Kika učí Slovákov, ako pracovať z domu: Šikovné online asistenky si prídu aj na 2 000 eur mesačne

Foto: archív pinkasistent.sk

#Kristína Janečková študovala daňovníctvo, no našla sa vo virtuálnom podnikaní. Ako virtuálna asistentka už viac ako tri roky pomáha podnikateľom s administratívou, sociálnymi sieťami či online marketingom. Začiatkom minulého roka spustila spolu s manželom kurz virtuálnej asistentky Pink Asistent, ktorý už úspešne absolvovali stovky študentov.

V rozhovore sme sa Kiky spýtali, čo všetko potrebuje vedieť správna virtuálna asistentka, aké sú nevýhody práce z domu, ale tiež to, koľko si šikovní asistenti vedia zarobiť mesačne.

Vyštudovala si daňovníctvo a vystriedala si množstvo pracovných pozícií, až si napokon presunula všetky svoje aktivity do online priestoru. Prečo?
Po škole som chcela viac cestovať, napríklad žiť mesiac v Thajsku. Bežné zamestnanie s 20 dovolenkovými dňami, ktoré by ma pripútalo na jedno miesto na viac ako osem hodín denne, preto neprichádzalo do úvahy. Strach z toho, že prežijem život v kancelárii, ma donútil hľadať možnosti, ako sa uživiť slobodne. A našla som ich v online prostredí.

Založila si službu Pink Asistent. O čo ide?
Keďže manžel podniká na internete už niekoľko rokov, poradil mi, aby som sa stala virtuálnou asistentkou, ktorú on sám využíval. Virtuálna asistentka pomáha podnikateľom na diaľku s množstvom bežných úloh, ako sú mejly, telefonáty, sociálne siete, grafika a podobne, vďaka čomu majú podnikatelia viac času na seba, rodinu alebo rozvoj firmy. Dávalo mi to zmysel, tak som začala ponúkať podobné služby aj ja.

S virtuálnou asistenciou podnikáš už tri roky. Čo bolo na rozbehu najťažšie?
Prvé mesiace som striedala aj štyroch či piatich klientov mesačne a za prvý rok moje služby vyskúšalo okolo 50 firiem. Nájsť si prvého dobrého klienta, ktorý nemal problém zaplatiť aj viac peňazí a nehľadal len obyčajnú asistentku za pár eur, bolo ťažké. Slovenskí podnikatelia majú trošku inú mentalitu než tí zahraniční. Na všetko chcú lacnú asistentku, ktorá však musí všetko ovládať špičkovo.

Vybudovať si osobný brand, zaujímavé portfólio prác či referencie, vďaka čomu by ma oslovili aj klienti, ktorí sú ochotní za kvalitnú prácu zaplatiť aj 15 eur a viac za hodinu, bolo najnáročnejšie. Dnes už ale našťastie viem, ako na to a kde dobrých klientov hľadať.

Akí klienti sa na teba obracajú najčastejšie?
Je to rôznorodé. Moji klienti boli (a niektorí ešte aj sú) influenceri, globálna kozmetická značka, televízny redaktor, vzdelávacia spoločnosť, svadobná agentúra či masér. No v portfóliu mám aj bežných malých podnikateľov, ktorí vlastnia malý e-shop a potrebujú niekoho, kto za nich vytvorí pár príspevkov na Instagram. Raz som dokonca pomáhala aj jednej cudzinke s organizáciou svadby. Práve to, že nejde o stereotypnú prácu a každý klient je iný, ma na tejto práci baví najviac.

Často sa hovorí o výhodách online práce, ale aké sú jej nevýhody?
Na jednej strane vieš pracovať kdekoľvek na svete, pokojne aj z pláže, na druhej strane si musíš postrážiť svoju produktivitu. Sama som skúšala týždeň pracovať na Maldivách, no človeku sa ťažko sústreďuje, keď ti v pozadí skáču delfíny (smiech).

Časom som si nastavila nejaký režim a keď cestujem, tak pracujem hlavne ráno a večer, zatiaľ čo cez deň mám čas pre seba. Potom sú samozrejme aj situácie, že ak sme doma na Slovensku, pracujeme s manželom obaja z domu, čo vie byť niekedy taká malá ponorka.

Vytvorila si aj kurz špecializovaný pre virtuálne asistentky. Čo všetko sa v ňom potenciálne záujemkyne naučia?
Áno, po tom, čo som sama začala takto podnikať, mi hlavne kamarátky písali, aby som ich to naučila tiež, veď každý chce pracovať z pláže! S manželom sme dali hlavy dokopy a vytvorili sme praktický 49-dňový plán, ako sa ktokoľvek môže stať virtuálnou asistentkou, resp. digitálnym nomádom, a zarobiť si prvé peniaze online.

Ideme tam od A po Z, od výberu služby, cez nastavenie cenníka, tvorbu loga a webu, hľadanie klientov, až po manažment práce. Na záver každého, komu sa podarí zarobiť si už v prvých 30 dňoch po ukončení kurzu aspoň tisíc eur, čaká fyzická zlatá trofej virtuálnej asistentky. Na moje študentky som neskutočne hrdá, nové trofeje posielam každý týždeň.

Ide o kurz výhradne pre ženy?
Nie, aj keď je pravda, že v prvom ročníku sa mi do kurzu prihlásili iba ženy, takže celý marketing aj obsah sme časom prispôsobili pre ženy, aby to bolo prirodzenejšie. Teraz v druhom ročníku máme už troch chlapov (smiech). Dokonca aj môj manžel mi z veľkej časti s tvorbou kurzu pomáhal a aj on tam odovzdáva veľkú časť svojho know-how. Je to náš spoločný kurz. Ale keďže ako hlavná postava v kurze vystupujem ja, nejako prirodzene to asi viac zaujalo ženy.

Čo vlastne potrebujem na to, aby bo aj zo mňa šikovný virtuálny asistent či asistentka?
Sama som začínala len s tým, čo ma naučili na strednej škole. Potrebuješ základné schopnosti práce s počítačom, základnú úroveň gramatiky a komunikácie. To je asi všetko. A, samozrejme, odhodlanie učiť sa a pracovať na sebe.

Práca virtuálnej asistentky nie je nič zložité, nevyžaduje si žiadne technické znalosti ani predošlé skúsenosti. Aj keď, samozrejme, prax z predošlej práce, ideálne z oblasti administratívy či online marketingu, je veľké plus. Prax je však len otázkou času, všetko sa postupne naučíš.

Je práca virtuálnej asistentky vhodná aj pre študentky či mamičky na materskej?
Je to hlavne pre ľudí, ktorí chcú pracovať z domu a potrebujú flexibilný pracovný čas, takže určite sa takto môžu realizovať aj študentky či mamičky. Aj v mojom kurze mám veľa mamičiek, študentiek či bežných ľudí, ktorých nebavila predošlá práca a hľadali v živote zmenu.

Koľko si zvládne šikovná virtuálna asistentka zarobiť mesačne?
Jedna z mojich študentiek, s ktorou som robila aj rozhovor, si už v priebehu prvých 30 dní v mojom kurze zarobila okolo 2240 eur. Veľa šikovných asistentiek, ktoré už majú aspoň dva až tri roky praxe a naučili sa za ten čas aj niečo viac než jednoduchú administratívu (napríklad marketing, weby, grafiku), si pýtajú okolo 15 eur za hodinu práce.

Takto mám cenník nastavený aj ja sama, a teda reálny zárobok u skúsenej asistentky na Slovensku sa hýbe okolo 2000 až 2500 eur. Začiatočníčky si zvládnu privyrobiť 200 až 300 eur navyše popri bežnej práci. Je to rôzne.

Akou cestou si za ten čas služba prešla, koľko klientov si s tímom obslúžila a koľko asistentiek si „vychovala“?
Dnes už predávam len dlhodobé balíčky služieb, takže mám aktuálne piatich dlhodobých klientov a drobné alebo krátkodobé spolupráce už neberiem. Ak ma dnes niekto osloví, podám mu kontakt na niektorú zo stoviek šikovných absolventiek kurzu.

Aktuálne sa tak venujem hlavne rozvoju samotného kurzu. Pomáhať ženám vybudovať si slobodné online podnikanie ma baví najviac. Keď mi niekto napíše, že vďaka môjmu programu dal v práci výpoveď a dnes môže celý rok cestovať alebo byť s rodinou, to je pre mňa najviac.

Vieš si predstaviť prácu virtuálnej asistentky?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame