Sergei Barracuda – 713 (Recenzia)

V septembri minulého roku nám Sergei B. a jeho parťák z AK Pastor naservírovali svoje sólové albumy. Tie sa dočkali prevažne dobrých ohlasov, pričom obzvlášť u Pastora bol viditeľný výrazný posun v technike a kvalite rapu. Sergei je už tradične na vysokej úrovni a to, že nespí a neklesá na forme sa nám snaží dokázať svojím novým mixtapeom s príznačným názvom „713“ odkazujúcim na jeho mestskú časť v Ostrave.

Samotný mixtape je zmesou úplne nových trackov a starších, už vydaných featuringov s menami ako Rytmus, Smack, Delik, či Igor. V zásade ide o ľudí, s ktorými Sergei spolupracoval už aj v minulosti a vedomý si je nie len ich kvalít, ale aj toho, že ich vzájomná spolupráca zákonite prináša kvalitné tracky, robí s nimi aj naďalej. Napokon, načo meniť niečo, čo tak dobre funguje? Mimo iných sa tam samozrejme objavujú aj „povinné“ featy s Pastorom, či Sergeiovým mladým objavom Gvmblom. Ide teda o akúsi sumarizáciu spoluprác posledných rokov na jednom nosiči.

Ako sme už naznačili na začiatku, Sergei nezostáva iba pri starých trackoch, ale ponúka nám hneď niekoľko úplne čerstvých noviniek, ktoré si navyše všetky sám odprodukoval. Už pred niekoľkými mesiacmi sme mohli sledovať na jeho instagramovom profile, že popri rapovaní sa venuje aj tvorbe beatov a na tomto nosiči prišiel ten správny čas, aby nás presvedčil, že by sa nestratil ani ako beatmaker. Hudby sú tým pádom presne také, ako by ste pri Barracudovi čakali. Striktné trapové beaty, s niekedy viac a niekedy menej melodickými linkami, inými slovami, to čo sa Sergejovi hodí najviac. V tomto ohľade by sme vypichli podmazy k titulnej skladbe 713 a tiež veľmi podarenú hudbu v tracku James Brown. Každý kto sleduje Sergeiovu tvorbu dlhšie vie, že si potrpí na kvalitné beaty, čo dokazujú aj niekdajšie spolupráce s menami ako Zaytoven, Lex Luger, či Purps z 808 Mafia. Tentokrát si však vystačil aj sám a v konečnom dôsledku to nedopadlo vôbec zle.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dr. Dre pred rokom takmer umrel. Čo to spôsobilo?

Najväčšou devízou ostravského hustlera je ale jeho hlas, pričom schopnosť narábať s ním zdanlivo v akejkoľvek polohe mu nerobí žiaden problém. Či už je to striktný ego-up štýl v songoch Vesmírná Loď, 713 či James Brown, v ktorých dostávame klasickú nálož tvrdých a úderných punchlineov a textov o drogách, peniazoch a živote dílera. Dookola omieľaná téma, no zakaždým podaná spôsobom, ktorý jednoducho baví a v Beezyho podaní neomrzí zrejme nikdy.

„Volume doprava stojím na červených světlech / máš mé jméno v hubě, píčo, doufám, že zdechneš / než vystřelím trojku, udělám jeden step back / notorický hustler, bílé triko a snapback.“

V tomto smere by sa dalo očakávať, že so stúpajúcou popularitou Sergei trošku uberie z agresivity v textoch, aby svoju tvorbu viac prispôsobil širšiemu okruhu fanúšikov. To sa však (aspoň zatiaľ) nedeje a máme tak stále možnosť počúvať starého dobrého Barracudu. Je pekné vidieť, že sú tu stále umelci, ktorí nemajú potrebu naskakovať pri prvej príležitosti na vlny trendu a dokážu sa presadiť vlastným štýlom.

No Barracudova tvorba nie sú iba tvrdé skladby a battlerapy. Jeho drzosť vyvažujú tracky ako Nemají Mě Rádi, alebo Dobré Časy, pričom práve druhý menovaný song krásne prezentuje tú citlivejšiu stránku Sergeia. Spomína na časy, keď ešte nemal fame, a prejavuje ľútosť nad niekdajším dissovaním Oriona. Takáto miera sebareflexie v tracku sa v našich končinách len tak nevidí. Zároveň to považujeme za jednu z najlepších vecí na mixtape a nepohrdli by sme, ak by sa Beezy týmto smerom uberal v budúcnosti častejšie.

„Mé první CD bylo Teritorium II / tehdy jsem netušil jak všechno pomíjivý je / a bylo mi líto když jsem ho později dissil / protože součást mého dětství byl Orion Miki„

Sergei B. teda nepoľavuje v kadencii vydávania nového materiálu a pripravil si pre svojich najvernejších mixtape (ktorý mimochodom vyšiel v limitovanom náklade 713 kusov a vypredal sa prakticky za noc) ako ochutnávku pred nadchádzajúcim sólovým albumom. Mixtape je pre skalných fans povinnosťou a ostatní, ak mu dajú šancu a sadne im špecifický Sergeiov štýl, ho pravdepodobne tiež ocenia. My tento mixtape jednoznačne odporúčame a netrpezlivo čakáme na Pouliční Ekonomickú III.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Flexking a Separ minuli všetky peniaze na handry. Uvarili banger

Autor: Peter Hanečka

Odporúčame