Skladby, ktoré definovali slovenský moderný rap (časť 1.)

Slovenský rap

Skladby, ktoré definovali slovenský rap 1. (Zdroj: Rytmus/FENOMEN cover + Instagram.com/separ_dms)

#Slovenský rap sa v súčasnosti môže pýšiť vysokou kvalitou nových releasov a neohrozenou pozíciou na čele žánrov slovenskej hudby. Do jeho terajšej podoby bol formovaný dlhým procesom a zásadnými udalosťami, ktoré ho dokázali vymaniť zo stagnujúcej éry.

Ako kľúčové môžeme určite označiť roky 2013 a 2014, kedy sa slovenský rap definitívne „preklopil“ a otvoril dvere progresu, reflektovaniu trendov a ďalším dôležitým aspektom. V tejto sérii článkov sa vám pokúsime priblížiť (podľa nás) najzásadnejšie skladby, ktoré definovali slovenský moderný rap a prispeli žánru ako takému. Poďme teda rovno na prvú časť.

Rytmus – AKM

Éra boombapu, tvrdých textov, stoke a sťažovania sa, aký je svet zlý, nemohla mať večného trvania. Chvalabohu, že to Rytmus a vďaka nemu neskôr niekoľko ďalších interpretov, pochopili. Ako človek, tak ani interpret sa bez progresu nemôže správne vyvíjať a nemôže byť úspešný. Celý Rytmusov multižánrový album Fenomen nadviazal na hudobnú otvorenosť Krála a skrz Paťa sme mohli na Slovensku vnímať otvorenú kreativitu, ktorú v zahraničí v tečj dobe predvádzal napríklad Kanye West.

Azda najvýraznejšie zo spomínaného sólového projektu vyčnieva ikonický elektro singel AKM, ktorý presne reflektuje predošlé slová. A ako povedal v tracku Rytmus: “choď si pustiť Wu-Tang, keď si to nepochopil…”. Skladba rýchlo presiahla hranice a populárna sa stala aj u našich západných a najmä severných susedov, čím sa mohol pochváliť v rámci domácej scény len Rytmus. V optike dnešného článku je však významnejší hudobný odkaz kolegom, ktorí vlastne zistili, že hudba sa dá naozaj ohýbať rôznymi spôsobmi a žáner potrebuje otvorenosť.

Separ – Nakazený ft. Tomáš Botló

Jedna z najikonickejších skladieb domácej hudby, ktorá sa vždy bude spájať s prelomovým rokom 2013. Separova technika, silné rýmy, skladanie myšlienok a prísny prejav predznačovali, že je to budúca superstar slovenského rapu. Opis povrchnej doby a lacných póz chytila za srdce nejedného poslucháča a ľudia si začínali uvedomovať, že sa začína nová éra. Nie iba spoločenského života, ale aj v hudbe.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bobby Shmurda dissuje udavačov v tíme Young Thuga: Sú to potkani?

Istým spôsobom sa tu aj Separ postupne začal dostávať z klasického boombapu do moderne znejúceho rapu, čo potvrdila kombinácia tvrdých riadkov so spievaným refrénom v podaní Tomáša Botlóa. Výzva, ktorú v závere skladby adresoval Druhej Strane či Kontrafaktu, mohla pre niekoho značiť istú uzavretosť voči nastupujúcim trendom, no v skutočnosti to bol len apel na zrušenie lacnej diskovlny, ktorá posadla domáci rap. A to sa aj stalo.

Kontrafakt – Stokujeme vonku

Nič už nebude ako predtým… chvalabohu mali pravdu. Každý projekt od piešťanského zoskupenia znamenal svojim spôsobom pre slovenskú, ale aj českú scénu naozaj veľa. Od druhého štúdiového albumu Bozk Na Rozlúčku (2007) v tej dobe (2013) ubehlo už dlhých šesť rokov, pričom sa situácia v slovenskom rape až na pár výnimiek naozaj neuberala správnym smerom.

Nemôžeme hovoriť o tom, že sa singel stretol s pochopením u každého, no stal sa hitom leta a predznamenaním najlepšieho slovenského albumu vôbec. Navždy prepísal dejiny a smerovanie našej rapovej scény, ohýbal žáner v každom smere, priniesol progresívne prvky, virálne a prepracované videoklipy a mnoho ďalšieho. Je veľmi pravdepodobné, že podobne zásadný projekt už u nás nebudeme nikdy počuť a všetci, ktorí si toto obdobie pamätajú, sú šťastní ľudia, pretože tu sa písala história.

A ktorú skladbu považuješ za prelomovú ty? Kľudne nám to napíš do komentárov a už čoskoro očakávaj druhú časť.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame