ROZHOVOR s pole dance tanečnicami: Mama si myslela, že bude zo mňa striptérka, priznáva Silvia

FOTO: Martin Péchy

#Pole dance je druh tanca, ktorý v sebe kombinuje rôzne prvky. Nájsť v ňom môžeme rôzne tanečné štýly, ale najmä gymnastiku a akrobaciu. Aj keď to na pohľad vyzerá jednoducho, nie je to tak.

Vzhľadom k tomu, že pole dance zažíva posledné roky veľký boom a dokonca kolujú špekulácie, že by sa mohol objaviť aj na olympijských hrách, rozhodli sme o tomto tanci dozvedieť čo najviac. Vyspovedali sme Eriku a Silviu, tanečnice a zároveň lektorky pole dance z Blondette Studio v Bratislave, ktorého sú majiteľkami.

Ako dlho sa venujete Pole dance a čo vás k tomu viedlo?

Erika: Ja sa mu venujem 4 roky aj s nejakými prestávkami, pretože som mala nejaké zranenia. Priviedla ma k tomu kamarátka a priznám sa, že som mu od začiatku úplne prepadla a stala som sa na ňom doslova závislou. Fascinovali ma jednotlivé triky.

Silvia: U mňa to je trochu dlhšie a je to 6 rokov, avšak kvôli zraneniam to nebolo celú dobu tak aktívne, ako by som si predstavovala. Ak si odmyslím tie zranenia, tak to bolo možno 4,5 roka. Nemala som úvodnú motiváciu k pole dance na vlastný popud. Keď som začínala, tak to nebolo také známe ako teraz, ľudia to odsudzovali a moja mamina sa bála, či idem robiť striptérku. Musela som jej vyhľadať videá na internete a ukázať, že ide o silový šport. Aby som ale odpovedala, k pole dance ma motivovala kamarátka.

Vy ste si otvorili vlastné štúdio. Ako vznikla táto myšlienka?

Erika: Chceli sme ísť vlastnou cestou a vytvoriť si náš druhý domov. Chceli sme sa venovať tanečným žánrom podľa nášho vkusu, aby to bolo podľa nás a to sa nám podarilo. Venujeme sa hip-hopu, twerku, pole dance, ale napríklad aj hormonálnej joge.

Silvia: Náročné bolo hlavne nájsť priestory, ktoré by mali stropy vysoké 3,5 metra, čo nie je jednoduché. Ak si niekto chce otvoriť vlastné štúdio, mal by to rozhodne skúsiť a ísť si za svojim snom.

O pole dance prevládajú rozporuplné názory a ľudia majú voči tomu predsudky. Stretli ste sa s tým aj vy? 

Silvia: Zo začiatku to bolo naozaj ťažké, lebo každý pozeral na mňa ako na striptérku. Zvykla som si, usmiala som sa a mávla už nad tým rukou, že jasné, porozprávaj si. Dnes to ľudia už ale neodsudzujú, nakoľko ide naozaj o pomerne ťažký, silový šport.

Erika: Na začiatku sa ma pýtali, či je to niečo podobné tomu, čo robia striptérky a či sa tiež vlním na tyči. Povedala som im, aby išli so mnou na tréning a rýchlo ich to prešlo.

Ako reagujú muži na vás ako tanečnice, ktoré tancujú pri tyči, respektíve na tyči? Dokážu udržať pudy na uzde?

Erika: Keď som bola na dovolenke v Chorvátsku, tak som si so sebou zobrala skladaciu tyč, rozložila som si ju na pláži a chcela som si urobiť pekné fotky alebo videá do súkromného archívu. Zrazu sa okolo mňa zhrnuli ľudia a teda najmä chlapi, ktorí ma povzbudzovali a komentovali to. Ich ženy ich ale ťahali preč (smiech).

Foto: Instagram.com/blondette_dance_studio

Majú o pole dance záujem aj muži ako tanečníci?

Áno, stretli sme sa už s tým. Musíme ale uznať, že chalanom to ide oveľa lepšie ako ženám, keďže majú na to prispôsobené svaly a majú za sebou športový background. Aby sme uviedli konkrétny príklad, tak napríklad stojku na hlave sa baby učia 2-3 mesiace a chalani to dokážu za 2 hodiny. Pre mužov je pole dance určite jednoduchší ako pre ženy.  Rozdiel je aj v tréningu, pretože napríklad „superman“ neurobia tak, ako ženy. Je veľké množstvo medzinárodne známych pole dancerov a venujú sa mu preto, že ich to baví a formuje im to postavu.

Aký je vekový priemer žien, ktoré ku vám chodia? Je vek obmedzujúci?

Od 11 až po 45 rokov zhruba, avšak naposledy sme tu mali u nás pani, ktorá mala asi 60 rokov a bola úplne brutálna, všetko zvládala a išlo jej to perfektne. Vek nie je obmedzujúci, každý trik či tréning sa dá prispôsobiť.

Pole dance (foto: Getty Images)

A čo zdravotný stav? Môže nejako zabrániť vykonávaniu pole dance? 

Samozrejme. ako pri každom športe, ak je človek nachladnutý, nemal by v tom období cvičiť. Tým, že je to silový šport a treba sa udržať na rukách, tak samozrejme natiahnuté či natrhnuté svaly by dokázali zabrániť cvičeniu a bolo by to obmedzujúce. Pokiaľ je ale človek štandardne zdravý a nemá poruchy pohybového aparátu, tak každý to dokáže urobiť a zvládnuť.

Stali sa nejaké (chúlostivé) úrazy kvôli pole dance aj vám?

Erika: Mala som natrhnutý sedací úpal na obidvoch nohách. Bolo to mojou chybou, lebo som bola nezodpovedná a lenivá a predtým, ako som išla na tyč som sa nerozcvičila a nezahriala. Kvôli tomu môžu vzniknúť rôzne úrazy.

Mali ste už nejaký problém aj s tyčou? Napríklad, že sa vám uvoľnila, či zlomila?

Nestalo sa nám to našťastie ešte nikdy, avšak už som videla videá, kde sa tanečníkom zlomila tyč. Môže sa to stať vtedy, ak majú tanečníci nejaké tyče objednané z internetu, ktoré sú lacnou napodobeninou tých kvalitných, originálne stavaných na pole dance.

Za ako dlho sa dá naučiť tancovať ako-tak profesionálne? 

Je to veľmi individuálne, avšak záleží od toho, aký má človek predtým základ. Napríklad tí, ktorí majú športový základ, sa do toho dostanú oveľa rýchlejšie. Ak by som to mala ale spriemerovať, tak je to zhruba rok. To je čas, kedy sú dievčatá pokročilé, nemusíme ich istiť pri každom triku.

Dievčatá sú pri pole dance pomerne málo oblečené. Je za tým efekt, alebo by napríklad legíny prekážali pri tomto tanci?

Koža je to, čo na tej tyči drží. Čím menej toho na sebe dievča má, tým je to pri pole dance lepšie. Je lepšie si teda obliecť špeciálne oblečenie určené práve na pole dance. Takéto oblečenie má väčšie vykrojenie práve kvôli tomu, aby sa lepšie zahákli na tyč. Netreba si to ale mýliť so spodnou bielizňou.

Čo by ľudia nemali robiť pred tréningom?

Určite by sa nemali krémovať v deň, kedy majú tréning. Tým, že sa aj človek pri cvičení spotí, sa aj krém dostáva na povrch a koža sa tým pádom začne šmýkať, čo je veľmi demotivujúce. Dôležité je sa teda osprchovať aj mydlom, ktoré neobsahuje hydratačnú zložku. V tomto prípade sú klasické tuhé mydlá ideálnejšie.

Dokáže strava pomôcť pri cvičení?

Hovorí sa, že listová zelenina dokáže pôsobiť na flexibilitu, ale nemáme s tým skúsenosť a zatiaľ to nemáme ani overené. Inak ale nemáme poznatky o tom, že je nejaká strava, ktorá by bola pri pole dance najvhodnejšia.

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame