Oskar pomáha ľuďom žiť bez bolesti: Nehýbeme sa úplne správne, dá sa to napraviť?

Oskar Fatul

Oskar Fatul je mladý slovenský terapeut (Zdroj: Oskar Fatul)

#Čo je kľúčom ku skutočnému životu bez bolestí? Mnoho z nás trápia rastúcim vekom rôzne problémy pohybového aparátu, avšak náš vek príčinou nie je. Odpovede nám ponúkol Oskar Fatul, mladý pohybový terapeut a tréner.

Jeho videá s praktickými tipmi pre zdravý pohyb dosahujú aktuálne na sociálnych sieťach množstvo zhliadnutí. Oskar učí ľudí, ako sa správne hýbať, ktoré návyky zo svojho života odstrániť a vie vyriešiť problémy, pri ktorých si bežní terapeuti alebo aj doktori nevedia dať rady. Čo nám prezradil o svojej práci?

Skús sa nám na začiatok v krátkosti predstaviť. Ako vyzerá tvoja práca?
Som mladý ambiciózny terapeut a tréner pohybu. Už viac ako šesť rokov intenzívne pomáham ľuďom odstrániť bolesti chrbtice a kĺbov. Mojou misiou je pomôcť každému žiť život plný radosti, a nie bolesti. Ak si stále myslíš, že vek je ospravedlnenie toho, prečo sa cítiš ako otrok bolesti, tak mojou úlohou je ukázať ti, že to tak byť nemusí.

Oskar Fatul
Jeden z vypredaných minuloročných workshopov (Zdroj: Oskar Fatul)

V súčasnosti si veľmi veľa ľudí zakladá na veľmi konkrétnych zdrojoch vedomostí. Čo si ty robil preto, aby si sa dostal do svojej súčasnej pozície v kariére?
Verím, že mojím životným poslaním je robiť ľudí okolo mňa lepších. Aby som to dokázal, dávam si ozaj veľký pozor na to, čo ľudí učím. Práve preto som sa vlastne ja sám stal mojím najväčším kritikom. Od strednej školy, ktorú som absolvoval v Dánsku, cez jednu z najlepších univerzít v Európe, Setanta College v Írsku. Až po moju súčasnú prácu sa snažím stále hľadať, kde je pravda.

Na strednej škole som študoval vedu o športe, na univerzite rozvoj sily a kondície a po vysokej škole som sa začal aktívne uberať štúdiom pohybu a správneho fungovania ľudského tela. Naučil som sa plynulo anglicky a rusky, a tak som mal možnosť vyskladať si aj zo zahraničných zdrojov mozaiku toho. ako by malo ľudské telo naozaj fungovať.

Snažil som sa zobrať si z každého to, čo funguje, a postupne som rokmi vyvinul vlastnú metódu, ktorou pomáham ľuďom vrátiť naspäť kvalitu života, ktorú im bolesť zobrala.

Kde robia ľudia najčastejšie chyby? Či už v bežnom živote alebo priamo pri cvičení…
Veľmi ťažko dávať ľuďom niečo za vinu. Veď koho z nás kedy učili, ako sa má správne pohybovať? Komu kto kedy vysvetlil, ako sa majú jednotlivé kĺby na tele ukladať? Pohybu sa neprikladá takmer žiadna pozornosť a to je podľa mňa tou najväčšou chybou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Linduš Styles je influencerkou už 10 rokov: Nechcela by som to ako full-time job

Avšak, nie konkrétneho človeka, ale samotnej spoločnosti. Tá je, žiaľ, až príliš ignorantská k téme samotného pohybu. Je veľká škoda, že nikomu z nás nikto neukázal, aké dôležité je správne sa hýbať.

Ak by som mal ale vypichnúť niečo, v čom by sa mala spoločnosť zlepšiť, tak určite v tom, ako sú bolesti vnímané. Všetci sme už počuli od starších príbuzných hovoriť, počkaj, keď budeš mať môj vek, tiež ťa bude bolieť celé telo. Všetci od istého veku prijímame bolesti ako prirodzenú súčasť života. Takéto vnímanie je vo všeobecnosti najväčšou chybou.

V čom podľa teba ľudia najviac podceňujú a, naopak, najviac preceňujú cvičenie?
Najviac podceňovaný aspekt cvičenie je to, ako sa kĺby správajú pri jednotlivých cvikoch. Pozornosť sa prikladá tomu, čo cítim pri danom cviku. Žiaľ, zabúda sa na to, ako sa telo v daných cvikoch ukladá. Len preto, že sa hneď neprejaví bolesť či zranenie, to ešte neznamená, že je daný cvik vykonaný správne.

A najviac ľudia preceňujú cvičenie v tom, že ho berú ako automatický „všeliek“ na akékoľvek problémy. Teda ak niekto cvičí a má veľa pohybu, automaticky by mal byť zdravý. Bohužiaľ, ani to nie je pravda. Nie každý pohyb je totiž zdravý. Ak sa veľa hýbeme nesprávnym spôsobom, môže sa telo zničiť oveľa skôr.

Aké sú z tvojho pohľadu najčastejšie chyby bežných trénerov?
Myslím si, že tu nie som na to, aby som hodnotil prácu ostatných trénerov. Moja pozornosť sa sústreďuje na pomoc ľuďom, ktorí ju potrebujú. Určite však vnímam globálny problém vo svete trénerstva, ktorým je podľa môjho názoru súťaživosť a sebareflexia.

Tréneri či terapeuti zvyknú medzi sebou súťažiť a pretekať sa, kto je lepší. Snažia presvedčiť jeden druhého, že ich metóda je tá jediná správna, a tak sa dostanú do začarovaného kruhu, keď sa sústredia na to, prečo je práca toho druhého zlá a donekonečna hľadajú protiargumenty voči iným pohľadom.

V takomto nastavení sa však vytratí hlavný cieľ – pomôcť klientovi. A pomôcť dokáže terapeut jedine vtedy, ak bude takisto hľadať inšpiráciu a pomoc. Nie, ak bude všade hľadať súperov. Veľa trénerov a terapeutov zabúda, že náš cieľ je rovnaký – pomôcť človeku cítiť sa lepšie.

Rovnako však treba poznamenať, že sebareflexia je určite jedna z vlastností, ktorá mnohým trénerom chýba. Je veľkým trendom spraviť si víkendový základný kurz a začať sa biť do pŕs, čo všetko tréner ovláda. Ak sa niekto rozhodne byť trénerom či terapeutom, nemožno to vnímať len ako dobre platenú prácu, v prvom rade je to obrovská zodpovednosť.

Neustále vzdelávanie, skúmanie a hľadanie „pravdy“ je absolútne nevyhnutné pre každého správneho trénera. Žiaľ kvôli nedostatku sebareflexie dnes existuje množstvo „rýchlo kvasených“ trénerov, masérov či terapeutov, ktorí majú len minimálne základy a sú neochotní pripustiť, že možno ešte nevedia všetko…

Čo nášmu pohybovému aparátu vyslovene ubližuje?
Táto otázka by sa dala zodpovedať viacerými spôsobmi. V krátkosti však môžeme povedať, že telu najviac ubližuje napätie a tlak. Gravitácia pôsobí na naše telo každú sekundu nášho života, čo v praxi znamená, že poloha tela oproti gravitácii diktuje, či sa bude daná energia v tele hromadiť, alebo ju telo dokáže odfiltrovať z tela von – do pohybu.

Avšak, ak je telo v nesprávnych pozíciách, začneme strácať priestor v kĺboch, čo podnecuje tvorbu napätia a tlaku. Časom začne telo upozorňovať (formou bolesti), že hranica napätia v tele je príliš vysoká. Snahou by teda malo byť zachovanie plnej pohyblivosti v každom kĺbe na tele – aj v chrbtici. Pohybom telo ostane uvoľnené, čiže bez tlaku a napätia.

Ako si z tohto hľadiska čo najlepšie kompenzovať sedavé zamestnanie či sedavý spôsob života?
Tu je odpoveď jednoduchá a myslím si, že ju všetci poznajú. Ísť sa hýbať (úsmev).

Počas sedenia, keď sa telo nehýbe, začína pod vplyvom gravitácie tuhnúť. Preto je dôležité toto tuhnutie kompenzovať zmenou polohy. Napríklad, existujú rôzne stoličky, ktoré to majú veľmi dobre vymyslené. Takáto špeciálna stolička umožňuje zmeny polôh, čím telo nemá možnosť ostať zaseknuté v jednej pozícii. Ak však človeku už nepomáha zmena polôh či pohyb, napätie je už príliš vysoké a treba zvoliť terapeutický postup. S tým dokážem pomôcť napríklad ja (úsmev).

Oskar Fatul
Oskar má na svojom konte aj vlastnú knižku (Zdroj: Oskar Fatul)

Akými formami pomáhaš ľuďom, ktorí sa na teba obrátia? Kde ťa môžu nájsť?
Najviac sa snažím figurovať na sociálnych sieťach, najmä na Instagrame, kde zdieľam veľké množstvo cvikov a tipov na to, ako si poradiť s jednotlivými bolesťami. Dokonca poskytujem ľuďom aj komplexné kurzy na odstránenie bolesti, ktoré sú aj úplne zdarma.

Momentálne zároveň aktívne pracujem na projekte ČESKO-SLOVENSKO BEZ BOLESTI, v rámci ktorého budem cestovať po jednotlivých mestách a ukazovať ľuďom, že bolesti naozaj nie sú prirodzenou súčasťou našich životov. 

Ak ma niekto osloví na individuálnu spoluprácu, fungujeme primárne na diaľku. Ale v prípade potreby či žiadosti klienta pomáham aj formou osobných terapií v Bratislave a v Martine.

V poslednej dobe sa výrazne zvyšuje pozornosť na tvojich sociálnych sieťach. Aký máš plán svoj rastúci vplyv využiť čo najlepšie do budúcnosti?
Som veľmi vďačný, že sa verejnosti páči moja tvorba a hlavne, že im moje rady pomáhajú konečne žiť život, o ktorom si mysleli, že už je preč. Život bez bolesti. Určite plánujem rozširovať spomínaný projekt a pomôcť tak nielen pri riešení zdravotných problémov, ale zapojiť sa aj do vzdelávania, aby sa dalo týmto problémom jednoduchšie predísť do budúcna.

Kam by si sa v živote rád posunul?
Mojím cieľom je, aby každý človek na Slovensku a v Čechách mal svoje zdravie pevne vo svojich rukách. Nech má každý dostatok znalostí o správnom pohybe, aby dokázal nepríjemným bolestiam predísť a prípadne ich aj sám vyriešiť. Z tohto dôvodu rozbieham aj projekt TY TERAPEUT, v rámci ktorého učím ľudí, ako porozumieť bolestiam a ako ich bezpečne a efektívne vyriešiť. Nie potlačiť, ale vyriešiť.

Ak by si mal s určitosťou vymenovať konkrétne veci, ktoré by ľudia určite nemali robiť v rámci pohybových návykov, čo by to bolo?
Po prvé, pretláčať panvu vpred. Čím viac tlačíme bedrá vpred, tým viac zalamujeme kríže a tvoríme tak tlak, napätie a bolesť. Po druhé, pozor na smerovanie špičiek. Špičky majú byť na špici, takže vpredu, a nie každá nasmerovaná do inej strany. Začni kráčať špičkami nasmerovanými vpred a po chvíli uvidíš, o koľko lepšie sa budeš cítiť.

Na záver by si mal pre nás ešte nejakú univerzálnu radu, ktorá by nám mohla skvalitniť život v našom vlastnom tele?
Vždy existuje cesta, ako odstrániť bolesti a cítiť sa lepšie. Niekedy môže byť náročnejšie prísť na to, ako po tej ceste kráčať, ale cesta tam je. Mne sa podarilo identifikovať šesť krokov, ktoré musí každý človek prejsť, ak chce žiť život podľa svojich predstáv a nebyť otrokom bolesti.

A praktická rada – bolesť vzniká kvôli napätiu. Nezbavíš sa jej vytváraním ďalšieho napätia. A preto sa treba uvoľniť… Aktívne a vedome. Ak nájdeš spôsob, ako uvoľniť svoje kĺby (nie svaly), tak máš kľúč k životu bez bolesti.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame