Priniesol kontrast, moderný zvuk a šialené tempo: AstralKid22 scénu vytrhol zo stereotypu, atakuje najlepších

AstralKid22

AstralKid22 s novým albumom (Zdroj: Instagram.com/astralkid22)

#Slovenská rapová scéna nepoľavila a vo februári svoj album posunul poslucháčom aj jazdec z Conspiracy Flat AstralKid22. Na počúvanie už bolo dostatok času a ideme sa tak pozrieť, čo pre nás tento mladý MC pripravil.

Dravosť a vysoké tempo

Musím sa priznať, že aj keď som Astralove nové veci vždy poctivo sledoval, nedostal sa do mojich playlistov pravidelne. Na album sa tak pozerám úplne objektívne a pri opise môjho prvého pocitu musím povedať, že ma prekvapil v najlepšom možnom zmysle. Už od prvého tracku ma do projektu vtiahlo šialené tempo, ktoré servíruje track po tracku a nepoľavuje.

Album ponúka značný kontrast oproti všetkému, čo sme tento rok mohli v domácom rape počuť. Kým väčšinou nám interpreti doručili pomalšie projekty s jasne stanovenou tematikou, v tomto prípade tu máme energické a priamočiare dielo, ktoré si vás získa od prvého počutia. Astral nasadil silné a úderné linky, ktoré výborne kombinuje s chytľavými a jednoduchými hookmi. Všetky aspekty sú pre mňa definíciou albumu, ktorý vydáva mladý a dravý MC.

Vyššia minutáž, no nudiť sa nestihnete

Pomerne prekvapivým krokom bola pre mňa aj dĺžka projektu, ktorá sa natiahla na solídnych 40 minút. Dôležitým aspektom je to, že táto minutáž je vtlačená do dvanástich trackov, ktoré sú vo väčšine prípadov vo vysokom tempe s vysokou variabilitou flows. Svojim spôsobom tu máme konečne moderne znejúci album, ktorý ale nie je tvorený sotva dvojminútovými skladbami, ale plnohodnotnou náložou doplnenou o zvučných hostí.

Iste, dlhá minutáž je podporená aj tým, že takmer na každom tracku nájdeme nejakého hosťa. Astral si pochopiteľne vybral blízkych ľudí, s ktorými už mal možnosť spolupracovať, respektíve sa s nimi baví aj v osobnom živote. Nechcem hovoriť o skvelých featoch menovite, nenájdete tu ani jeden slabý výkon a hostia album nadupali ešte viac. Ako som uviedol v podnadpise, nudiť sa nestihnete a track za trackom ide v skvelom tempe.

Nočný a koncertný vibe

Kým ostatní kolegovia pripravili fanúšikom skôr pokojnejšie veci s ucelenou pomalou atmosférou, Astral nás chce vytiahnuť do nočných ulíc a klubov. Nech už to je SARS, High Speed, 4RANO (tu ma extrémne baví špecifický typ beatu, ktorý je u nás počuť len zriedka), Zrýchlený Tep či Eyes Low – tracky s odlišným prejavom, no všetky vhodné práve na spomínaný vibe. Mladá krv miluje baviť ľudí a je prakticky isté, že tieto veci budú fungovať naživo.

Kým väčšina albumu vsadila na vysoké tempo a rozhýbanie poslucháča, situáciu Astral „ukľudní“ záverom albumu, kde máme skladby ako Dirty Vans a Nepotrebuješ Nikoho. Sú to ale v podstate dve výnimky, ktoré teoreticky mohol v trackliste rozdeliť, čo by v konečnom dôsledku pôsobilo viac vyvážene, no v žiadnom prípade nejdem spochybňovať jeho voľbu. Je to hlavne preto, že na mňa to zapôsobilo a vlastne by som asi nemenil nič.

Moderný zvuk definujúci mladú krv slovenskej scény

Pri zvuku som už viackrát naznačil, že ma baví a v podstate ma to ani neprekvapilo. Conspiracy Flat definujú novú vlnu slovenskej hudby, sú progresívni najmä v tomto hudobnom aspekte a Astral to albumom Jungen len potvrdil. Je dobré, že mladí interpreti majú ku komu vzhliadať a Astral im ukazuje, akým štýlom by sa mala moderná hudba robiť. Ak som v nadpise písal, že týmto projektom atakuje najlepších, myslím to vážne.

Na Slovensku je stále len pár interpretov, ktorí dokážu do rapu vniesť skutočný pokrok, progresívne ponímanie a odvahu ukázať smer. AstralKid22 medzi nich patrí a príde mi neférové ho stále radiť medzi pomyselné talenty. Po tomto albume sa z tejto pozície definitívne vymanil a pokojne ho môžeme zaradiť k „áčkovým“ kolegom, ktorí definujú domácu scénu a ukazujú jej smer.

Pár slov na záver

Ak chcete počuť moderne znejúci projekt, ktorý je nabitý energiou, silnými bars či chytľavými melódiami, s čistým svedomím odporúčam. Mňa Astral albumom presvedčil a vytrhol slovenskú scénu zo stereotypu, do ktorého pomaly upadala. Na záver mu už prajem len to, aby čísla a úspech reflektovali kvalitu toho, čo nám vytvoril. A nám všetkým to, aby ľudia na Slovensku ocenili progres.

 

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame