Záchrana od ton plastového odpadu: Vedci prišli s fantastickým objavom, jeho funkčnosť zostáva otázkou

Na to, aby mohla huba prosperovať, potrebuje pre svoje bytie určité podmienky (Zdroj: Freepik/freepik)

#Environmentálny boj medzi človekom a prírodou je nekonečným príbehom. Kým jedna časť ľudstva sa snaží vynájsť spôsob ako našej „matičke“ odľahčiť od trápenia, druhá časť to má „na háku“ a k planéte sa správa ako k nepriateľovi. Veríme, že patríš k tej „lepšej“ časti, ktorej záleží na tom, aby sa naša planéta zbavila aspoň časti odpadu, najmä toho plastového. Ak áno, máme pre teba dobrú správu – vedci prišli s prelomovým objavom, ktorý by mohol mnohé aspekty zmeniť.

Záhadná huba

Vedci v tichomorskej oblasti objavili unikátnu morskú hubu, ktorá sa má údajne živiť plastom. Podľa doposiaľ známych informácií dokáže rozkladať častice polyetylénu, ktorý sa vo vodách vyskytuje najčastejšie. Ako uvádza portál Futurism, odborníci veria, že nájdu viaceré kúsky tejto záhadnej huby a spravia priam revolúciu v recyklovaní plastov.

Huba dostala pomenovanie Parengyodontium album a nájdená bola medzi vrstvami mikróbov v plastovej hromade nachádzajúcej sa v severnom Pacifiku. O jej existencii vedci informovali prostredníctvom nedávnej štúdie.

Zmierni znečistenie oceánu?

Odborníci pátrali po najviac znečistených miestach Tichého oceánu a pokúsili sa izolovať časť spomínanej huby, aby ju mohli dôkladne preskúmať. „Čo robí tento výskum vedecky výnimočným, je to, že môžeme kvantifikovať proces degradácie,“ uviedla autorka štúdie, Annika Vaksmaa.

 „Naše merania tiež ukázali, že huba pri rozklade nevyužíva veľa uhlíka pochádzajúceho z polyetylénu,“ uviedla. Huba dokáže polyetylén meniť na oxid uhličitý, ktorý je následne vylúčený do ovzdušia. Aj napriek tomu, že je považovaný za skleníkový plyn, nie je dôvod na strach – podľa vedcov ide o „rovnako nízke ako množstvo, ktoré uvoľňujú ľudia pri dýchaní“.

Špecifické podmienky

Na to, aby mohla huba prosperovať, potrebuje pre svoje bytie (a rozmnožovanie sa) určité podmienky. Jednou, veľmi zásadnou, je aj prítomnosť UV žiarenia. „V laboratóriu P. album rozkladá iba polyetylén, ktorý bol aspoň na krátky čas vystavený UV žiareniu,“ uvádza hlavná autorka štúdie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Geniálny plán na záchranu Zeme: Likvidácia odpadu sopkami by mohla pomôcť, riešenie má veľký háčik

Jej sila bojovať proti plastom sa teda týka len tých, ktoré sa nachádzajú na hladine. Väčšina z oceánskych plastov však klesá ku dnu ešte skôr než sú vystavené žiareniu, preto sú prakticky bez šance na to, aby boli hubou rozložené.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame