ROZHOVOR Módna ilustrátorka Petra (24) má talentu na rozdávanie: Živí sa vlastným snom

instagram

#Dvadsaťštyriročná Petra z Nitry je známa pod prezývkou FancyIllustrator. Na prvý pohľad možno táto značka veľa nenapovie, avšak keď si prečítate pútavý rozhovor, ktorý vás vtiahne do života šikovnej Slovenky, budete chcieť chytiť do rúk minimálne pero a kresliť. Tak, ako to robí aj talentovaná umelkyňa, ktorú sme pre vás vyspovedali.

Ako by si sa predstavila pre tých, ktorí doteraz nikdy nepočuli o Fancyillustrator?
Vytváram digitálne ilustrácie prevažne z oblasti módy, ktoré zobrazujú postavy alebo produkty či doplnky. Venujem sa aj tvorbe ilustrácií na súkromné účely – či už ide o ilustrácie zaľúbených párov, módnych postavičiek, ktoré zákazníci podarujú, alebo na svadobné oznámenia. Pre značky kreslím ilustrácie na reklamné účely, na potlače na produkty a tvorím logá.

https://www.instagram.com/p/BW2u7w8At7d/?taken-by=fancyillustrator

A ako by si sa predstavila tým, ktorí síce vedia, čo alebo kto je Fancyillustrator, ale nevedia, kto je za tým?
Za zrodom FancyIllustrator stojí dievča, pochádzajúce z Nitry, ktoré si svoju značku vytvorilo pred 3 rokmi počas štúdia marketingovej komunikácie na vysokej škole. V tom čase som premýšľala, ktorým smerom sa profesijne uberať. Sledovala som módnych ilustrátorov a žasla som nad tým, že sa môžu živiť svojim snom. Jedného dňa som sa rozhodla založiť si Instagram a skúsiť to. Prvý rok bol najťažší. Potrebovala som získať pozornosť a utvrdiť sa v tom, že to bolo dobré rozhodnutie. Vždy, keď som mala voľný čas. tak som kreslila a postupom času som sa dostávala viac a viac do povedomia. Nebolo to ľahké, u nás profesia módneho ilustrátora pred 3 rokmi nebola takmer vôbec známa.

https://www.instagram.com/p/BXdG_aHAgJX/?taken-by=fancyillustrator

Ako sa dievča s ceruzkou v ruke posunie a vypracuje na úroveň ilustrácie? Neodhovárali ťa rodičia od toho? Nechceli mať radšej z dcéry lekárku, učiteľku, či právničku?
Kreslenie je mojou záľubou už od malička. Popri škole som navštevovala 12 rokov výtvarný odbor na základnej umeleckej škole. Rodičia sa zmierili s tým, že kresleniu určite nedám pokoj a utvrdili sa v tom na gymnáziu. Počas štyroch rokov tam som si myslela, že pôjdem študovať dizajn, ale technický typ som nikdy nebola. Chcela som vymýšľať, kresliť a tvoriť, no nevedela som, kam sa zaradiť. Vylúčila som aj VŠVU. Ani neviem ako, zaujal ma svet reklamy.

Vieme, že si vyštudovala marketingovú komunikáciu a reklamu. Neľutuješ, že si nešla skôr nejakým iným, umeleckým smerom?
Práve naopak, moje ilustrácie sú minimálne z polovice využívané na komerčné účely. Takže aspoň viem, ako sa pohybovať aj v tomto smere. Dokážem premýšľať nad tým, ako vytvoriť nielen samotnú ilustráciu, ale ilustráciu ako súčasť reklamného posolstva a taktiež ako hlavné vlastnosti značky pretaviť do ilustrovaného loga.

Je ilustrácia iba tvoja záľuba alebo je to práca na plný úväzok?
Každým dňom sa posúvam vpred a tým, že už zopár mesiacov nie som študent, môžem pracovať naplno. Mám oveľa viac času a možností. Pomaličky sa preto presúvam na full time. Tento posun pociťujem aj na čoraz väčšej odozve, emailoch a spoluprácách, ktoré mi chodia.

Na Instagrame môžeme vidieť, že zobrazuješ aj blogerky alebo známe osobnosti. Prichádza iniciatíva od nich, alebo to robíš sama od seba, napríklad za účelom prezentácie, alebo z obdivu k niekomu…
Z väčšej časti vznikajú tieto ilustrácie z mojej iniciatívy. Práve takým spôsobom som vlastne začala. Kreslila som blogerky, ktorých outfity ma zaujali. Ich následným zdieľaním mojich ilustrácií som sa dostávala do povedomia. Ilustráciu zdieľali dobrovoľne, nebolo nič dopredu dohodnuté. Momentálne ma zvyknú dievčatá čoraz častejšie oslovovať samy.

Prezradíš, v akej cenovej rovine sa pohybujú tvoju ilustrácie?
Ceny svojich ilustrácií sa snažím nastavovať rozumne, konkrétne číslo však viem povedať až potom, ako mi zákazník napíše svoju predstavu – počet postáv, či bude ilustrácia s pozadím a iné kritériá. Samozrejme cena sa líši aj od toho, či bude použitá na súkromné, komerčné účely alebo na účely ďalšieho predaja. Napríklad ako potlač na tričko.

Svoju prácu vykonávaš iba pomocou pera, fixiek, alebo je na to nejaký špeciálny program? Ako dlho ti trvá vytvoriť nejaký „obraz“?
Práve pero a fixku u mňa nájsť iba sporadicky. Nesmú u mňa chýbať, ale keďže vytváram digitálne ilustrácie, k mojim pracovným nástrojom patrí najmä grafický tablet a klasický tablet. Čas, ktorý strávim nad ilustráciou záleží od toho, o čo ide. Či o celú postavu alebo o produkt – topánky, kabelku… Celkovo však nad jednou ilustráciou, ktorú dám na Instagram, strávim 2 až 3 hodiny.

Pamätáš si svoju prvú ilustráciu pre niekoho? Aká bola?
Konkrétne si už asi nespomeniem, ale určite išlo o ilustráciu blogerky, ktorú som našla na Instagrame. Bola z Nemecka. Pamätám si veľmi dobre ten pocit, keď ilustráciu zdieľala s tým, že sa jej veľmi páči.

Akú „zákazku“ si najviac ceníš a rada sa ňou prezentuješ?
Každá jedna zákazka, na ktorej som pracovala, má pre mňa svoje čaro. Výnimočné sú pre mňa spolupráce, keď ma osloví značka alebo šikovná žena, ktorej sa moja tvorba páči a spojíme sily. Či už ide o obchodík v Banskej Štiavnici s názvom Moja Marína alebo o spoluprácu s Jankou Kurilakovou, ktorej občas niečo nakreslím pre jej KURA kolekciu.

Tvoje kresby sú najmä módne, zachytávaš ženy a asi najviditeľnejším rukopisom sú mihalnice a chudé postavy dám. V čom sa podľa teba ešte odlišuješ od ostatných ilustrátorov?
Sledujem vývoj svojho štýlu od úplných začiatkov, mihalnice zostali, postavu sa snažím vycibriť a robiť viac realistickú, aj keď nôžky do neba si neviem odpustiť. Snažím sa ilustrovať do detailov, neflákať to, neprilepovať napríklad kabelky z fotiek a iba obkresliť, nerecyklovať, nepostovať jednu a tú istú ilustráciu aj 5-krát za sebou. Každý má ale vlastný štýl, niekoho ilustrácie sú jednoduchšie, niekto je väčší pedant. Aj ja mám občas náladu na jednoduché ilustrácie.

Kto alebo čo je tvoja múza?
Múzou je pre mňa okolie. Všímam si ako chodia oblečení ľudia vonku, listujem v zahraničných magazínoch, inšpiráciu čerpám v outfitoch na Instagrame, rada sledujem Pinterest a počas tvorby počúvam hudbu. Sledujem, čo je nové v obchodoch a čo vytvárajú módni dizajnéri. Je viacero faktorov, ktoré na mňa a moju tvorbu vplývajú.

Čomu sa venuješ vo voľnom čase, ak práve nekreslíš?
Milujem knihy, veľmi rada objavujem nové a ešte radšej ich samozrejme čítam. Okrem toho trávim rada voľný čas s priateľom a kamarátkami.

Nemožno uprieť tvoj zmysel pre krásu, módu a detail. Aký máš k tejto téme postoj?
Už ako dieťa som sa rada pekne obliekala a liezla do obchodov. Nejde ani tak o to, že by som potrebovala neustále nakupovať, ale často sledujem e-shopy a chodím do obchodov pozerať, čo je nové. Baví ma to, svojim spôsobom ma to aj živí, takže v tom problém nevidím. Riadim sa tým, že šaty robia človeka. Vôbec nemám na mysli cenu, ale to, akým spôsobom jedinec konkrétne kúsky a materiály kombinuje. Je to fajn spôsob, ako sa prejaviť bez toho, aby ste čo i len otvorili ústa.

A ako vyzerá tvoj domov? Máš po stenách zavesené svoje ilustrácie?
Táto otázka prišla v najlepší čas. Pred týždňom sme sa sťahovali, takže moja izba je zatiaľ v procese organizácie a zútulňovania. Nebudú v nej však určite chýbať ilustrácie a obľúbené knihy.

Prezraď nám na záver tvoj najväčší plán a cieľ do budúcnosti.
Hlavou mi chodí veľa nápadov, no času popri práci je máličko. Takže na to idem pomaly, aby som sa v tom neutopila. Nerada vymýšľam dopredu veľké plány. Naopak veľmi rada snívam. Avšak aj tie sny sa snažím držať na uzde. Mám pocit, že aj to, čo robím teraz, som si vysnívala. Túžim po tom, aby som bola spokojná, aby som sa naďalej mohla živiť tým, čo ma baví. Spokojná vstávať aj zaspávať.

https://www.instagram.com/p/BRd3vgCjNuN/?taken-by=fancyillustrator

 

 

Odporúčame