Vieš, ako sa bavia v Severnej Kórei? Na takýto koncert by si ísť asi nechcel

Kim Jong-un

Vidieť popový koncert v Severnej Kórei je skutočne výnimočný zážitok (Zdroj: AP Photo/Xinhua, Yao Dawei)

#Zatiaľ čo Južná Kórea sa má v súčasnosti nezanedbateľný vplyv na svetovú kultúru, o tej severnej toho vieme málo. Zvyčajne sa ku nám dostanú skôr správy o testoch nukleárnych zbraní, pričom bežný život pod nadvládou diktátora Kim Jong-una je pre nás tajomstvom. Na verejnosť sa ale nedávno dostalo video zo severokórejského popového koncertu. Ide o skutočne výnimočný zážitok. Ako však zhodnotil portál UNILAD, nie nutne v pozitívnom zmysle.

Odrezaní od sveta

Obyvatelia Severnej Kórei sú od okolitého sveta prakticky odrezaní a platí to aj naopak. Ak sa za severokórejské hranice aj dostanú nejaké zábery, väčšinou sú jasne kontrolované a snažia sa upevniť kult osobnosti Kim Jong-una. Aj krátky záznam z tamojšieho koncertu tak prináša jedinečný pohľad na fungovanie v tejto zvláštnej krajine. Hoci vo väčšine štátov sveta sú koncerty viac-menej podobné, asi nikoho neprekvapí, že tie v Severnej Kórei sa už na prvý pohľad odlišujú.

Pod popovým koncertom si asi najskôr predstavíš kapelu na osvetlenom javisku vystupujúcu pred nadšeným publikom. Vo videu zo Severnej Kórei však vidíme speváčky s presne nacvičenou choreografiou, za ktorými sa počas vystúpenia premietajú zábery diktátora. Najbadateľnejším rozdielom je však publikum.

V tom totiž sedia muži v uniformách, ktorí taktiež vyzerajú, ako by mali všetko nacvičené. Bez akejkoľvek zmeny výrazu v tvári či náznaku úsmevu sledujú koncert a všetci presne do rytmu tlieskajú. Hoci nie je jasné, ako akú akciu sa jedná, no tlieskajúci muži nápadne pripomínajú návštevníkov slovenských programov typu Repete.

Niektoré žánre sú zakázané

V Severnej Kórei je navyše ilegálne počúvať niektoré hudobné žánre. Mnohí obyvatelia si napríklad obľúbili K-pop. Ten sa ku nim občas dostane od južných susedov. Kim Jong-un však voči tomu rázne zakročil. K-pop nazval „zhubnou rakovinou“ a podľa ľudsko-právnej organizácie Transitional Justice Working Group bolo za jeho počúvanie minimálne sedem ľudí popravených.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Od právnikov až po VIP hostí: Takto si to užili právnici Johnnyho Deppa na jeho koncerte

A nielen hudba je v krajine zakázané. Obyvatelia si napríklad nesmú kupovať kabáty, aké nosí ich líder, nakoľko by to údajne mohlo ohroziť jeho autoritu. A ak podobný kabát náhodou už niekto mal, autority mu ho zabavili. Ďalším problémom sú napríklad úzke nohavice, či moderné účesy. Tie sú podľa tunajšieho režimu znakmi „kapitalistických delikventov“.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, unilad.com
Odporúčame