Harry Potter, Denník Anny Frankovej a mnohé ďalšie: Týmto slávnym knihám hrozilo, že vôbec neuzrú svetlo sveta

Niektoré slávne knihy vôbec nemuseli existovať (Zdroj: Unsplash)

#Sprevádzajú nás celým životom, či už ide o rozprávky na dobrú noc, povinnú literatúru v škole, alebo rôzne druhy románov. Život bez kníh si nevieme ani predstaviť. Hoci existuje nespočetné množstvo rôznych filmových adaptácii, šuchot strán a vôňa tlače je jednoducho drogou pre každého správneho knihomoľa. Predstaviť si svet bez kníh? Nemožné! Prečítaj o slávnych knihách, ktorým hrozilo, že nevzniknú.

Duna

Kniha Duna od amerického autora Franka Herberta bola prvýkrát publikovaná v roku 1965. Dej rozpráva príbeh života na fiktívnej planéte, ktorá je pokrytá púšťou s názvom Arrakis a všetko prebieha vo vzdialenej budúcnosti. Dnes je označovaná za najpopulárnejšiu sci-fi knihu všetkých čias, čo dokazuje aj fakt, že na jej motívy vznikol seriál, film a pripravuje sa ďalší, ktorého prvý náhľad nájdeš nižšie.


V roku 1966, teda len rok po tom, čo bola vydaná, získal príbeh cenu Nebula, ktorá sa udeľuje americkým autorom žánrov sci-fi a fantasy. V súčasnosti existuje až šesť publikovaných poviedok, ktoré sú umiestnené do vesmíru Duny. Začiatky však neboli vôbec tak ružové a kniha bola vydavateľmi odmietnutá až 20-krát, kým sa ju niekto konečne rozhodol vydať. Knihu si dnes môžeš kúpiť tu.

Odviate vetrom

Autorkou knihy je Margaret Mitchellová, ktorá pracovala ako novinárka pre redakciu Atlanta Journal, z ktorej však musela v roku 1926 odísť kvôli telesným zraneniam. Žila len v jednoizbovom byte so svojim manželom. Ako darček dostala písací stroj, aby sa táto akčná žena dokázala ľahšie vysporiadať s nudou. Tento dar navždy zmenil celý svet, hoci autorka napísala za celý svoj život len jednu jedinú knihu.


Príbeh je o živote mladého dievčaťa a odohráva v čase občianskej vojny v Atlante. Je pospájaný z rôznych životných príbehov vojnových veteránov, ktoré Margaret počúvala ešte ako malé dievča. V roku 1937 získalo dielo Pulitzerovu cenu za fikciu, no predtým bolo odmietnuté neuveriteľných 37 ráz. Slávne dielo nájdeš na Martinus.sk.

Slepačia polievka pre dušu

Asi len veľmi ťažko nájsť niekoho, kto by nepoznal jedinečné motivačné a úsmevné poviedky zo série Slepačia polievka pre dušu. V tejto edícii vyšli stovky formátov, pričom prvý bol publikovaný v roku 1993. Autormi sú motivačný rečníci Jack Canfield a Mark Victor Hansen, ktorí všetky spísané príbehy zozbierali na svojich cestách od inšpiratívnych bežných ľudí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Popaďáková (@dominikapopadakova),

Hoci motivačné príbehy sú skutočne originálne a autentické, všetky veľké vydavateľstvá v New Yorku odmietli knihu vydať a celkovo bola zamietnutá až 144-krát! Autorov zachránilo malé vydavateľstvo na Floride, ktoré sa venovalo zdravému životnému štýlu. Celkovo sa predalo viac ako pol miliardy kópii v rôznych špeciálnych edíciách.

Pán múch

Autorom legendárneho románu je William Golding, ktorý sa narodil v roku 1911. Keď svoj román poslal do vydavateľstvo Farber & Farber, bolo odmietnuté so slovami, že je bezvýznamným odpadom a nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Nakoniec bol román publikovaný v roku 1954 a dovtedy stihol získať až 20 odmietnutí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lissa//xviii//🇧🇪 (@my_bookish_world_),

Kniha nakoniec vyšla pod zmieneným vydavateľstvom na veľké naliehanie editora Charlesa Montheisa, ktorý bol knihou unesený a tvrdil, že je na deji doslova závislý. Hoci vydavateľstvo nakoniec súhlasilo, musela kniha prejsť zásadnými zmenami, medzi ktoré patrilo napríklad vystrihnutie úplne celej prvej kapitoly. A toto rozhodnutie bolo skutočne správne, pretože v roku 2005 magazín Times zaradil Pána múch medzi 100 najlepších kníh publikovaných od roku 1923. Prečítaj si toto dielo aj ty.

Denník Anny Frankovej

Anna Franková a jej rodina boli odvlečená do koncentračného tábora v roku 1944. Jej otec, Oto Frank, ako jediný člen rodiny prežil celú tragédiu, a keď sa k nemu dostal denník jeho nebohej dcéry, rozhodol sa ho zverejniť. Samozrejme, ide o skutočný príbeh odzrkadľujúci zverstvá, ktoré sa na Židoch a ostatných väzňoch koncentračných táborov páchali.


Hoci to môže byť len veľmi ťažko uveriteľné, denník bol vydavateľmi odmietnutý až 16-krát. Dôvodom však bolo, že spoločnosť jednoducho nebola pripravená znova prežiť všetky hrôzy. Nakoniec bol vydaný v roku 1947 a ide o celosvetovo najčítanejšiu knihu zameranú na túto tematiku. Je však dôležité podotknúť, že množstvo kapitol bolo vystrihnutých z finálnej verzie, keďže jej otec nechcel, aby si ľudia čítali, ako Anna objavovala svoje telo. Slávny denník kúpiš tu.

Harry Potter a Kameň mudrcov

Nebudeme si klamať, práve vďaka famóznej J. K. Rowlingovej bolo naše detstvo magické a plné čar a kúzel. Každý z nás behal po dvore s „prútikom“ v ruke a čakal, či mu na okne pristane sova s dobre známym listom.

List z Rokfortu a okuliare Harryho Pottera.
List z Rokfortu (zdroj: Unsplash/Rae Tian)

Je skutočne len veľmi ťažko uveriteľné, že tento skvost bol poslaný až do 12 vydavateľstiev, kým bol konečne uverejnený. Slobodná matka sa vďaka publikovaniu Harryho Pottera stala jednou z najbohatších žien Veľkej Británie a Harry je jednou z najpredávanejších knižných sérií všetkých čias.

Zdroj: listverse.com
Odporúčame