Sklamala ťa láska? Toto je album, ktorý potrebuješ (ANALÝZA)

Sklamala ťa láska alebo si bol ty tým alebou tou, ktorí sklamali druhú osobu? Ben Cristovao vytvoril album práve pre teba. CD s názvom PROTENKONTRAST je čerstvo von. Najvýraznejšou témou tohto hudobného projektu sú práve city. Pri Benovi to nie je nič nové, vie o tejto problematike prehovoriť ako málokto. 

Ben Cristovao zhmotňuje ľudské emócie

Čo cítite, keď ste zaľúbení, sklamaní z lásky alebo v neistote z toho, čo bude nasledovať? Určite vám teraz napadne celá plejáda pocitov. Ako ich však pomenovať, vyjadriť? To už také jednoduché nie je a častokrát to ľuďom samotným spôsobuje komplikácie. Vzťahy sú super aj hrozné, ale formujú nás ako ľudské osobnosti. Vie to aj Ben Cristovao. Jeho nový hudobný projekt PROTENKONTRAST je zameraný práve týmto smerom. Jedná sa o tému, ktorá je večná, ktorá tu vždy bola, je a aj bude. A zároveň je to problematika, ktorá sa dotýka každého z nás.

Láska ako taká v sebe skrýva veľké spektrum pocitov. Dovolíme si tvrdiť, že toto CD je zamerané skôr na tie negatívne, alebo ak chcete, smutné. Niekedy to nevyjde, buď to nefunguje, alebo jedna či obe strany urobia chyby, cez ktoré už nevedie cesta ďalej. Hneď prvý song na albume, „PRŠÍ PRŠÍ“ pojednáva o konci vzťahu. Je tu pekná paralela medzi dažďom a slzami, pričom Ben Cristovao spojil sily s Calinom a obaja išli poriadne do hĺbky. Dozvedáme sa o tom, aké je to náročné a ťažké, keď niečo medzi dvoma ľuďmi končí. Nebudeme si klamať, je to tak. Začiatky sú krásne, konce sú trpké.

Aj keď je to veľmi smutný song, je nesmierne silný a skrýva v sebe vibe, ktorý vám hlavu posunie do úplne nečakaných reálí. Podobným smerom sa uberajú aj skladby „TOHLE BUDE BOLET“, „TEN VIBE“ a aj „UMÍRÁM SÁM“. Dávame do pozornosti, že ak sa dostávate zo vzťahu a ste v počiatočnej fáze, ktorá je sama o sebe náročná, tak pristupujte k tomuto albumu opatrne, pretože vo vás môže spustiť procesy, po ktorých budete ešte smutnejší. Na druhej strane, hudba je liek a to platí aj o Benovom novom CD. Raz darmo, tento chalan vie, ako pomenovať veci a správne ich vyjadriť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rytmus vydal nadupanú novinku a pripravuje album (VIDEO)

Zamotaný v pavučinách ako Spider-Man

PROTENKONTRAST obsahuje skvelé spolupráce, tou úplne najlepšou je podľa nás song „SPIDERMAN“, kde Bena Cristovaa dopĺňa Majk Spirit. Niečo pre komiksové hlavy, chalani sa sekli v názve skladby, pretože názov pavúčieho superhrdinu z Marvelu je Spider-Man, nie Spiderman. Samotný spolutvorca tejto postavy, Stan Lee, chcel novú generáciu superheroes oddeliť od konkurenčných DC postáv ako Batman či Superman. To len na okraj, ideme ďalej späť do rapového sveta.

Ak sledujete marvelovské filmy a komiksy, tak táto skladba sa dá počúvať hneď na mnohých úrovniach, pretože hlavne v slohe Majka Spirita sa nachádzajú referencie, ktoré sa dajú precítiť, len keď máte napozerané Marvelovky. Každopádne, obaja chalani dostali zo seba super riadky, ktoré dali dokopy v songu s obrovským potenciálom. Nebuďte prekvapení, ak táto skladba bude patriť na konci kalendárneho roka 2022 medzi tie úplne najlepšie. Nemá totiž slabé miesta.

Veľký rozsah Benovho rapu

Speezy sa objavuje aj na skladbe „HAPPY BIRTHDAY“, ktorá štýlom referuje k obdobiu spred približne desiatich rokov. Vtedy Ben išiel poriadne bomby (dobrá referencia, však?) a práve na tieto good times spomína. Majk sa u Bena na albume predstavil vo vynikajúcej rapovej forme a jeho slohy majú nesmiernu výpovednú hodnotu. Spirit dokazuje, že rok 2022 mu chutí po všetkých stránkach a napreduje ďalej.

Inak na tom nie je ani Ego (Áno, aj jeho album čoskoro rozoberieme na atómy), ktorému to vynikajúco ladí s Benom na skladbe „PAMATUJI“. Tej sme sa osobitne venovali na našom webe v osobitnom článku. Aj tam je prítomná emócia. Dokonca, dá sa konštatovať, že Benny Cristo pracuje so silnými citmi a emóciami, pričom cítiť, že k ním pristupuje iným spôsobom, keď je na trackoch sám, respektíve v závislosti od rapperov, ktorí mu hosťujú na danom songu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pamätáte si na časy, keď Kali vedel poriadne pritvrdiť?

Rozsah, ktorý preukazuje je markantný a treba sa o ňom baviť. Nie je to totiž často vídaná záležitosť. Nebudeme si klamať, Ben je emočne založený a citlivý človek. A to je v tomto prípade nevyhnutné. Keby totiž tieto pocity hrá, bolo by to cítiť. On ich ale žije.

Ego a Ben Cristovao spojili sily. Ovládne tento song leto? (NOVINKA)

Ben Cristovao ako súčasť rap game

Už dávno nie je priestor na debatu, či je Ben Cristovao súčasťou CZ SK rap game alebo je to skôr spevák, ktorý občas k tomuto žánru inklinuje. Odpoveď sme viackrát dostali a kto si stále nie je istý, nech si pustí PROTENKONTRAST na repeat. Benny Cristo je výborný, dokáže meniť tempo, flow, hrať sa so slovami a nezabúda na výpovednú hodnotu. Práve odkaz, alebo ak chcete message, je prvok jeho tvorby, ktorý by nemal byť ignorovaný.

Čo o aktuálnom hudobnom projekte napísal samotný Ben? „Verím, že tento album je super a budem mega rád, ak si ho vypočuješ. Opravil som na ňom techniku a posunul svoje textovanie hudby na ďalší level,“ rozpísal sa v príspevku na svojom profile na sociálnej sieti Instagram. „Ukázal som svoj nový pohľad na rap, RNB a pop a dal vedieť niečo viac o sebe,“ dodal. Následne poďakoval všetkým, ktorí mu s CD pomáhali.

Pozornejší si určite všimli aj song „MOTIVACE“, ktorý je dorobenou verziou Benovho naplnenia výzvy HOT16Challenge2, ktorá nám skracovala dni počas prvej vlny pandémie koronavírusu. Ben Cristovao si zaslúži pochvalu po všetkých stránkach, pretože tento album nielen ľuďom skráti čas alebo im pomôže zrelaxovať či vypnúť hlavu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ben Cristovao (@bennycristo)

Vzhľadom na charakter albumu a ľúbostnú tématiku má toto CD potenciál poslucháčom vyslovene pomáhať. Aj keď si to totiž neuvedomujeme, mnohí z nás žijú prakticky to isté, iba jednotlivé premenné sú iní ľudia, respektíve iné každodenné záležitosti. Tak prečo nepoužiť rap ako povestné eso v rukáve na ceste k duševnému pokoju?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ego chce preraziť v Európe. Prečo bol vyhostený? (ROZHOVOR)

Photo credits: Ben Cristovao profil IG, @klaudipoloncova

Odporúčame