Si dušou objaviteľ, či ťa láka to, čo je nepreskúmané? Pozri sa na tajomné miesta na svete, ktoré pravdepodobne nikdy nenavštíviš

Neobjavené miesta

Aj v dnešnom svete existujú miesta, kde sa pravdepodobne nikto z obyčajných smrteľníkov nedostane (Zdroj: Freepik/tawatchai07)

#Uvažoval si niekedy nad tým, čo by sa ešte dalo na našej planéte objaviť? Veď svet je predsa za roky svojej existencie už prebádaný z každej strany… Je to skutočne pravda? Možno ťa to prekvapí, ale aj v dnešnom svete existujú miesta, kde sa pravdepodobne nikto z obyčajných smrteľníkov nedostane. A garantujeme ti, že sú naozaj lákavé!

Pozri sa s nami na prehľad tých najzáhadnejších, a aj to, kde takéto skvosty nájdeš. Podľa portálu Forbes britská BBC s pomocou reflexií zo sociálnych sietí zostavila rebríček 5 TOP miest, ktoré spĺňajú status nepreskúmaného a krásneho zároveň.

Špicberské globálne úložisko semien, Nórsko

V prípade globálnej katastrofy je možné, že všetko prežije práve vďaka tomuto miestu. Uschovali tu totiž 250 miliónov vzoriek semien rastlín z celého sveta. Tieto preparáty sú určené pre prípad najvyššej núdze. Sú uskladnené od roku 2008, a to v špeciálnych štvorvrstvových balíčkoch, ktoré sú hermeticky uzatvorené. Portál BBC uvádza, že toto úložisko vzniklo preto, aby bolo vždy pripravené poskytnúť vzorky semien rastlín, ktoré napríklad zaniknú kvôli prírodným katastrofám, či z nedostatku financií.

Aby bolo úložisko v bezpečí, vzniklo práve v tejto oblasti Nórska, kde nehrozí žiadne zemetrasenie, ani výbuch sopky. Trvalo zamrznuté prostredie navyše zaisťuje stálu nízku teplotu, ktorá je jednou z ideálnych podmienok pre uchovanie preparátov. Ak by náhodou prišlo k roztopeniu ľadovca, komplex je umiestnený v približne 130 metrovej nadmorskej výške, čo zabráni hladine oceánu zničiť ho.

Niihau, Havaj

Ďalšie miesto, ktoré sa na tomto zozname objavilo, je havajský ostrov Niihau. Nikdy si o ňom nepočul? Nie je to nič neobvyklé – ide totiž o najmenší ostrov, ktorý je  zároveň najmenej obývaným ostrovom v Tichomorskom raji. Vstup na toto územie je, až na pár výnimočných prípadov, zakázané.

Izolácia tohto ostrovu začala podľa Benetta McEwana už na konci 19. storočia. Havajská kráľovská rodina vtedy územie predala plantážnickej rodine Robinsonovcov, a od roku 1915 sem majú cudzinci vstup zakázaný.

„Život na ostrove je na dnešnú dobu naozaj neobvyklý – žije tu približne 130 stálych obyvateľov, ktorí tu žijú bez platenia nájomného, bez mobilných telefónov, vodovodu, obchodov, či klasických ciest. Doprava je zaistená len prostredníctvom bicyklov a koní, elektrickú energiu majú zo solárnych zdrojov, a dodávka potravín je zabezpečená z neďalekého Kauai,“ popisuje BBC.

Základňa Royal Air Force Menwith Hill, Anglicko

Lákadlo pre milovníkov detektívok a špionážnych filmov – vojenská základňa Royal Air Force (RAF) v Menwith Hill (North Yorkshire) – platí za najväčšiu elektronickú monitorovaciu stanicu na svete. Zachytáva komunikáciu britských ale aj amerických tajných služieb.

O činnostiach základne sa veľa nevie, no podľa BBC je známe všeobecné presvedčenie, že by základňa mala byť prepojená so systémom Echelon, čo je globála špionážna sieť prevádzkovaná Austráliou, Kanadou, Novým Zélandom, USA a Veľkou Britániou.

Vatikánsky tajný archív

Chceš vedieť čo naozaj ukrýva vatikánsky archív? Podľa najbizarnejších odhadov to môžu byť napríklad aj dokumenty o Ježišovej pokrvnej línii, či svätý grál. Vzhľadom na to, že prístup na toto miesto je obmedzený, pravdu vie naozaj len málokto. Archívy sú považované za osobný majetok pápeža. Sú obrovské – údajne ukrývajú 85 kilometrov políc, a viac než 35 000 zväzkov.

Aj keď prístup v súčasnosti nie je obmedzený až tak striktne, ako tomu bolo kedysi, do archívu nesmie nikto, kto nepochádza z vatikánskych štruktúr. Získať povolenie stále nie je úplne jednoduché – požiadať oň môžu len výnimky, napríklad vedci. Svoju žiadosť a dôvod, kvôli ktorému chcú absolvovať túto návštevu, musia však starostlivo zdokumentovať.

Oblasť 51, Nevada

Toto miesto ti, na rozdiel od predchádzajúcich, už možno napadlo. Poznáš nejaké iné, kde mali údajne pristáť mimozemšťania? Oblasť 51 v Nevade je miestom, ktoré má okolo seba asi najviac konšpiračných teórií.

Vedeli ste ale, že názov tejto oblasti je po prvý krát použitý v dokumente CIA, v období vojny vo Vietname? Mali by sa tu ukrývať najprísnejšie americké štátne tajomstvá…

Ktoré miesto by si rád preskúmal?

Zdroj: Forbes
Odporúčame