonštroval dominanciu tohto rodáka z Toronta v rámci melodickej časti hip-hopu. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mali by YouTuberi prestať rapovať? Toto sú Glebove kontroverzné názory o rape

02. Nicki Minaj – Pink Friday 2

Nuž a máme tu finálovú trojicu. Nie často sa stáva, že pokračovania získajú rovnaké množstvo chvály a uznania ako ich predchodcovia, ale Nicki Minaj sa jej to podarilo. Ato naozaj vo veľkom. Jej projekt Pink Friday 2 ukazuje jej evolúciu rapovej ikony od jej už v podstate kultového debutu v roku 2010 a zároveň upevňuje jej pozíciu „rapovej kráľovnej“ v rámci ženských raperiek. 

01. Travis Scott – UTOPIA

Na záver, a teda prvú priečku v rámci tohto rebríčka tu samozrejme nemohlo byť nič iné. Utopia od Travisa Scotta bolo jeho prvým kompletným albumom po tragédii v roku 2021. Skladby ako „HYAENA“ a „MELTDOWN“ s Drakeom ukazujú Scottovu schopnosť vytvoriť naozajstný zvukový zážitok, zatiaľ čo skladba „FE!N“ je naopak obľúbená najmä mosh pitoch. Zároveň „I KNOW ?“ a „TELEKINESIS“ s Futureom a speváčkou SZA spomaľujú tempá tak, že pridávajú hĺbku celému projektu.

Súhlasíš s nami, že ide o najlepší zahraničný album tohto roka? Daj nám vedieť!

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame