Michal rozbehol vlastný hostel v Thajsku: V tejto krajine je veľmi ľahké byť úspešný

Unsplash/Sumit Chinchane

#V Británii sa nudil, a tak vyrazil na polročnú cestu okolo sveta, v rámci ktorej si zamiloval Thajsko. Čech Michal Filipek tu napokon zakotvil a otvoril dva hostely, v ktorých privítal stovky dobrodružných cestovateľov. V čom je hostelové cestovanie super, ako otvoriť úspešný hostel a prečo sa počas monzúnovej búrky ocitol na streche svojho biznisu uprostred bleskov, ti už prezradí v rozhovore.

Zdroj: archív MF, Unsplash/Lisheng Chang

Množstvo ľudí v hosteli v živote nespalo. Čím je tento typ ubytovania špecifický?

Hlavne tým, že je veľmi lacný, čo pomáha predĺžiť čas cestovania. Tiež to dáva ľuďom, ktorí cestujú sólo, ale aj párom a väčším skupinkám, šancu zoznámiť sa s ľuďmi z celého sveta. Vo veľkých hoteloch má každý svoju izbu a väčšinou tam ďalších cestovateľov stretneš len občas. V hosteli si na izbe so 4 až 30 ďalšími dobrodruhmi z rôznych kútov Zeme. To ti dáva skvelé možnosti naberať cestovateľské skúsenosti s rôznymi ľuďmi a hlavne budovať priateľstvá na celý život.

Prečo si sa rozhodol otvoriť hostel práve v Thajsku?

Asi pred 8 rokmi som sa vydal na polročnú cestu okolo sveta. Anglicko, kde som vtedy žil, ma prestávalo baviť. Thajsko bola prvá krajina, kam som doletel a absolútne som si zamiloval jeho kultúru, ľudí a hlavne ich kuchyňu. Precestoval som už veľa krajín, ale Thajsko zostalo stále na vrchole môjho zoznamu.

Čo by si označil za najväčšie benefity podnikania v juhovýchodnej Ázii?

Neviem presne, ako to je v iných krajinách juhovýchodnej Ázie, ale v Thajsku sa dá hostel otvoriť pomerne jednoducho a lacno. Jeden z najväčších benefitov sú veľmi ľahko dostupné víza pre dlhodobý pobyt. Ďalší z veľkých benefitov je určite to, ako lacno a jednoducho sa tu dá čokoľvek zohnať. Navyše, Thajsko je pre batôžkarov jedna z najnavštevovanejších krajín, takže trh je obrovský a je celkom jednoduché tu byť úspešný.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Amazing Thailand (@tourismthailand)

Túžil si vždy pôsobiť v hotelierstve?

Popravde vlastne ani nie, hoci som si z Londýna priniesol nejaké skúsenosti. To sa ale zmenilo po pár mesiacoch cestovania, kedy som sa s hostelmi zoznámil, a tento koncept ma začal veľmi baviť.

Na čo všetko musí človek myslieť, ak chce otvoriť kvalitný hostel?

Ty bláho, na to tu ani nemáme dosť času (smiech). Určite poloha hostelu, a to nemyslím len ulicu, ale aj mesto a krajinu. Otvoriť hostel niekde, kde je minimum backpacker turizmu, sú vyhodené peniaze. Hostel musí byť tiež špecifický, chce to dobrý nápad a vôľu ten nápad nasledovať.

Čo sa pri realizácií tvojho hostelového konceptu ukázalo ako najproblematickejšie?

V Thajsku sa robí všetko na pol plynu, tým pádom sa to stále musí opravovať, dorábať a tak podobne. Je tu úplne normálne, že po týždni nepríde zamestnanec do práce, pretože ho už proste nebaví. Nájsť niekoho spoľahlivého je určite problém číslo jedna.

Čo je kľúčové pre to, aby bol hostel úspešný?

Aby tvoj hostel vyčnieval z toho obrovského davu konkurenčných ubytovaní. Či už dizajnom, dennými aktivitami alebo tvorením všeobecne dobrej a priateľskej atmosféry. Určite tiež nezabúdať na to, akým spôsobom si cestovatelia a klienti tvoje ubytovanie užili. My sme sa vždy snažili byť pre cestovateľov domovom mimo ich domova.

Aké kuriózne situácie si ako majiteľ musel riešiť?

Sú ich hromady, ale jedna sa sem zmestí. V dažďovom období, ktoré môže byť na severe Thajska dosť agresívne, sa nám jeden deň na streche upchal odkvap, teda diera v cementovej streche (smiech). Strecha sa tak naplnila vodou a ja som si to všimol, až keď nám to pretieklo až na recepciu. Keď som vybehol hore a pokúsil sa otvoriť dvere, skoro som ten bazén vypustil do hostelu.

Podarilo sa mi nájsť inú cestu, a tak som v monzúnovej búrke veselo behal po kolená v strešnom „bazéne“ a hľadal upchaný odkvap. Nakoniec som ho našiel, vytiahol prázdnu fľašu od Coca Coly ako korok a bazén vypustil. Dnes je z toho vtipná historka, ale vtedy na piatom poschodí na streche, kedy praskal jeden blesk za druhým, mi veľmi do smiechu nebolo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Amazing Thailand (@tourismthailand)

V Thajsku si napokon otvoril až dve ubytovania. V čom boli tvoje koncepty jedinečné?

V našej časti Chiang Mai sme boli prví, kto zaviedol postele v štýle japonských kapsulí, takže sme síce mali na izbe desať ľudí, ale každý mal svoju vlastnú kapsulu. Nápad to bol skvelý a hostel bol úspešný. Druhý koncept bol na báze veľmi lacného a jednoduchého ubytovania. Oba hostely mali iný typ cestovateľov, iné ceny, ale oba boli väčšinou plné.

Ako sa tvoj príbeh vyvíjal počas pandémie?

Musím povedať, že veľmi šťastne (smiech). V júni 2019 som predal ten menší lacnejší hostel a v decembri 2019 sa mi podarilo predať aj ten väčší a drahší. Pandémii som sa tak s odretými ušami vyhol, čo bolo obrovské šťastie. Veľa hostelov pandémiu v Thajsku, bohužiaľ, neprežilo.

Máš už vyhliadnuté miesto, kde by si chcel otvoriť ďalší hostel?

Nie, pretože neviem, kde sa po pandémii usídlim, ale už by som asi nechcel ísť znova do biznisu, kde je nutné, aby si bol prítomný 24/7. Občas je to veľmi náročné.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame